demokracja

źródło

Demokracja to słowo pochodzące z języka greckiego, składające się z dwóch słów: „demos” (ludzie) oraz „kratos” (rządy). Oznacza ono «formę rządów, w której władzę sprawuje lud bezpośrednio lub przez swoich przedstawicieli; władzę ludu; ludowładztwo» (Słownik PWN podaje jeszcze drugą definicję: 2. «forma ustroju państwa, w którym uznaje się wolę większości obywateli jako źródło władzy i przyznaje się wszystkim obywatelom swobody i prawa polityczne zapewniające im udział w sprawowaniu władzy – przyp. tłum.)

Jest to system zachodni, który pojawił się w obliczu tyrani praktykowanej przez monarchów przy wsparciu kościoła. A zatem, ludzie zbuntowali się przeciwko takiemu systemowi i narzucili rządy ludu. W związku z powyższym, demokracja stoi w sprzeczności z islamem, ponieważ islam podkreśla fakt, że jedynie Allah ma prawo do ustanawiania praw (prawodawstwa), zaś demokracja oznacza, że lud, ludzie mają prawo do określania praw (legislacji, prawodawstwa). Allah mówi (interpretacja znaczenia):

[Koran 18:26] {On (Allah) nie czyni nikogo współuczestnikiem w sprawowaniu władzy.}

[Koran 12:40] {Sąd należy tylko do Allaha. On rozkazał abyście czcili tylko Jego.}

[Koran 5:50] {Czyż oni pragną sądu z czasów pogaństwa? Któż jest lepszy od Allaha w sądzeniu ludzi, którzy posiadają pewność (w wierze).}

Jest wiele innych wersetów, które udowadniają ten fakt. Twierdzi się, że nie ma różnicy między demokracją a islamskim systemem doradczym, odpowiedź brzmi: podstawowa różnica polega na tym, że islamski system doradczy wykorzystywany jest tylko w sytuacjach, do których nie odnoszą się jasne zarządzenia/reguły/przepisy prawne szariatu; podczas, gdy demokracja oznacza że społeczeństwo, ludność danego kraju może unieważnić wszystko: niezbite fakty, zarządzenia szariatu, itp. W systemie państw demokratycznych społeczeństwo jest najwyższa władzą i (państwo) funkcjonować musi zgodnie z jego wolą.

Co więcej, członkowie grup doradczych (wg islamu; szura – grono doradcze) muszą odznaczać się określonymi cechami, zaś w systemie demokratycznym nie ma różnicy miedzy ludźmi; każdy może wygłaszać swoje opinie. Tutaj, czasami ludzie zadają następujące pytanie: „Dlaczego nie mielibyśmy przyjąć zalet demokracji, zmodyfikować ich tak, by korespondowały z islamem i uczynić z nich demokracji islamskiej?” Twierdzimy, że takie postulaty nie są poprawne, zaś demokracja nie może przynieść naszej religii żadnej korzyści, albowiem nasza religia jest doskonała i przewyższa demokrację. Aczkolwiek, jeśli demokracja zmienia się tak, iż koresponduje/jest zgodna z islamem, nie może być dłużej nazywana demokracja, lecz - nowym systemem.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać dzięki lekturze książki ‘The reality of democracy’ autorstwa Ahmada Szakir.