6 клас. Урок 10.

Жанрове розмаїття

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Запрошую вас продовжити мандрівкою в світ інструментальної музики. Пригадайте, хто з українських композиторів писав твори для фортепіано або інших окремих інструментів?

Українська фортепіанна музика, що зародилася на основі пісенного й танцювального фольклору, отримала потужний поштовх до розвитку наприкінці XIX – на початку XX ст. 

Неоціненний внесок у її становлення зробив, як ми вже згадували, М. Лисенко, творам якого притаманне узагальнення народнопісенних інтонацій у поєднанні з авторською мелодикою. Його традиції продовжили В.Сокальський, М.Калачевський, Я.Степовий, С. Людкевич, Л. Ревуцький, М. Колесса, А. Коломієць, М. Скорик, Л. Колодуб, Ю. Щуровський та багато інших. 

Мирослав Скорик

Василь Барвінський

Микола Леонтович

Левко Ревуцький

Твори українського композитора Юрія Щуровського глибоко народні, з виразним національним колоритом та ліризмом, який передає найтонші грані почуттів людської душі. У його творчому доробку є два альбоми для дітей: «Прогулянка» (1975), «Калейдоскоп» (1982), а також декілька збірок дитячих фортепіанних п’єс. 

Іван Марчук. Елегія.

У професійній вітчизняній музиці 

значне місце посідає соната

Першими творами цього жанру стали скрипкова соната М. Березовського та фортепіанні сонати Д. Бортнянського. Пізніше до жанру сонати звертались багато українських композиторів: М. Лисенко, В. Косенко, Б. Лятошинський, Р. Сімович, Ю. Щуровський, В. Сєчкін та ін. 

Жанр сонати вирізняється чіткою структурою. Першу частину сонати пишуть у сонатній формі. Сонатна форма — це принцип викладу музичного матеріалу, який передбачає не механічне чергування частин і розділів, а взаємодію тем і художніх образів. Теми — головна і побічна — або протиставляються одна одній, або доповнюють одна одну. Розвиток тем відбувається в три етапи — експозиція, розробка і реприза. 

Левко Ревуцький — видатний український композитор, який збагатив вітчизняну музику своїм неповторним стилем. У творах композитора простежуються українська народна мелодика і традиції сучасної професійної музики. Музиці Л. Ревуцького притаманний ліризм, стриманість, багатство емоцій, виразність мелодії. 

Вокальна робота

Виконуємо розспівку. Слідкуємо за співочою поставою. Чітко вимовляємо приголосні звуки, стежимо за рухом мелодії вгору і чистотою інтонування. 

Виконуємо пісню «Добрий день людям на Землі» (слова і музика І. Танчака). Спробуйте передати рухами, мімікою та жестами настрій і зміст пісні. 

Гра «Музична вікторина». 

Послухайте уривки з перших частин сонат українських композиторів. Розпізнайте головну та побічну теми: коли звучатиме головна тема, підніміть одну руку; коли звучатиме побічна тема — підніміть обидві руки. 

Мистецька лабораторія

Рефлексія. Підсумуємо вивчене.

На сьогодні урок завершено. Дякую за співпрацю.

До зустрічі!