7 клас. Урок 33.

Сучасна танцювальна музика

Доброго дня, мої юні друзі! Рада вітати вас на уроці музичного мистецтва! Сьогодні на вас чекає зустріч із танцювальними композиціями кінця XX — початку XXI століття, в яких органічно поєднані рух і музика. 

Багато сучасних музичних напрямів пов’язані з танцювальною музикою.

Музика в русі або ритм і рух у музиці органічно поєднуються і пронизують нові напрями, що захопили молодіжні кола багатьох країн. Усі вони пов’язані з виникненням електронної музики та електронних музичних інструментів.

А з чого все розпочиналося? Зазирнемо в історію сучасної танцювальної музики.

Вуличний танець у широкому розумінні охоплює всі стилі сучасного танцю, що розвинулися за межами танцювальних студій та шкіл: на вулицях, шкільних подвір’ях, у нічних клубах.

Стилі вуличного танцю: хіп-хоп, брейк-данс, поппінг, локінг, нью-стайл, хаус, крампінг, сі-вок, хастл, диско-фокс, диско-свінґ та інші.

Нові стилі музики поєднують 

звук, ритм і ритмічне мовлення. 

Хіп-хоп (англ. Hip-hop) — молодіжна культура, яка виникла в кінці 1970-х років у США в середовищі афроамериканців. 

Молодіжна культура хіп-хопу містить 4 основні елементи: діджеїнг, графіті, емсіінг (реп) і брейкінг, а також часто 5-м елементом вважається знання вулиці (knowledge). Сьогодні всі елементи цієї культури мають досить самостійне життя.

До початку 1990-х років хіп-хоп став частиною молодіжної культури у багатьох країнах світу. У наш час хіп-хоп часто асоціюється в першу чергу зі стилем музики, а спочатку хіп-хопом називали все, що робили підлітки бідних районів. 

Кожне угрупування мало свою територію; кордони між районами позначали за допомогою малюнків графіті. Ці ж підлітки ходили в клуби, де під музику соул і фанк танцювали брейк-данс. У клубах працювали ведучі — емсі (MC), які розважали присутніх, вигадуючи веселі рими.

Емсі — це хіп-хоп-поет, який виконує ту саму роль, що і тамада на весіллі. Ранні хіп-хопери перетворили традиційного майстра церемоній в емсі, який повинен був «розкачувати» натовп віршованим речитативом.

Основу музики хіп-хопу складає біт — ритм пісні. Партія музичних інструментів в хіп-хоп-музиці може складатися і з мелодій клавішних, духових, і з численних комп’ютерних звуків (бас, ефекти) важливим елементом є бас-барабан.

Реп (англ. rap) — один із основних елементів стилю хіп-хоп, це ритмічний речитатив, який зазвичай читається під музику з важким бітом. Виконавець репу називається репером або загальнішим терміном емсі (MC).

Одним з перших, кого почали називати репером, був радіоведучий Джек Гібсон на прізвисько Джек-Репер. Він організував один із перших реп-концертів.

Напрямки сучасної музики, в яких використовується реп: репкор, нью-метал, альтернативний рок, альтернативний реп, хардкор; у поп-музиці — аренбі.

Брейкінг — вчення про форми вуличного танцю. Зазвичай зветься брейк-дансом чи бі-боїнгом. Під брейкінгом також мають на увазі вільний стиль вуличних танців. Брейкерські рухи також використовують в аеробіці та інших вправах, що розвивають тіло та знімають напругу. Брейк-данс — це акробатичний стиль вуличних танців.

На початку XX століття з’явився один з елементів хіп-хоп-культури — бітбокс. Це мистецтво створення та імітації ритмічних малюнків (бітів) та мелодій за допомогою артикуляцій. Бітбокс найчастіше використовується в якості акомпанементу в хіп-хоп-композиціях. 

Знайомтесь - зірки хіп-хопу:

Шон Джон Комбс  

Емінем 

Шон Картер Jay-Z 

Діджеїнгце вчення про створення реп-музики і ведення радіомовлення. Хіп-хоп-діджеї артистично прикрашають виконання записаної пісні нарізками та міксингом.

Бітбоксинг вчення про музику тіла. Зазвичай під ним розуміють створення ритмічних звуків різними частинами тіла — зокрема горлом, ротом і руками.

Сучасний аренбі (англ. R&B або R’n’B) — музичний напрям, що бере свій початок від ритм-енд-блюзу, який був популярним у США у 1940-х роках.

Аренбі, що утворився в результаті поєднання ритм-енд-блюзу, хіп-хопу і репу, мав свої особливості: електронний стиль звучання з ритмами драм-машини і м’який, «соковитий» вокал.

Аренбі-виконавці: Ашер, Бейонсе, М. Кері, Ріанна, Келлі Роуленд, Сіара, Джастін Тімберлейк та інші.

Ашер

Сіара

Ріана

Бейонсе

Український хіп-хоп

Український хіп-хоп — частина української музичної сцени сьогодення. Одним із засновників українського хіп-хопу є гурт «Вхід у змінному взутті» («В.У.З.В.»). Найвідомішими хіп-хоп-виконавцями є гурти «Танок на Майдані Конго» («ТНМК»), «Тартак», «Бумбокс» та інші. 

Гурт "Бумбокс"

Гурт "Тартак"

Гурт Танок на майдані Конго"

Проаналізуйте ці твори за таким планом:

Музичний Словничок:

Хіп-хоп (англ. Hip-hop) — молодіжна культура, заснована на органічному поєднанні музики, руху та слова. Хіп-хоп включає в себе 4 основні елементи: діджеїнг, графіті, емсіінг (реп), брейкінг.

Реп (англ. rap — вигукувати) — вокальна манера виконання, при якій на тлі остинатного фанк-ритму під чіткий супровід комп’ютерної ритм-групи (від 98 до 110 ударів за хвилину) скоромовкою промовляється текст, що не завжди має змістове навантаження. Реп супроводжується характерними рухами тіла.

Аренбі (англ. R’n’B) — музичний стиль, який характеризується експресією, підсиленням інструментального начала, енергійним бітом, співом з емоційним напруженням, застосуванням фальцетного звучання.

Мистецтво графіті

Мистецтво графіті — це вчення про вуличну каліграфію, малюнки та письмо. Цим терміном назвали графічне мистецтво хіп-хопу на об’єктах громадської та приватної власності як акт соціального протесту (особливо на вагонах метро).

Графіті — це напис або малюнок на різноманітних поверхнях, зроблений шляхом розбризкування фарби, шкрябання тощо.

Підготуйте акварельні фарби або кольорові олівці. Намалюйте графіті до твору в стилі хіп-хоп або аренбі, який вам найбільше сподобався.

Вокальна робота

Друзі, послухайте аудіотрек праворуч та прочитайте уважно текст. Давайте спробуємо його виразно і швидко виконати в стилі реп.

Professor Kreyd_репчик.MP3

1. Шклянки, колби і штативи, 

Розчини і реактиви

Я готую день при дні, 

До вподоби це мені.

2. До науки я охочий

Від світання і до ночі,

А професором щоб стати - 

Можна зовсім і не спати.

Впевнена, ви справжні майстри репу! Тому пропоную виконати також твір гурту "ТНМК"-"Історія України за 5 хвилин". Знаймо і шануймо нашу історію!

ТНМК – Історія України за 5 Хвилин

Реп у вас просто чудовий! А тепер ще поспіваємо без речитативу, з мелодією. Розучимо пісню українського композитора Миколи Мозгового "Край, мій рідний край". Показати свою любов до рідної землі - це завжди модно і актуально.

Підсумовуємо вивчене:

Поекспериментуйте і створіть власні ритми для свого твору з онлайн-сервісом Beatmaker (якщо працюєте з телефоном - то завантажте додаток в PlayMarket або App Store). Підберіть вірш і прочитайте його під власний ритмічний супровід.

Дякую за співпрацю. До зустрічі!