6 клас. Урок 7.

Музичні та графічні шедеври

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Сьогодні ми перегортаємо нову сторінку вокального мистецтва, щоб ознайомитись із різноманітними жанрами хорової музики. Вам уже звично співати у хорі, коли увесь клас виконує пісню в унісон. Саме тоді я, ваша вчителька, стаю диригентом та керую вашим співом. А з чого ж розпочиналася хорова музика? Нумо дізнаймося разом.

Ми часто чуємо вислів: "Співати хором - справжнє мистецтво". Коли ж розпочалася історія хорового виконання?

У Стародавній Греції музика звучала в театральних виставах, а декламація змінювалася співом хору.

Рафаель. фрагмент розпису "Парнас".

Голоси співаків розрізняли за висотою звучання - регістрами: netoide - високіmesoide - середні,  iroide - низькі. За часів Раннього Середньовіччя в кожній церкві були хори півчих. Відомо, що до епохи Відродження професійне хорове виконавство було пов'язане тільки з церквою.

Хорова музика в Україні також розвивалася у тісному зв’язку з церквою. Оскільки в церкві східного обряду піснеспіви виконують без супроводу музичних інструментів, то музика для хору тривалий час залишалася a cappella. На українських землях хоровий спів відомий із часів Київської Русі, де хорові колективи існували в монастирях і при княжих дворах. В XI столітті хорового співу навчали в жіночій монастирській школі у Києві. У ранній хоровій церковній музиці був поширений "знаменний розспів" (замість нот вокальні хорові твори записували знаками - "знаменами" або "крюками").

У XIV-XV ст. почав активно розвиватися багатоголосий спів (партесний спів). Мелодію, яку виконували співаки, назвали хоровою партією. Для цієї епохи характерні три-чотириголосі хори, а пізніше - шести-восьмиголосі. 

Із XVII-XVIII ст. з'явився усталений розподіл голосів у хорі 

на чотири основні партії:

Основним жанром професійної української музики XVII ст. став одночастинний партесний концерт. Кількість голосів варіювалася від простого три-чотириголосся до восьми-дванадцятиголосся. Серед найвидатніших композиторів партесної музики в Україні — М. Дилецький, С. Пекалицький, І. Домарацький, Г. Левицький. Хорові колективи зазвичай були організовані церковними братствами; кращі з них — у Києві, Львові, Луцьку. Про багатство репертуару української хорової музики того часу свідчить збережений список нот Львівського братства (1697 р.), у якому названо 396 партесних композицій, зокрема 151 концерт і 56 літургій. 

Із XVII ст. хор стає невід’ємним учасником опери. З’являються також світські капели, що пов’язано з розвитком жанрів ораторії, кантати, хорових концертів тощо. 

А чи популярна церковна музика сьогодні? Чи можна її почути у концертних залах? Пошукайте у вільний час сучасні хорові композиції в мережі Інтернет.

Вокальна робота

Виконуємо для розспівки голосу гаму до мажор двома групами - каноном.

Співаємо пісню "Руді листи"

Розглянь ілюстрації. Яка з них найповніше розкриває зміст пісні?

Підсумуємо вивчене:

Що ж, наш урок сьогодні завершується, але наше знайомство з хоровим мистецтвом продовжиться на наступних уроках. Для тих, хто співає у церковному хорі, завдання із зірочкою - поцікавтеся, твори яких композиторів виконує ваш хор. Чи зустрічаються давні композиції? Чи використовуються твори сучасних авторів? 

Дякую за співпрацю. До зустрічі!