warunek wypowiedzenia bismillahi, aby mięso było dozwolone

PYTANIE: Jakie są zasady odnośnie mówienia „bismillah” podczas uboju, zwłaszcza jeśli osoba zabijająca się nie modli.

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi.

Mięso zwierzęcia zabitego przez osobę, która się nie modli, nie jest dozwolone (halal), niezależnie od tego, czy zostało nad nim wspomniane imię Allaha, czy nie.

Odnośnie wypowiadania „bismillah” podczas uboju, fuqaha (eksperci w dziedzinie prawa islamskiego – przyp. tłum.) poróżnili się odnośnie tego i są trzy punkty widzenia:

1 – Że jest to jedynie zalecane (mustahab) – jest to pogląd szafitów.

2 – Że jest to warunkiem, aby mięso stało się dozwolone, ale jeśli osoba zapomni przez pomyłkę, wciąż jest ono dozwolone. Jest to pogląd hanafitów, malikitów i hanbalitów.

3 – Że jest to konieczne i nie może być w żadnym przypadku pominięte, niezależnie od tego, czy przypadkowo się to przeoczy, czy pominie się z premedytacją lub z powodu ignorancji. Taki jest pogląd zahirytów i zostało przekazane przez Malika i Ahmada, a był to pogląd niektórych spośród salafich; ten pogląd popierał także szejch al-Islam ibn Tajmijah. Szejch ibn Usajmin (oby Allah się nad nim zmiłował) powiedział: Jest to poprawny pogląd. Powiedział on także: „Przytoczyli jako dowód ogólne znaczenie wersetu, w którym Allah mówi (interpretacja znaczenia):

[Koran 6:121] {Nie jedzcie tego, nad czym nie wymieniono imienia Allaha!}

A Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: "Jeśli krew wypłynie i zostanie wypowiedziane imię Allaha, to jedzcie".

Tak więc aby mięso stało się dozwolone, konieczne jest, aby zostało wypowiedziane imię Allaha. Wiadomo, że jeśli warunek nie zostaje spełniony, rzecz nie jest ważna, tak więc jeśli nie zostaje wypowiedziane imię Allaha, mięso nie jest dozwolone, bez względu na inne warunki. Dlatego jeśli osoba jest modląca, ale zapomniała wykonać ablucję, musi powtórzyć modlitwę. Podobnie jeśli modli się nie zauważając, że jego ablucja została unieważniona, gdyż na przykład myślał, że puszczenie wiatrów albo zjedzenie mięsa wielbłąda nie unieważnia ablucji, wtedy musi powtórzyć modlitwę, gdyż rzecz nie jest ważna jeśli nie zostanie spełniony warunek.

A więc jeśli ktoś dokonał uboju, ale krew nie wypłynęła, czy to przez błąd, czy z powodu ignorancji, wtedy mięso to nie jest dozwolone i tak samo jest, jeśli ktoś nie wypowie imienia Allaha, ponieważ jest o tym mowa w tym samym hadisie.” [al-Sharh al-Mumti’ (6/358)].

Zobacz także: al-‘Inaayah Sharh al-Hidaayah (9/489); al-Fawaakih al-Dawaani (1/382); i al-Majmoo’ (8/387).

W oparciu o to, osoba nie powinna dokonywać uboju jeśli nie modli się regularnie, oraz konieczne jest, aby wypowiedział imię Allaha, mówiąc podczas uboju „bismillah”.

Jest także zalecane (mustahab) wypowiedzenie takbiru, tak więc zabijający powinien powiedzieć: Bismillah ła Allahu akbar (W imię Allaha i Allah jest Wielki).

Al-Buchari (5558) i Muslim (1966) przekazali, że Anas (oby Allah był z niego zadowolony) powiedział: Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) poświęcił dwa rogate czarno – białe barany. Widziałem jak kładł nogę na ich bokach, wymawiał imię Allaha, mówił takbir, a następnie zarzynał je własnoręcznie. A Allah wie najlepiej.

przekład: Monika M.