5 клас. Урок 1.

Мистецька азбука.

У колі мистецтв.

Музика є універсальною мовою людства  

(Генрі Лонгфелло Уодсворт) 

Музика володіє величезною силою, яка мелодійними звуками торкається струн нашої душі. Вона творить дива з людськими почуттями та емоціями. Вона може змусити зронити сльози через переживання за ліричним героєм пісні, посміхнутися, коли  сум оповиває душу, або підспівувати та танцювати під ритмічну мелодію. Щодня музика запрошує нас у дивовижний світ чарівних звуків. Звуки сплітаються в мотиви, утворюють мелодії, а ми, слухачі, уявляємо картини та художні образи, які музика «намалювала» за допомогою звуків. 


Які композиції вам вдалося розпізнати? У чиєму виконанні вони прозвучали?

Густав Клімт "Музика" ІІ

Густав Клімт "Музика"

Густав Клімт "Музика"

Отже, що ж таке музика?

Давайте дізнаємося, хто такі музи і чому їхнім мистецтвом є музика з допомогою мандрівки у минуле. Отже, музичний часоліт запрошує:

Послухаємо естрадну композицію "Пісня ельфа":

Музика своїм звуковим потоком, пульсацією ритму, мелодією звертається до людей і викликає в них почуття й емоції. Так слухачі уявляють музичні образи, створені композиторами. 

Розгляньте карту-схему нашої спільної подорожі Країною музичного мистецтва. Висловіть припущення, про що ви дізнаєтесь на кожній станції?

У мистецькій подорожі вам знадобиться електронний або паперовий записник для фіксування нових понять та власних музичних вражень, ґаджет для збереження фото- й відеоматеріалів і диктофон для запису ваших досягнень у пісенній творчості та музикуванні.

І перше знайомство у нас буде сьогодні з дуже цікавим твором. Відгадайте ребус, щоб дізнатися його назву:

Так, відповідь у ребусі - баркарола. П'єса з такою назвою є серед творів  Миколи Лисенка, композитора, піаніста, диригента, педагога, збирача пісенного фольклору, громадського діяча, засновника української національної музики. Суттєву роль у цьому відіграє його композиторська і етнографічна діяльність. У композиторській спадщині Миколи Лисенка важливе місце займають твори на тексти Тараса Шевченка. А ще - він перший почав писати опери для дітей не тільки в Україні, але й у світі!

(Мої рекомендації: перегляньте відео 5 фактів про першого бандерівця української музики: Микола Лисенко )

Пригадайте свої літні канікули. Що вам найбільше запам'яталося? Чи вдалося побувати на річці, озері, морі? Чи бачили ви, як пливуть човни? З якою музикою у вас  асоціюється пора року літо?

Розучуємо пісню «Сонце! Літо!» 

музика Ш. Акіолі, А.Діггса, слова Т. Лучанка,Н. Лучанко 

Створюємо ритмічну і пластичну імпровізацію до пісні. Виконуємо пісню відповідно до її настрою, характеру.

Рефлексія.

Цікаві ігри для повторення: розв'яжіть кросворд та складіть пазли.

Урок завершено. Дякую за співпрацю. До зустрічі!