aborcja we wczesnym stadium ciąży

PYTANIE: Jakie jest orzeczenie w sprawie aborcji, w pierwszych miesiącach ciąży (1-3), zanim dusza zostanie tchnięta w płód?

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi.

The Council of Senior Scholars (Rada Uczonych) wydała następujące stwierdzenie:

1 – Nie jest dozwolone usunięcie ciąży w żadnej fazie, chyba że jest ku temu uzasadniona przyczyna, oraz w ściśle określonych granicach.

2 – Jeśli ciąża jest w pierwszej fazie, jaką jest pierwsze czterdzieści dni, a jej usunięcie służy uzasadnionemu celowi, lub zapobiegnie krzywdzie, wtedy aborcja jest dozwolona. Jednak usunięcie ciąży w tej fazie ze strachu przed trudnościami związanymi z wychowaniem dzieci, czy ze strachu, że nie będzie się w stanie udźwignąć kosztów ich utrzymania i edukacji, lub z obawy o ich przyszłość, albo ponieważ małżonkowie czują, że mają wystarczająco dużo dzieci – nie jest dozwolone.

3 – Nie jest dozwolone usunięcie ciąży, kiedy (płód – przyp. tłum.) jest w fazie alaqah (skrzep) lub mudghah (przerzuta bryłka ciała) (które obejmują kolejne czterdzieści dni każda), chyba że wiarygodna komisja medyczna zdecydowała, że zachowanie ciąży stanowi zagrożenie dla matki, jest obawa, że umrze ona, jeśli ciąża zostanie zachowana. Jest wtedy dozwolone usunięcie jej, kiedy wszelkie inne sposoby zapobiegnięcia niebezpieczeństwu zostały wyczerpane.

4 – Po trzecim etapie, gdy minęły cztery miesiące, nie jest dozwolone usunięcie ciąży, chyba że grupa wiarygodnych specjalistów medycznych zdecyduje, że pozostawienie płodu w łonie matki spowoduje jej śmierć, a dokonać jej (tj. aborcji – przyp. tłum.) można jedynie, kiedy wszelkie sposoby na zachowania płodu przy życiu zostały wykorzystane. Zezwolenie na aborcję w tym przypadku jest ustępstwem, aby zapobiec większemu złu i posłużyć większej z dwóch korzyści.

Al-Fataawa al-Jaami’ah, 3/1056

przekład: Monika M.