lekarz badający kobiety na ostrym dużurze

PYTANIE: Jestem lekarzem. Czy jest dla mnie zabronionym (haram) badanie kobiety w miesiącu ramadan na ostrym dyżurze?

ODPOWIEDŹ: Wszystkie teksty szariatu, tzn. Koran i Sunna, są zgodne co do tego, że kobiety powinny się okrywać, strzec swej cnoty/skromności i chronić swe lędźwie i intymne części ciała. Aczkolwiek jest dozwolonym zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, badać płeć przeciwną jeśli spełniane są następujące dwa warunki:

    • jeśli nie ma lekarza tej samej płci co pacjent, tzn. mężczyzna nie może znaleźć lekarza-mężczyzny, a kobieta – lekarki-kobiety

    • jeśli zachodzi ku temu realna konieczność; np. kiedy stan chorego jest poważny i udaje się on na ostry dyżur.

A zatem, twoja obecność na ostrym dyżurze wymaga od ciebie badania i oglądania tych części ciała, na które uskarża się kobieta. Imam Ahmad (oby Allah się nad nim zmiłował) stwierdził, że mężczyzna, który jest lekarzem może badać kobietę, która jest mu zabroniona i oglądać to, co musi obejrzeć, nawet jeśli są to lędźwie; i odwrotnie (lekarz-kobieta może oglądać te części ciała obcego mężczyzny), pod powyższymi dwoma warunkami. A zatem, nie ponosisz winy za pracę, którą wykonujesz, pod warunkiem, że bierzesz pod uwagę powyższe warunki, niezależnie od tego czy jest to ramadan czy inny miesiąc. Uczeni specjalizujący się w prawie (fuqaha) wspomnieli, że człowiek może postąpić wbrew jego postowi, gdy zachodzi ku temu poważna potrzeba, taka jak ratowanie życia człowieka. Allah wie najlepiej.

Centrum fatw pod nadzorem dr Abdullaha al-Faqih

Przekład Umm Sultan