Надмогильні пам'ятники в Олешичах. (Автор: Козій Нестор)

Дата публікації допису: Apr 03, 2015 4:58:50 PM

Вісник Любачівщини, випуск 21, 2014 рік

На християнському цвинтарі міста Олешич, де поховані українці, яких було більшість серед українсько-польського населення, заможні родини встановлювали пам'ятники, які завершувались у верхній частині хрестами.

Ці пам'ятники вироблялись в кінці XIX – на початку XX ст. з суцільних кам'яних брил, переважно з вапняку, в каменоломнях біля с.Брусно Старе на Любачівщині. Їх виготовляли майстри-каменотеси високої кваліфікації, які володіли мистецтвом форми і скульптури. В першій половині XX ст. з середовища бруснянських майстрів вийшов відомий скульптор Григорій Кузневич, який прославився своїми творами не тільки в Галичині, а й у США.

Хрестоподібних пам'ятників налічується шість видів. Переважна їх більшість представляє греко-католицькі хрести, на яких розміщено розп'ятого Ісуса Христа. Третій вид вирізняється відомою формою заокруглень кінців хреста. На першому, третьому і п'ятому видах, біля хрестів стоять засмучені жінки, а четвертий і п'ятий види замість розп'яття мають символічні оздоби на хрестах. Тільки на пам'ятниках третього виду є вгорі напис ІНЦІ. Па одному з хрестів третього виду внизу зображена шестикутна зірка.

Архітектура пам'ятників виражена хрестом, постаментом з епітафією і основою. У першого і п'ятого видів постаменти складаються з двох частин, щоб можна було виконати всю повноту епітафій. Постаменти у верхній частині мають різні геометричні оздоби, від звичайних плит до короновидних завершень. На одному з пам'ятників четвертого виду на верху постаменту у стилізованому обрамленні боковими дужками висічено хрест. Тільки один пам'ятник замість хреста має на постаменті жіночу постить зі складеними до молитви руками у довгому одязі з покривалом

Крім написів на епітафіях, представлених на малюнках, на цвинтарі знайдено низку пам'ятників з такими написами:

ТУ СПОЧИВАТ ПАРАНЬКА КОЗІЙ ЖИЛА 69 Р. ПОМЕРЛА 1928Р.

ТУ СПОЧИВ Р.Б. ИОАНЪ ГАМИВКА Р. 1871

ТУ СПОЧИВАЄ Р.Б. РОМАНЪ ГАМИВКА 1917 ГОДА ПРОБОЩЪ ЦЕРКОВНИЙ ПРОСИТ О МОЛИТВУ ГОСПОДНЮ

ТУ СПОЧИВАТ МАРИЯ МЕЛИX ПРОЖИЛА 50 1919 В.П.

Написи виражають тогочасний розвиток мови українців, яка від церковнослов'янської переходила до української, з вживанням архаїчних літер москвофільського впливу таких, як Y, t, Ъ, та виразів ТУ, СПОЧИВАТ, ЛЪtT. Таким чином, епітафії засвідчують мовне удосконалення написів за хронологією пам'ятників.

Загалом такі пам'ятники високої мистецької цінності мали відповідно і високу грошову вартість. Тож глибокої пошани заслужили наші предки, які пожертвували свої заощадження у післявоєнні часи на спорудження таких цінних пам'ятників.

Олешицький цвинтар при невеликій його території постійно заповнюється новими могилами. Відчувається дефіцит місця поховань. Горстка спольщених українців не може зберегти від руйнування чи усунення цих українських пам'ятників Любачівщини.

Отже, нехай цей допис послужить справі збереження в пам'яті наших нащадків культурних цінностей дідів-прадідів рідної малої Вітчизни. Вічна їм пам'ять!