Яворівський фотоархів УПА. Частина 26. (Автор: Гуменюк Василь)

Дата публікації допису: Apr 21, 2015 5:1:15 PM

Світлини Яворівського архіву УПА

3-АВР. Дебринюк Іван, "Непорадний" (див. фото № 73 з Яворівського архіву негативів). Фото "Перебийноса" (жовтень 1949 р., полонина Копілаш). На звороті підпис: "На довгий і незабутний спомин дарую фотокартку свому вірному другови Скорому від д. Непорадного. Постій, 3.4. ... " (рік стерто).

4-АВР. "Крок". Справжнє ім'я невідоме (7 – 1951). Стрілець УПА. Місце народження: с. Голови Верховинського р-ну. Загинув у своєму районі. Фото "Перебийноса" (жовтень 1949 р., полонина Копілаш). На звороті підпис: "На спомин із співжиття партизанського дарую знимку другови Дунаєви. Зима 1949-1950р. 20.02.1950р. Крок".

5-АВР. Аксюк Михайло, син Юрія, "Сокіл" (1925 – 1951). Стрілець УПА. Місце народженні с. Стебні Верховинського р ну; місце загибелі невідоме. Фото "Перебийноса" (жовтень 1949 р„ полони на Копілаш), На звороті підпис: "На спомин зі спів партизанського життя дарую свою знимку д. Дунаєві. Сокіл. 27.Х. 1950 р.".

6-АВР. Домнюк Григорій, син Петра-"Степового" (див. фото № 2), "Вихор" (1926 – 1951). Кущовий провідник. Місце народження: с. Стебні Верховинського р-ну; місце загибелі: р-н полонини Копілаш, там же й похований у повстанському схроні. Фото "Перебийноса" (жовтень, 1949 р., полонина Копілаш). Світлину надала Василина Петріянчук; така сама була й в архіві В. Русинюк.

7-АВР. Група повстанців перед зимівлею на полонині Копілаш (див. фото №7-а-АВР). Жовтень 1949 р. Фото «Перебийноса».

7-а-АВР. Група повстанців перед зимівлею на полонині Копілаш.

1) "Бистрий", згодом "Хитрий" (? – 1951). Стрілець УПА. Говорив, що називається Дмитро із Ясенова (інформація непевна). Місце загибелі: присілок Лельків, с. Устеріки Верховинського р-ну.

2) Домнюк Петро, "Степовий" (див. підпис до фото № 2);

3) Шкрібляк Іван, "Дунай" (? – 1954). Стрілець УПА. Місце народження: с. Яворів Косівського р-ну; місце загибелі: Надвірнянський р-н.

4) "Дубок". Справжнє ім'я невідоме. (? – 1950). Стрілець УПА. Місце народження та загибелі: с. Перехресне Верховинського р-ну. Мертвому, йому карателі відрізали голову і несли її на патику на пострах людям аж до райцентру.

5) Шикман Олексій, син Івана, "Доброволець" (? – VII.2000). Стрілець УПА. Місце народження: с. Стебні Верховинського р-ну. Наприкінці 1951 р. перебував у схроні разом з "Гонтою". Сестра останнього, завербована МГБ, принесла обід, нашпигований снодійним. "Гонта", який розпочав їсти першим, втрачаючи свідомість, прохрипів: "Зрада... стріляй мене, друже..." "Доброволець" вистрелив, а тоді почув постріли карателів, які оточували схрон. Відбивався до останього патрона, був важко поранений. Намагався застрелитися з дамського пістолета, але куля застрягла в кістках черепа, Провів 10 років у мордовських таборах. Повернувся інвалідом (паралізована рука). Одружився, виховав дочку. Помер у рідному селі.

6) Домнюк (за чоловіком Кочерган) Марія, псевда не мала. (1930). Господарча УПА. Дочка Петра "Степового" (див. фото № 2). Місце народження: с. Стебні, мешкає в с. Довгополе, виховує трьох синів.

7) Танасійчук Ганна, псевда не мала (? –28.ІІ. 1989). Господарча УПА. Дочка Петра "Степового" (див. фото № 2), дружина "Кучерявого" (№ 8). Місце народження та смерті: с. Стебні Верховинського р-ну. Виховала сина 1944 р. н.

8) Танасійчук Петро, син Миколи, "Кучерявий" (1925 – 1952). Кущовий провідник. Місце народження: с. Стебні Верховинського р-ну. Зять "Степового", чоловік Ганни Танасійчук. 1951 р. разом з "Бистрим" натрапив на засідку, пораненим потрапив до рук МГБ. Його вилікували, після чого піддали нещадним тортурам. Тоді він, очевидно, розповів про місцезнаходження кулемета "дехтяр" та архіву з негативами. 1952 р. "Кучерявого" перевезли до Києва і розстріляли в Лук'янівській тюрмі. Василина Петріянчук подумала, що подані світлини походять від слідчих КГБ.

9) Юрій з Бабакових (прізвисько), "Погром" (? – 1951). Стрілець УПА. Місце народження: с. Довгополе Верховинського р-ну; місце загибелі: с. Стебні. Вбитого повезли до Верховини, де він пролежав кілька днів для встановлення особи на подвір'ї місцевого МГБ.

10) Домнюк Григорій, "Вихор" (див. фото №6);

11) Яцковський Танасій, "Жайворонок". Стрілець УПА. Народився 1920 або 1921 р. в с. Устеріках Верховинського р-ну. Загинув 1951 р. у невідому місці.

12) Аксюк Михайло, "Сокіл", (див. фото №5);

13) Домнюк Василина, "Квітка" (див. фото № 1);

14) "Чорний", стрілець УПА. Справжнє ім'я та місце народження невідомі, але за вимовою було зрозуміло, що він з Поділля. Фото "Перебийноса" (жовтень 1949 р.). На звороті напис: "Дунай ".

8-АВР. Група повстанців біля криївки в зимовому лісі на полонині Копілаш. Кінець листопада 1949 р. Зліва направо: сидять – Танасійчук Ганна, Домнюк Петро, "Степовий" (див. фото № 2), Домнюк Василина, "Квітка" (див. фото № 1); стоять – Танасійчук Петро, "Кучерявий" (див. фото № 7а) і Домнюк Григорій, "Вихор" (див. фото № 6). На звороті підпис, зроблений рукою "Степового": "На спомин даруємо знимку другови Дунаєви. 3.XII. 50 р. " (На цій підставі Василина Петріянчук робить висновок, що тут помилка: мав би бути не "50 р.", а "49 р."). Фото "Перебийноса".

Післямова

Перегорнуто останню сторінку Яворівського фотоархіву УПА. Завдяки свідкам тих буремних днів зібрано багато інформації, але залишилося ще більше невідомого. Тому ця книга адресована насамперед осередкам Братства ОУН-УПА Карпатського краю для встановлення осіб невідомих повстанців та цивільних, часу і місця фотографування.

Маємо надію, що на території Румунії багато хто пам'ятає про рейд 1949 р. і згодиться розповісти про обставини, зафіксовані на світлинах №№ 126 – 152. Є підстави думати, що географія учасників УПА на Гуцульщині буде розширена, адже на повстанських фотографіях зафіксовані вихідці з Волині та Сходу України (Іван Мельничук, Іван Кулик, Галина Кузьменко), до того ж, як згадував "Недобитий", в сотні ім. Богуна була чота наддніпрянців.

Десятиліттями говорилось і писалося про повстанців лише в негативному плані, а подекуди ця тенденція прослідковується й зараз. Уряд і Верховна рада незалежної України відмовляються визнати вояків УПА воюючою стороною, а в той самий час співробітники НКВД-МГБ, на совісті яких сотні тисяч жертв етноциду українців, вшановуються державою як "визволителі"...

Розуміючи, що ця книга-альбом має деякі вади та недоліки, з вдячністю сприймемо Ваші критичні зауваження і побажання. Готуючи видання, ми керувались принципами "академічності,": подавати все, як є, не допускати перекручень і фантазій. "На віру" не брались жодні "авторитетні" повідомлення, їх багатократно перевірялось і відкидалося те, що не підтверджувалося свідченням інших осіб, зокрема безпосередніх учасників підпілля. Можна зрозуміти бажання родичів окремих повстанців підвищити їхній чин, але це без потреби: кожен рядовий стрілець УПА – герой з героїв, і підтвердженням тому є доля повстанців зі світлин.

Робота над архівами зводила нас з багатьма авторами, що пишуть про УПА і збирають "колекції" повстанських документів, зокрема фотографій, і тут важко утриматись від певних узагальнень та роздумів про ситуацію навколо цієї проблеми. Як вже сказано, державних інституцій, які б займались систематизацією та вивченням документів УПА, не існує, отож популяризацію їх окремими ентузіастами можна тільки вітати. Але кожен, хто займається цією важливою справою, повинен по-науковому підходити до неї й усвідомлювати всю відповідальність такої роботи.

Художній домисел у красному письменстві – річ необхідна, але коли мова йде про документи, то цей прийом стає фальсифікацією. Є приклади, коли світлини з яворівського архіву підписувалися трьома різними варіантами (причому всі три – помилкові!), автори розлогих фоліантів вкрай неохоче зазначають звідки в них ілюстрації ("Як то звідки?! З приватної колекції!.."), і така поведінка, на жаль, стає не винятком, а правилом.

Неможливо зрозуміти логіки людини, що забрала до Львова архів Василини Русинюк і ось уже понад 10 (!) років тримає його в шухляді. За цей час відійшли у вічність командир вишкільної сотні "Бігун", референт ОУН Косівського району "Лис", майже втратив зір провідник "Курява", а вони ж могли ідентифікувати десятки повстанців з цього архіву! Навіть така проста процедура як порівняння двох архівів, – і та не могла відбутись через дивну позицію цієї особи, яка вважає себе науковцем і дослідником історії ОУН-УПА.

Цю інформацію ми навели для того, аби закликати всіх, кому потраплять до рук повстанські документи, чинити так, як це зробила гуцульська родина Кіщуків: зберегти. Нема сумніву, що знахідки ще будуть. У квітні 2002 р. в Болехівському районі Івано-Франківської області знайдено, наприклад, два бідони повстанської літератури, листівок, відозв тощо. Багато ще таємниць зберігає наша земля, і коли трапиться Вам щось подібне, обов'язково зафіксуйте час і місце знахідки та складіть реєстр віднайденого. Добре зробити копії, а вже тоді передавати матеріали до третіх рук, бо вони можуть виявитися далеко не тими, про що твердять словесами...

Сподіваємося, що це видання буде використовуватись на уроках історії в навчальних закладах як документальне свідчення боротьби повстанців за незалежність України в 40-50-х роках XX ст.

Дякуємо всім, хто переглянув це видання і прочитав написане. Нову інформацію, свої зауваження та уточнення про архів надсилайте на адресу: Гуменюк Василь, до запитання, Львів-70, 79070.

Упорядник

Невідомий автор

ОСТАННІЙ ПОСТРІЛ

Воякам УПА

Спадає листя із дерев останнє

До наших ніг, натомлених в боях,

Немає вже ні щастя, ні кохання,

Лише тривога на семи вітрах.

Іще не пізно здатися на ласку,

Та краще серце вирвати з грудей:

Життя вернути зрадою не важко,

Та як же потім жити між людей?

Останній бій очистить, наче сповідь,

Прощальну тишу лісу розітне.

Спочине тут навіки гордий провід,

Піде у вічність братство лісове.

Уже без нас зустрінуть сонце квіти,

Біжать останні миті, як вода...

Ти мусиш, Україно, зрозуміти:

Загибель наша – то ще не біда.

Свободи дух нових борців породить,

І з ними волю краю принесе.

Та ми вже не побачим, бо надходить

І нам пора... Оце, нарешті, все...

Список абревіатур

АВР – архів Василини Русинюк

Гестапо – Gheimstaatpolizei (нім.), таємна поліція

ДП – "Дегтярев-пехотный" (рос.) – ручний кулемет конструкції В. Дегтярьова

ДУН – Дружини Українських Націоналістів

КВ – командир відтинку

КВШ – крайовий військовий штаб УПА

КГБ – Комитет государственной безопасности (рос.)

МГБ – Министерство государственной безопасности (рос.), з 1954 р. – КГБ

МП – Маsсhinenpistole (нім.), німецький пістолет-кулемет

НКВД – Народный комиссариат внутренних дел (рос.), з 1946 р. – МГБ

ОУН – Організація Українських Націоналістів

ППС – пистолет-пулемет Судаева (рос.)

ППШ – пистолет-пулемет Шпагина (рос.)

СБ – Служба Безпеки ОУН-УПА

ТВ – тактичний відтинок (територія, де діяв певний загін УПА)

УПА – Українська Повстанська Армія

УСС – Українські Січові Стрільці

Алфавітний покажчик псевдонімів вояків УПА, ідентифікованих на світлинах з Яворівського архіву негативів

(Після псевдоніму вказано справжнє прізвище та ім'я, місце народження, а також номери світлин, де ця особа зафіксована)

1. "Базь", Кузів Василь, с. Камінне – 36, 42, 77, 111, 127, 177, 188, 189, 190, 200, 201

2. "Байда", Симчич Михайло, с. Верхній Березів – 190, 192, 193, 194

3. "Бомба", Лукинюк Микола, с. Малий Рожен – 122, 123, 124, 125

4. "Борис", Легкий Григорій, с. Слав'ятин – 84, 85, 86, 96, 97, 99, 190, 205

5. "Веселий", Копчук Василь, с. Яворів – 15, 62, 82, 83

6. "Вихор", Харук Микола, м. Кути – 16, 28, 49, 50, 79, 190, 200, 201

7. "Вільха", Столащук Петро, с. Яворів – 7, 8,9, 10

8. "Галайда", Мельничук Іван, Волинь – 69, 81, 88, 177, 178, 188, 189

9. "Галина", Лукань Калина, с. Кобаки – 2,3

10. "Дон", Цариняк Михайло, с. Люча – 21

11. "Залізняк", Мельник Іван, с. Камінне – 33, 44, 77, 128, 188, 200, 201

12. "Ілак", Олексюк Дмитро, с. Шешори – 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 34, 40, 41, 51, 61, 79, 137, 158, 200, 201, 202

13. "Кичора", Ілюк Дмитро, с. Криве Поле – 129, 139, 177, 178, 180, 188, 189, 190, 204

14. "Кордуб", Кузьменюк Петро, с. Старі Кути – 81, 197, 198, 199, 210

15. "Кривоніс", Костащук Степан, с. Тулова – 69

16. "Крук", Геник Константин, с. Нижній Березів – 68, 70

17. "Липкевич", Гаргат Іван, с. Іваниківка – 90, 129, 130, 147, 188, 189, 190

18. "Лисок", Івасюк Дмитро, с. Тюдів – 72

19. "Лісовик", Перцович Іван, с. Середній Березів – 4, 45, 197, 198, 199

20. Лужок", Столащук Федір, с. Яворів – 27, 31, 32, 33, 34, 157, 158, 201

21. "Мирон", Стефуранчин Лук'ян, с. Соколівка –195, 196

22. "Надя", Кузьменко Галина, с. Нова Басань – 25, 26, 35, 57, 201

23. "Недобитнй", Матвіїв Юліан, м. Броди – 122, 124

24. "Ненаситець", Палинюк Василь, с. Соколівка – 122, 123, 124, 125, 195, 196

25. "Непорадний", Дебринюк Іван, с. Трійця – 73, 74, 75, 76, 193, 194

26. "Орися", Олексюк (Ткачук) Павлина, с. Шешори – 157, 158, 200, 202

27. "Остап", Кузич Андрій, с. Нижній Березів – 19

28. "Перебийніс", Данилюк Назарій, м. Чернівці – 117, 148, 149, 150, 188, 203

29. "Пструг", Ониськів Петро, с. Шешори – 61, 200, 201

30. "Сибіряк", Білінчук Василь, м. Верховина – 66, 67, 72, 73, 74, 75, 76

31. "Сірий", Кулик Іван, Донецька обл. – 84, 85, 86, 116, 117, 118, 190

32. "Сірко", Шведюк Іван, с. Город – 1, 200, 201, 202

33. "Скоба", Балагурак Дмитро, м. Косів – 195, 196

34. "Сокіл", Григорчук Іван, с. Соколівка – 122, 123, 195, 196

35. "Сокіл", Довганюк Дмитро, с. Тюдів – 122, 123, 131, 134

36. "Сталь", Савчак Василь, с. Ямниця – 54, 96, 97, 98, 99

37. "Степок", Гаврилків Дмитро, с. Пістинь – 197, 198, 199

38. "Сумний", Геник Антон, с. Нижній Березів – 20

39. "Хмара", Білінчук Дмитро, м. Верховина – 39, 40, 43, 45, 52, 53, 64, 65, 66, 67, 68, 70, 71, 81, 86, 87, 98, 106, 107, 116, 117, 118, 120, 123, 128, 130, 133, 135, 147, 148, 151, 157, 158, 165, 166, 168, 188, 193, 194, 198, 203, 205

40. "Хмара", Мельник Петро, с. Камінне – 41, 42, 43, 44, 77, 79, 84, 85, 86, 93, 94, 117, 130, 131, 147, 152, 156, 161, 162, 163, 165, 167, 168, 177, 178, 188, 189, 190, 200, 201, 208

41. "Червоний", Матійчук Іван, с. Хімчин – 81, 197, 198, 199

42. "Черемха", Шкрібляк Василь, с. Яворів – 29, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 201

43. "Чех", Рабинюк Василь, с. Черганівка – 131, 148

44. "Чорноморець", Ромашок Василь, м. Косів – 195, 196

45. "Шагай", Столащук Василь, с. Яворів – 13, 62

46. "Ярий", Геник Михайло, с. Люта – 18

Алфавітний покажчик прізвищ повстанців і цивільних осіб, ідентифікованих на світлинах з Яворівського архіву УПА

(Після прізвища вказано ім'я, псевдонім, місце народження, а також номер світлини з докладною інформацією про особу)

1. Балагурак Дмитро, "Скоба", м. Косів – 195

2. Білінчук Василь, "Сибіряк", м. Верховина – 66

3. Білінчук Дмитро, "Хмара", м. Верховина – 39

4. Білінчук Онуфрій (цивільний), м. Верховина – 14

5. Гаврилків Дмитро, "Степок", с. Пістинь – 197

6. Гаргат Іван, "Липкевич", с. Іваниківка – 90

7. Геник Антон, "Сумний", с. Нижній Березів – 20

8. Геник Константан, "Крук", с. Нижній Березів – 68

9. Геник Михайло, "Ярий", с. Люча – 18

10. Григорчук Іван, "Сокіл", с. Соколівка – 195

11. Грималюк Палій (цивільний), с. Яворів – 93

12. Данилюк Назарій, "Перебийніс", Чернівецька обл. – 117

13. Дебринюк Іван, "Непорадний", с. Трійця – 73

14. Довганюк Дмитро, "Сокіл", с. Тюдів – 122

15. Івасюк Дмитро, "Лисок", с. Тюдів – 72

16. Ілюк Дмитро, "Кичера", с. Криве Поле – 129

17. Копчук Василь, "Веселий", с. Яворів – 15

18. Костащук Степан, "Кривоніс", с. Тулова – 69

19. Кузич Андрій, "Остап", с. Нижній Березів – 19

20. Кузів Василь, "Базь", с. Камінне – 36

21. Кузьменко Галина, "Надя", с. Нова Басань – 35

22. Кузьменюк Петро, "Кордуб", с. Старі Кути – 81

23. Кулик Іван, "Сірий", Донецька обл. – 84

24. Легкий Григорій, "Борис", с. Слав'ятин – 84

25. Лукань Калина, "Галина", с. Кобаки – 2

26. Лукинюк Микола, "Бомба", с. Малий Рожен – 122

27. Матвіїв Юліан, "Недобитий", м. Броди – 122

28. Матійчук Іван, "Червоний", с. Хімчин – 81

29. Мельник Іван, "Залізняк", с. Кммінме – 33

30. Мельник Петро, "Хмара", с. Камінне – 41

31. Мельничук Іван, "Галайда", Волинська обл. – 69

32. Мінчак Ярослав (псевдо невідоме), с. Солець – 55

33. Олексюк Дмитро, "Їлак", с. Шешори – 24

34. Олексюк (Ткачук) Павлина, "Орися", с. Шешори – 157

35. Ониськів Петро, "Пструг", с. Шешори – 61

36. Палинюк Василь, "Ненаситець", с. Соколівка – 122

37. Перцович Іван, "Лісовик", с. Середній Березів – 4

38. Рабинюк Василь, "Чех", с. Черганівка – 131

39. Романюк Василь, "Чорноморець", м. Косів – 195

40. Савчак Василь, "Сталь", с. Ямниця – 54

41. Симчич Михайло, "Байда", с. Верхній Березів – 193

42. Стефуранчин Лук'ян, "Мирон", с. Соколівка – 195

43. Столащук Василь, "Шагай", с. Яворів – 13

44. Столащук Петро, "Вільха", с. Яворів – 8

45. Столащук Федір, "Лужок", с. Яворів – 31

46. Харук Микола, "Вихор", смт. Кути – 28

47. Цариняк Михайло, "Дон", с. Люча – 21

48. Шведюк Іван, "Сірко", с. Город – 1

49. Шкрібляк Василь, "Черемха", с. Яворів – 37

50. Шкрібляк Палій (псевдо невідоме), с. Яворів – 30

Список використаної літератури

1. Андрусяк М. Грані болю. – Коломия: Вік, 1994. – 198 с.

2. Білінчук М. Доля борця. – Львів: Край, 1998, – 26 с.

3. Бода Б. Петро Мельник – командир "Гуцульщини". – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2002. – 99 с.

4. Дем'ян Г. Косівщина – своїм героям-націоналістам // Шлях перемоги 1995. – № 2172. – 9 груд.

5. Історія Гуцульщини. – Т. V. – Львів: Логос, 2000.– 624 с.

6. Літопис нескореної України. – Дрогобич: Галицька видавнича спілка, 1997. – Книга 2. – 663 с.

7. Літопис УПА. Т. 4. Чорний ліс: видання команди Станиславивського токтичного відтинка УПА / Чорний ліс / 1947-1950, Кн. Друга. – Торонто, 1979. – 288 с.

8. Мірчук П. Українська повстанська армія 1942-1952 / Підгот. до друку М. Стасюк. Репринт. відтворення. – Львів: Обл. рада Т-ва укр. мови ім. Т. Шевченка, 1991.– 319 с. – (Книгозбірня "Просвіти").

9. Підлетейчук П. За усміх світанку. – Коломия: Вік, 1997.– 54 с.

10. Содоль П. Українська Повстанча Армія, 1943-49. – Нью-Йорк: Пролог, 1995. – Довідник другий. – 295 с.

11. Соколенко М. Іскри не гаснуть. – Ужгород: Карпати, 1972. – 95 с.

12. Томащук М. Березови в історії Гуцульщини. – Коломия: Вік, 1997. – 246 с.