modlitwa w środku lokomocji a qibla

PYTANIE: Jeśli można modlić się w środku lokomocji, czy należy być zwróconym do qibla i czy można modlić się na siedząco, jeśli istnieje możliwość stania?

ODPOWIEDŹ: Jeśli wierny jest w stanie zwrócić się ku qibla podczas modlitwy, musi to uczynić, ponieważ jest to obowiązkowy warunek ważności modlitwy, niezależnie od tego czy jest się w podroży czy nie. Aczkolwiek jeśli wierny nie może zwrócić się ku qibla podczas modlitwy, wówczas powinien zrobić to, co może i jest w stanie [...] Odnośnie modlitw nadobowiązkowych, podróżny może odmawiać je będąc zwróconym w dowolnym kierunku, siedząc, w środku lokomocji, nawet jeśli jest w stanie opuścić środek lokomocji i odmówić modlitwę na ziemi (na stojąco, itp.). Potwierdzają to hadisy. Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) odmawiał modlitwy nadobowiązkowe jadąc wierzchem niezależnie od kierunku, w którym szło zwierze. [Sahih Buchari]. […] [Fatawa al-Lajnah al-Daimah, 8/124] Odnośnie odmawiania modlitw obowiązkowych na siedząco, kiedy wierny jest w stanie odmawiać je na stojąco, nie jest to dozwolone, ze względu na ogólne znaczenie wersetu w którym Allah mówi (interpretacja znaczenia):

[Koran 2:238] {I stawajcie przed Allahem w pokorze}

oraz przez wzgląd na hadis Imrana ibn Husajn, według którego Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział mu: „Módl się stojąc, jeśli nie możesz – siedząc, a jeśli nie możesz – leżąc na boku.” [al-Buchari, 1117]; [Fatawa al-Lajna al-Daima, 8/126]

PYTANIE: Czy kierunek modlitwy w stronę Kaby w Mekce (qibla) jest obowiązkowy (fard), jeśli podróżuje się środkiem lokomocji (autobusem, tramwajem, pociągiem), gdy podroż wypełnia cały czas przeznaczony na daną modlitwę czy nawet czasy dwóch modlitw, ponieważ czasami się tak zdarza zwłaszcza zimą, gdy są awarie na drogach. Czy można wtedy pomodlić się na siedząco i jeśli kierunek siedzenia jest inny niż kierunek Mekki, ale inaczej się nie da? Czy taka modlitwa nie będzie ważna i czy należy ją powtórzyć?

ODPOWIEDŹ: [...] Modlitwa w samochodzie, samolocie, pociągu lub innych środkach transportu, kiedy to wierny nie może skierować się ku qibli lub modlić się na stojąco, nie jest dozwolona w przypadku modlitw obowiązkowych chyba, że występują dwa warunki (tzn. jest dozwolona tylko wtedy jeśli występują następujące warunki):

    1. zachodzi obawa, że czas obowiązkowej modlitwy upłynie przed dotarciem do miejsca przeznaczenia. Aczkolwiek jeśli dotrzesz do miejsca przeznaczenia przed upływem czasu modlitwy, należy poczekać i odmówić modlitwę na miejscu.

    2. nie ma możliwości, by opuścić środek lokomocji i odmówić modlitwę na ziemi. Jeśli jest to możliwe, należy to uczynić (opuścić środek lokomocji i odmówić modlitwę na ziemi)

Jeśli występują równocześnie te dwa warunki, wówczas można odmówić modlitwę (obowiązkową) w środku lokomocji [...]