modlitwa a krawienie podczas ciąży

PYTANIE: Chciałam dowiedzieć się czy jeżeli kobieta plami podczas ciąży (niewielkie krwawienie – przyp. tłum.), to czy wciąż może się modlić, jako że przyczyną krwawienia jest ciąża czy też raczej powinna przestać się modlić i wykonać „kaza namaz” po tym, jak plamienie się zakończy?

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi. Krew, która może być wydalana podczas ciąży może być krwią miesięczną, nieregularnym krwawieniem lub krwią podlegającą pod krwawienie podczas połogu (nifas).

    1. Krwawienie jest uznawane za nifas (zaliczające się do krwawienia podczas połogu – przyp. tłum.) jeśli pojawia się podczas skurczów porodowych. Niektórzy z uczonych twierdzą, że jest to krew podlegająca pod krwawienie podczas połogu (nifas) nawet, jeśli pojawia się na dwa - trzy dni przed porodem. Szeich al-Islam rzekł: „Jeśli chodzi o tę (krew), która pojawia się dwa-trzy dni przed porodem, to jest to nifas, ponieważ jest to krew wydalana z powodu porodu, a zatem jest to nifas, tak jak krew, która wydalana jest po porodzie. Jest tak, ponieważ ciężarna kobieta rzadko widzi krew, ale jeśli ją widzi blisko spodziewanego czasu rozwiązania, wówczas oczywistym jest, że krwawienie jest związane z porodem, szczególnie jeśli występują skurcze.” [Szarh al-Umda, 1/514, 515]

    2. Krwawienie jest uznawane za menstruację, jeśli charakteryzują je cechy krwi miesięcznej i pojawia się w czasie, gdy kobieta zwykle miesiączkuje. Jest to pogląd, ku któremu przychyla się szeich Muhammad ibn Ibrahim oraz Ibn Usajmin. [Zobacz „Fatawa Muhammad ibn Ibrahiim”,2/97] Szeich Ibn Usajmin powiedział: „Jeśli kobieta doświadcza ciągłego krwawienia, które pojawia się w czasie, w którym zazwyczaj miesiączkuje i, które wygląda jak krew miesięczna, wówczas najprawdopodobniej jest to menstruacja i powinna ona przestać się modlić, pościć itd. Jedyną różnicą dzielącą to krwawienie od regularnego krwawienia miesięcznego jest ta, że to krwawienie nie ma wpływu na idda (okres oczekiwania kobiety po rozwodzie lub owdowieniu), ponieważ ciąża jest mocniejszym czynnikiem w tym przypadku.” (tj. dla kobiety w okresie idda, która jest w ciąży i jednocześnie miesiączkuje odnoszą się zasady jak dla kobiety ciężarnej, a nie miesiączkującej – przyp. tłum.) [‘Al-Szarh al-Mumti’, 1/405] Pogląd, że ciężarna kobieta może miesiączkować jest opinią al-Szafii i zostało to przekazane przez Ahmada; był to również pogląd, ku któremu przychylał się szeich al-Islam Ibn Tajmijja, jak zostało odnotowane w ‘al-Ichtidżarat’ str. 59; ale rzadko się zdarza, by ciężarna kobieta miesiączkowała.

    3. Jeśli jest to nieregularne krwawienie inne, niż opisane powyżej (tj. nie jest to ani nifas ani menstruacja) wówczas wydalana krew podlega pod nieregularne krwawienie (istihada). Niektóre kobiety nazywają to al-nazif (krwotokiem). Nie oznacza to, że kobieta nie powinna się modlić czy pościć; raczej podlega ona pod te same zasady co kobieta, która jest czysta, tj. nie miesiączkuje (tahir) Fatawa Szeicha Ibn Usajmin, 2/270. Ta trzecia kategoria odnosi się do kwestii poruszonej w pytaniu, ponieważ pojawiające się krople krwi nie są miesiączką i nie oznaczają, że kobieta musi zaprzestać wykonywania modlitwy i postu i nie podlega ona pod zasady kobiety miesiączkującej. A Allah wie najlepiej.

Islam Q&A

Przekład: Alina Abu-Zaitoun