4 клас. Урок 28.

Ритми й кольори Америки. 

Здрастуйте, друже! Перелетівши через океан, сьогодні ви потрапите до Америки.

Саме тут тісно переплелися історія і культура древніх цивілізацій, індіанців, переселенців-колонізаторів з Європи та афроамериканців, що потрапили в рабство і опинились колись на цій землі.

Вихідці з Африки не просто зберегли свої традиції – пісні, танці, але й збагатили американську і світову музичну культуру. Саме їх фольклор сприяв народженню джазу, регтайму, блюзу та багатьох інших сучасних популярних музичних напрямків.

Послухайте «Джазові канони» у виконанні київського хору «Сузір’я» 

Музичним традиціям афроамериканців дуже властивий був цікавий ритм, часто із синкопами.

Пригадайте, на початку навчального року я вже розповідала вам про американського композитора Джорджа Ґершвіна. Так от, він джазову музику переніс в класичні жанри. Новий стиль так і називається - симфоджаз (тобто поєднує симфонію і джаз).

Одна з джазових пісень Ґершвіна "Summertime" написана під впливом української колискової "Ой ходить сон", яку композитор почув на концерті хору Олександра Кошиця в Америці, пам'ятаєте? Послухайте її ще раз:

Афроамериканці - дуже музикальний народ. Він дуже любив танцювати і співати.

От як ви гадаєте, друзі, що спільного між танцем і тістечком? Ви скажете: «Нічого!». Але це не зовсім так. Знайомтесь: кек-уок (від англійського cake walk  – прогулянка з тістечком, або хода за тістечком). Це танець афроамериканців, який був неймовірно популярним в Америці в кінці 18 – початку 19 століття. Його цікава назва пов’язана зі звичаєм нагороджувати кращих танцюристів тістечками, а також із рухами самих виконавців, що нагадували позу людей, що пропонують їжу в кафе чи ресторанах.

Перегляньте відео з виконанням кек-уоку на початку минулого століття. Це своєрідна маленька вистава, яка допоможе зрозуміти, чому саме таку дивну назву має цей танець.

Кек-уок був популярний не тільки серед афроамериканців, поступово його слава поширилася і в Європі. Тож у творчості багатьох композиторів також можна зустріти цей танець. Як, наприклад, у знайомого тобі французького композитора Клода Дебюссі.

Перегляньте відео «Ляльковий кек-уок» Клода Дебюссі у виконанні духового квінтету. 

Банджо – музичний інструмент, дуже популярний в Америці. Колись давно на її Заході жили сильні й сміливі вершники - ковбої. Вони носили великі капелюхи з широкими полями і гостроносі чоботи. У їхньому побуті під звуки гітари, банджо або скрипки звучала кантрі-музика (сільська музика) - найбільш розповсюджений різновид північноамериканської народної музики.

Подивіться музичний мультик про юного ковбоя і послухайте музику кантрі 

У сучасній Америці поважають культуру стародавніх племен. Історія індіанців знайшла відображення в образотворчому мистецтві, кіномистецтві, анімації. Одним із перших майстрів-мультиплікаторів був американський режисер Волт Дісней. Він заснував свою студію. Завдяки йому й іншим режисерам анімація стала справжнім мистецтвом.

Малювання для анімаційних фільмів вимагає від художників уміння відтворювати рухи героїв, передавати їхню міміку, жести. А музиканти надають цим зображенням відповідного настрою.

Музичний мультфільм "Фантазія" дещо відрізняється з-поміж інших стрічок. Він складається із семи епізодів, музичним фоном яких звучать твори Й.С.Баха, П.Чайковського, Ф.Шуберта, М.Мусоргського, Поля Дюка. Фантазію вважають справжнім експериментом Діснея, адже під-час студійного  запису було вперше використано стереофонічний звук (fantasound).

Перегляньте фрагменти мультфільму "Фантазія"(1940 рік).

Запрошую вас до вокальної роботи:

Сьогодні пропоную вам вивчити пісню «Дитячий джаз» на слова і музику Ірини Хрисаніді. Звичайно, сама назва вже нам підказує, що в пісні особливий ритм і мелодія. Тому уважно розгляньте нотний запис пісні і послухайте її звучання.

Прочитайте зашифрований нотками текст про Америку. Для повторення нот скористайтесь малюнком:

На завершення складіть пазли – фото з мультфільмів Діснея.

За бажанням створіть свою власну музику в стилі кантрі, натискайте на фігурки  "музикантів" в іграх:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!