miesiączka po nastaniu czasu modlitwy i odrobienie modlitwy

PYTANIE: Czy kobieta, która zaczęła miesiączkować po rozpoczęciu czasu modlitwy, powinna modlitwę odrobić, kiedy zakończy się miesiączka?

ODPOWIEDŹ: Jeśli miesiączka rozpoczęła się po czasie obowiązywania określonej modlitwy, wówczas po ustaniu okresu, kobieta powinna ją odmówić.

Przykład 1: Rozpoczął się czas modlitwy zuhr, kobieta po chwili zauważyła, iż zaczęła się miesiączka. W takiej sytuacji, po zakończeniu okresu powinna odmówić modlitwę zuhr. Kobieta nie modli się podczas miesiączki i nie musi odrabiać modlitw, które przypadają (‘których czas obowiązuje’) w trakcie okresu. Jeśli okres zakończy się, kobieta musi po wykonaniu ghusl odprawić modlitwę, obowiązującą w czasie, w którym ustała miesiączka.

Przykład 2: Obowiązuje czas modlitwy maghrib, kobieta zauważyła, iż zakończyła się miesiączka, wykonuje zatem ghusl oraz odprawia modlitwę maghrib. Jeśli obowiązuje ją modlitwa zaległa (przykład 1) i jest wystarczająco dużo czasu, by ją odmówić, najpierw wykonuje modlitwę zaległą (tj. w naszym przypadku zuhr), a następnie obowiązującą (maghrib). Jeśli ma zbyt mało czasu na wykonanie całej modlitwy obowiązującej, powinna odmówić z niej tyle na ile czas pozwala, nawet jeden rakat.

Przykład 3: Kiedy okres kończy się przed wschodem słońca lub kiedy obowiązuje modlitwa asr, a czasu wystarczy tylko na odmówienie jednego rakatu modlitwy (obowiązującej), wówczas kobieta powinna odmówić modlitwę fadżr w pierwszym przypadku, a w drugim asr, nawet jeśli modlitwa składać się będzie tylko z jednego rakatu.

Fatawa Arkanul-Islam, szeich Muhammad bin Salih al-Usajmin

Przekład Umm Sultan