tabliczki na grobach i nagrobki

PYTANIE 1: Czy wolno umieścić metalową tabliczkę lub znak na grobie, na którym są wersety Koranu oraz dane zmarłego, data jego śmierci, itp.?

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi. Nie jest dozwolonym pisanie czegokolwiek na grobie, niezależnie od tego, czy są to wersety Koranu czy inne, czy to na żelazie, kamiennych tablicach, czy innych rzeczach, przez wzgląd na hadis od Dżabira ibn Abd-Allaah (oby Allah był z niego zadowolony), który przekazali, że Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział, że zabronionym jest tynkowanie ścian grobów, siedzenie na nich i budowanie na nich. Hadis ten zapisał imam Muslim w swoim zbiorze Sahih; al-Tirmidhi i al-Nasa'i dodali, z autentycznym łańcuchem przekazicieli: "lub pisać na nich".

PYTANIE 2: Czy wolno położyć cienka płytę z kamienia, drewna (na równi z powierzchnia ziemi) w nagłówku grobu, aby wiedzieć czyj jest to grób? Czy wolno napisać na tej płycie dane zmarłego, który leży w grobie? Mowie o płycie, która jest plaska, równa z powierzchnia ziemi, i nie jest wyniesiona, jak nagrobek.

ODPOWIEDŹ: Wolno ustawić znak na grobie, czy to z kamienia, drewna czy innego materiału, zgodnie z opinią większości uczonych. Uczeni szkoły szafiickiej uważają nawet, że jest to zalecane. Ibn Qudamah powiedział: "Nie ma nic złego w kładzeniu kamienia czy kawalkad drewna, znacząc czyj jest to grób". Imam Ahmad powiedział: "Nie ma nic złego w ustawieniu znaku na grobie, aby wiedzieć, kim byl zmarly, albowiem Prorok postawił znak na grobie Uthmana Ibn Math'un". Co więcej, Abu Dawud przekazał, że kiedy pochowano Uthmana Ibn Math'un, Prorok polecił mężczyźnie przynieść kamień, aby oznakować grób, ale mężczyzna ten nie był w stanie unieść kamienia, wiec Prorok zakasał rękawy, uniósł kamień i położył go w miejscu, gdzie spoczywała głowa zmarłego, i powiedział: "W ten sposób rozpoznam grób mego brata, i pochowam tego, kto umrze z mojej rodziny obok jego grobu". A zatem, nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że znak ten jest równy z powierzchnią ziemi lub uniesiony na wysokość dłoni ponad ziemią. Odnośnie pisania na grobie, nie jest to zalecane zgodnie z większością uczonych. Dzabir przekazał, że Prorok zabronił pokrywania grobów cementem, siedzenia na nich, budowania na nich lub pisania. [At-Tirmithi]. A zatem pisanie na grobach jest niepożądane i nie ma znaczenia, czy zmarły to mężczyzna czy kobieta.

PYTANIE 3: Czy wolno jest pochować zmarłego w grobie, którego ściany sa cementowane i jest zakryty płytą nagrobną? Czy zostanie to uznane za naśladownictwo niewierzących?

ODPOWIEDŹ: Jeśli powyższe ma na celu uhonorowanie zmarłego lub aby ziemia nie pokryła jego ciała, wówczas jest to zaprawdę rzecz, która obejmuje naśladownictwo niewierzących, którzy umieszczają zmarłych w trumnach i obudowują dla nich groby, przypominające pokoje. Aczkolwiek, jeśli wokół zmarłego umieści się trochę cementu, aby utwardzić miękki piasek dookoła , żeby grób się nie zapadł, wówczas jest to dozwolone. Mogą do tego zostać użyte cegły, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jeśli ziemia jest twarda, należy wykopać dół i umieścić w nim ciało zmarłego, zgodnie z sunną; i muzułmanie muszą za tym podążać. I Allah wie najlepiej.

Szeich Abd al-Rahman al-Barrak

przekład (pyt 1-3) Umm Sultan