łączenie modlitw mieszkając za granicą

PYTANIE: Mieszkam za granicą od dłuższego czasu, czy wciąż mogę łączyć moje modlitwy?

ODPOWIEDŹ: Większość muzułmańskich uczonych podziela opinię, iż ten, kto zamierza zatrzymać się w określonym miejscu, do którego podróżuje, dłużej niż cztery dni, powinien odmawiać (czterorakatowe – przyp. tłum.) modlitwy w całości, bez ich skracania (do dwóch rakatów – przyp. tłum.), ponieważ traktuje się go wówczas jako rezydenta i takie orzeczenia do niego się odnoszą. Również powinien pościć i nie powinien porzucać postu z powodu podróży (tzn. jeśli zostaje w danym miejscu dłużej niż przez 4 dni – przyp. tłum.) Taką opinię podzielali imam Ahmad, Malik, Szafi i Abu Souri.

Opinia imamów Souri oraz Ahnafi brzmi, iż ten kto zamierza zostać piętnaście dni lub mniej, łącznie z dniem, w którym zaczął podróż, może odmawiać modlitwę podróżnego; aczkolwiek jeśli zamierza zostać dłużej, niż piętnaście dni, musi odmawiać pełne modlitwy. Niewątpliwie, studenci, którzy studiują za granicą przebywają tam dłużej niż cztery dni, a zatem powinni odmawiać pełne modlitwy.

Odnośnie fatw niektórych uczonych, które mówią, że studenci mogą odmawiać modlitwę podróżnego, sprzeczne są one z opinią większości muzułmańskich uczonych, a zatem nie jest to zalecane.

Imam Ibn Tajmija powiedział: „Jeśli podróżny zamierza zatrzymać się w miejscu przez cztery dni lub mniej, może skrócić modlitwy tak, jak uczynił Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim), kiedy wszedł do Mekki. Zatrzymał się tam przez cztery dni i skracał swoje modlitwy (czterorakatowe do dwóch rakatów – przyp. tłum.).”

Uczeni podzielili się odnośnie podróżnego, który zamierza zatrzymać się dłużej niż cztery dni. Ostrożni odmawiają pełną modlitwę.

Jeśli ktoś nie jest pewien, ile dni zamierza przebywać w danym miejscu, i mówi ciągle: „Wyjadę dzisiaj lub jutro,” wtedy może zawsze odmawiać modlitwę podróżnego. Prorok zatrzymał się w Mekce ponad dziesięć dni, i skracał modlitwy i zatrzymał się w Tabuk przed dwadzieścia dni i skracał modlitwy. (brał wtedy udział w dżihadzie – przyp. tłum.) Na koniec, chcielibyśmy cię poinformować, iż kiedykolwiek skracanie modlitw jest dozwolone dla podróżnego, łączenie ich jest dla niego dozwolone, a kiedykolwiek zabronione staje się dla niego skracanie modlitw, również zabronionym staje się ich łącznie. A Allah wie najlepiej.

Centrum fatw pod nadzorem dr Abdullaha al-Faqih

Przekład Umm Sultan