3 клас. Урок 31.

Мистецька подорож до Європи

Вітаю, друзі! рада знову зустрітись із вами на уроці музичного мистецтва. Наш навчальний рік вже дуже близький до завершення, і кожен із вас мріє про те, як проведе свої канікули. А що ж наші друзі Лясолька і Барвик? Давайте дізнаємось, про що вони мріють? Цього року літня мандрівка Барвика та Лясольки до Європи буде незвичною – театральною, ляльковою і гумористичною. 

Театр ляльок — це унікальний вид мистецтва, де актори і ляльки разом створюють на сцені неповторні історії. Ляльки-актори зазвичай рухаються по сцені завдяки вмілим діям акторів-ляльководів, а іноді й за допомогою спеціальних пристроїв. Лялька здатна викликати в глядачів не менше захоплюючих емоцій, ніж професійний актор. Якщо її повертати в різні боки під час розмови, то здається, що вона не лише сама розмовляє, а й посміхається чи плаче, навіть гнівається. Пригадайте, які лялькові вистави вам доводилося дивитися? Які ляльки там виступали? Як вони рухалися?

Харківський державний академічний театр ляльок ім. Афанасьєва

Мистецтво театру ляльок дуже давнє. Свої особливості має кожний національний театр, зокрема й український народний ляльковий театр вертеп. У дерев’яній двоповерховій скрині ставилися релігійні та світські вистави. Різдвяну драму під спів колядок показували на другому — «небесному» поверсі, а на першому — «земному» грали сатиричні інтермедії

Ці побутові сценки з народного життя супроводжувалися піснями й танцями, музикою троїстих музик. Наприклад, під час виходу поляка звучав краков’як, а сміливий козак Запорожець — найвища лялька — з’являвся на сцені під гопак. Вертепні ляльки кріпилися на паличках, й актори водили їх по сцені через спеціальні прорізи в дерев’яній скрині. З часом лялькову вертепну виставу почали поєднувати з грою акторів. Так виник і «живий» вертеп.

Батьківщиною лялькового театру нерідко називають Італію.

Уславленим на весь світ комічним персонажем італійського лялькового театру став Пульчинелла. Його ім’я пояснюють по-різному, проте більшість схиляється до того, що воно походить від італійського слова «пульчино» — півник. Лялькові «брати» Пульчинелли виникли в різних країнах. З давніх-давен лялькові вистави відомі також у країнах Сходу — в Китаї (куй-лей-сі), Японії, Індії, Індонезії тощо. Улюбленим героєм театрів ляльок у Європі (від Середньовіччя) завжди був розумний, дотепний представник народу:

У ляльковому театрі завжди цінувалися гострий гумор, дотепність, імпровізація. Вислови комічних лялькових персонажів нерідко ставали приказками, а вони самі — дійовими особами інших творів мистецтва: пісень, балетів, літературних казок, мультфільмів. 

Слухаємо музику:

Ігор Стравінський. Балет "Пульчинелло".

Слухаємо музику:

Ейтор Вілла-Лобос. Полішинель. Віктор Косенко. Петрушка. 

Завдяки ляльководам, прихованим від глядача ширмою, ляльки в театрі «оживають»: розмовляють, танцюють і співають. 

Вокальна робота:

Завітаймо в музей ляльок у Харкові

Харківський музей театральних ляльок є унікальним для України. 

Перш за все - це найстаріший музей ляльок в Україні. Сьогодні фонд Музею налічує понад 11 тисяч різних експонатів, які зберігають історію мистецтва граючих ляльок та людей, пов'язаних із цим мистецтвом: безпосередньо ляльок, афіш, макетів, сувенірів, ескізів ляльок, театральних програм та фотографій з багатьох країн світу. 

У музеї зберігаються безцінні ляльки перших радянських лялькарів Симонович-Єфимових; є тут і роботи Є. Беклешової, чиї персонажі радували глядачів багато років; подарунки С. Образцова та ляльки з-за кордону. Багато іноземних ляльок безцінні, тому що є подарунками знаменитих ляльководів і режисерів світу.

Ігрова сторінка

Творча майстерня

Пропоную вам у вільний час створити власний ляльковий театр своїми руками. 

Як зробити?

Найкраще взяти витягнуту і невисоку коробку. Якщо такої немає, беріть будь-яку (взуттєва відмінно підійде). Передню грань коробки приберіть повністю. Задню виріжте так, щоб по краях залишилося приблизно по 2-3 см. Зверху через рівні проміжки зробіть надрізи за допомогою різака. З відрізаних частин коробок зробіть невеликий піддон. У ньому потрібно проробити точно такі ж отвори. У них ми вставляємо кулінарні шпажки (можна замінити паличками для суші або туго скрученими газетними трубочками). На кінці кожної шпажки помістіть намистинку і закріпіть її клеєм, якщо це необхідно. Так переміщати ляльок буде зручніше. 

На шпажки потрібно прикріпити картинки. Якщо у вас немає готових зображень, просто намалюйте їх: пінгвіни, сніговики, ляльки - будь-які герої, які знадобляться вам для казки і театральної вистави. Кришку коробки потрібно обклеїти кольоровим папером, ми встановимо її за основною частиною вироби - вона буде чимось на зразок ширми. За допомогою блакитний, синій і білого паперу можна зімітувати замети і море. Окремо проклейте і невеликі елементи і бічні грані для майбутнього саморобного театру. 

Помістіть їх прямо в коробку - приклеювати не обов'язково. Гірлянду просто покладіть зверху. Щоб вона не ковзала, закріпіть її скотчем. Все. Ваш театр ляльок - готовий! Здивуйте і потіште своїх рідних цікавою виставою!

Розкажіть про свої враження від уроку:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!