6 клас. Урок 30.

Вітаю на уроці мистецтва! Розгадайте ребус, щоб дізнатися тему нашого уроку:

Концерт для друга

Вам вже відомо, друзі, що прилюдне виконання музичних творів називають концертом. Але це слово має й інше значення. Сьогодні ми поговоримо про концерт як жанр симфонічної музики.

Перші концерти для оркестру з одним сольним інструментом (скрипкою) створив Антоніо Вівальді. У творчості цього композитора цикл концерту набув тричастинної форми (швидка, повільна, швидка). Такі концерти писали Й.Бах, Ґ.Гендель, а в творах Й.Гайдна і В.Моцарта тричастинна структура остаточно утвердилася. 

У творчості Людвіга ван Бетховена концерт зазнав суттєвих змін і наблизився до симфоній. Симфонізацію концерту продовжили і романтики. У ХІХ ст. з'явилися одночастинні (Ф.Ліст) та чотиричастинні (Й.Брамс) концерти. У XX ст. до жанру концерту зверталися найвідоміші композитори: М.Равель, Б.Барток, І.Стравінський, А.Шенберг; з українських композиторів - Б.Лятошинський, Д.Ревуцький, І.Карабиць, М.Скорик.

Слухаємо музику:

Каміль Сен-Санс. Концерт №2 для фортепіано з оркестром.

Сен Санс концерт номер два для фно з оркестром.mp4

Проаналізуйте твір за таким планом:

На початку цього твору можна почути натяк на органні твори Баха, а в фіналі – арію з найвідомішої опери Россіні. І ще. Твір має цікаву історію створення. Відомо, що Сен-Санс написав концерт майже за пів місяця (17 днів). Саме у Парижі відбулася прем’єра: композитор став першим виконавцем сольної партії, а оркестром керував Антон Рубінштейн. Автор залишився не задоволений власним виконанням, але Ференц Ліст – один із перших, хто дав дуже високу оцінку його Другому фортепіанному концерту. І донині саме цей твір Сен-Санса є найпопулярнішим. 

Прослухайте фрагмент концерту Сен-Санса ще раз. Візьміть фарби та пензлик і створіть візуальний образ або картину природи, що виникає у вашій уяві під звуки цієї музики.

Вокальна робота

Концерти бувають і для голосу з оркестром. Для цього співак-виконавець повинен віртуозно володіти голосом, як і музикант музичним інструментом. Ми також прагнемо розвивати свої вокальні здібності, виконуючи вправи, розспівки.

Надворі буяє весна. Сади вбираються у фантастичний, розкішний цвіт. Ліричну пісню про красу весняної природи дарує тобі і твоїм друзям український композитор Олександр Злотник - автор багатьох чудових творів, що стали справжніми хітами. Розучимо пісню "Цвіт землі".

"Цвіт землі".

Розгляньте ілюстрації. Яка з них, на вашу думку,  найповніше розкриває зміст пісні?

Підсумуємо вивчене:

Розв'яжіть кросворд "Композитори-творці концерту". (Підказка: про цих композиторів ми згадували сьогодні на уроці).

Дякую за співпрацю. До зустрічі!