grawerowanie imion, rzeźbienie istot, symboli religijnych, złote pierścionki dla mężczyzn

PYTANIE: Jakie są dyspozycje odnośnie: grawerowania imion (typu Abd Allah, Abd ar-Rahman, itd.); grawerowania kształtów barana, skorpiona, wagi itd. oraz wyrzeźbionych form rzucających cień; (czy można się modlić nosząc taką biżuterię); rzeźbienia istot posiadających tylko głowę lub same ciało bez głowy (dodaje się do niektórych typów biżuterii złote ozdoby z widniejącą na nich twarzą człowieka); gwiazdy Dawida, krzyża i innych symboli judaizmu i chrześcijaństwa; męskich złotych pierścionków, które sprzedawane są niemuzułmanom.

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi, nie jest dozwolone grawerowanie wersetów z Koranu lub imion Allaha w zlocie czy kamieniach, ponieważ ujmuje to ich wspaniałości i prowadzi do banalizacji imienia Najwyższego.

Używanie znakow zodiaku pochodzi z epoki niewiedzy (dżahilija), muzułmanin musi się tego wystrzegać. Zabronione jest tworzenie kształtów istot posiadających duszę, których nabycie jest zabronione, a tym bardziej zabronione jest modlenie się z takimi przedmiotami.

Hadisy zabraniają obrazowania tego, posiada dusze. Nie można wiec tworzyć kształtów głów.

Sprzedaż i kupno obrazu istoty, która ma dusze są zabronione. Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: "Allah i Jego Wysłannik zabronili sprzedaży napoi odurzających, padliny, świni i posążków." [Buchari, 3/43, Muslim 3/1207] Posagi mogłyby przyczynić się do powstania kultu przedstawionych przez nie osób, tak jak to się stało z ludem Noego. W Sahih imama Buchari (niech Allah obdarzy go swym miłosierdziem) czytamy: „Ibn Abas na temat słów Najwyższego {i powiedzieli: Nie pozostawiajcie waszych bóstw! Nie pozostawiajcie ani Wadda, ani Suwa'a, ani Jaghuta, ani Jauka, ani Nasra} [Koran71:23]; powiedział : `Są to imiona zacnych mężczyzn z ludu Noego. Po ich śmierci, za sprawą szatana, ich uczniowie uczynili im posążki, ustawiono je w miejscach publicznych i dano im rożne imiona, jednak nie czczono ich. Następnym pokoleniom, które przyszły po nich, towarzyszył upadek wiedzy i posążki zaczęto czcić.'" (Buchari, 6/73)

Obrazowanie tego, co posiada duszę na monetach lub zlocie, srebrze lub banknotach, materiale lub narzędziach jest zabronione. Jeśli przedmioty te są w powszechnym użytku i ludzie wieszają je na ścianie, czy w innych miejscach, zwiększając ich wagę, używanie ich jest zabronione. Obrazowanie tego, co ma dusze na narzędziach służących do ciecia (nóź), dywanie, poduszce na której się opieramy jest dozwolone, według tego co zostało przekazane w Sahih, Aisza zawiesiła zasłonę z wizerunkami i gdy Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) przyszedł do niej, wyraził z tego powodu dezaprobatę. Powiedziała: „Pocięłam ja i zrobiłam z niej dwie poduszki, na których Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) wypoczywał." Wersja Ahmada: „Pocięłam ja na dwie części i zobaczyłam, że (Prorok) opiera się na jednej z nich, na której widniał wizerunek." (Buchari, 6/247, 214, 103, Muslim 3/1168 – 1169, n° 2107).

Obrazowanie istot posiadających duszę jest wiec zabronione, nie należy czynić tego ani na monetach, ani na ubraniach, ani na innych rzeczach, z uwagi na podane wyżej dowody.

Sprzedaż i kupno przedmiotów, na których znajdują się symbole niewiernych takie jak krzyż, czy gwiazda Dawida są zabronione.

Zabroniona jest sprzedaż męskich złotych pierścionków. Nawet jeśli złotnicy nie sprzedają ich muzułmanom, nie usprawiedliwia to tego, co czynią będąc w krajach muzułmańskich. Ten kto znajduje się w kraju muzułmańskim nie może prowadzić żadnej działalności, która nie jest dozwolona przez szariat. Ich argument miałby być brany pod uwagę tez w kwestii sprzedaży alkoholu: "Sprzedajemy go tylko niewiernym"? Zloty pierścionek jest mężczyznom zabroniony.

Fataawaa al-Lajnah al-Daa'imah, 13/67-69-73

przekład Żaneta