łączenie modlitw - kiedy można

Muzułmanin może połączyć modlitwy (w pary) zuhr oraz asr; a potem maghrib i isza (nie jest dozwolone zgodnie z konsensusem uczonych łączenie modlitw w inny sposób niż powyższy, np. asr i maghrib, lub opóźnienie czterech modlitw do czasu isza – przyp. tłum.) jeśli zachodzi ku temu poważna przyczyna, uniemożliwiająca odmówienie jednej z nich o przypisanym czasie.

Dowodem jest hadis sahih z kolekcji Muslima, zrelacjonowany przez Abdullaha bin Abbas, który powiedział: „Prorok połączył modlitwę zuhr oraz asr, a następnie maghrib i isza, i nie zachodziła obawa (o jego życie, zdrowie) ani nie było ulewy. Zapytano: ’jaka była jego intencja?’ Odpowiedział: ‘Nie chciał, aby jego ludzie napotykali trudności.’ Oznacza to ‘aby ludzie nie znajdowali się w kłopotach, trudnościach, ze względu na niepołączenie modlitw.’”

Zatem jeśli muzułmanin napotyka trudności w odmawianiu każdej z modlitw w przypisanym czasie, może je połączyć. Jeśli jednak nie napotyka trudności, wówczas nie jest to dozwolone i modlitwy muszą być odmówione w przypisanym czasie. Zwykłe ‘zimno’ nie usprawiedliwia łączenia modlitw chyba, że wieje również silny wiatr, utrudniający wiernym przybycie do meczetów na modlitwę zbiorową, lub mają miejsce duże opady śniegu; jest odwilż, na ulicach jest ślisko itp. Warto zaznaczyć, iż kobiety, które odprawiają modlitwy w domu, nie mogą ich skracać ze względu na niedogodności pogodowe poza domem; albowiem nie są one zobligowane - tak jak mężczyźni - do odprawiania pięciu modlitw zbiorowych w meczecie i nie napotykają trudności w odmawianiu modlitwy w domu. Aczkolwiek w ich przypadku utrudnieniem może być np. trzęsienie ziemi, powódź.

Fatawa Arkanul-Islam, Szeich Muhammad bin Salih al-Usajmin