4 клас. Урок 4.

Танцювальне мистецтво України.


Здрастуйте, мої юні друзі.

Сьогодні я познайомлю вас з українськими народними танцями.

Про це все, і не тільки, ви дізнаєтесь на цьому уроці.


Перші танці виникли як засіб спілкування між людьми, а ще –  між людьми і богами.

Танцювальні рухи розвивалися також і внаслідок імітації рухів тварин, птахів, а пізніше – жестів, що відображали певні трудові процеси (збирання врожаю, косіння трави, шиття, вишивання, плетіння віночків, випікання хліба тощо).

Перегляньте відео, в якому народний аматорський ансамбль танцю «Карпати» з міста Івано-Франківськ виконає український народний танець «Гуцулка».   

Український народний танець – це справжнє мистецтво, поєднання фольклору та музики. Воно відоме не лише в нашій країні, але і по всьому світу. З давніх-давен українські народні танці підкорюють серця іноземців палкою пристрастю, ніжною течією рухів та різнобарвними костюмами.

Танці насичені емоціями, переживаннями та багатовіковим досвідом поколінь. Вони втілюють різні ідеї, які б не придумували люди.

Танці – це поєднання колориту, силу духу, емоційної насиченості та неповторності ритму та звуків.

Найдавнішими слідами українського танцювального мистецтва можна вважати малюнки трипільської доби, що існувала на наших землях у V-IV тисячоліттях до нашої ери!!! На керамічних виробах зображені фігури людей, котрі одну руку кладуть на талію, а другу заводять за голову. Такі рухи зустрічаються в сучасних танцях.

Понад 100 років тому мешканці села Мартинівка (Черкаської області) копали землю і зовсім випадково знайшли справжній скарб! Було знайдено безліч предметів зі срібла: фігурки фантастичних тварин, браслети, поясні бляшки, скроневі підвіски, налобні вінчики, сережки і посуд... Усе це хтось заховав ще у IV столітті!

Але найцікавішими були срібні фігурки чоловічків з Мартинівського скарбу. На думку деяких дослідників, чоловічки танцюють напівприсядку з широко розставленими ногами і покладеними на стегна руками. Придивися до одягу танцівників, чи не у вишиванки часом вони вбрані?!! Щоправда, чому у них така дивна голова, донині ніхто не зміг пояснити…

Як ти вважаєш, які українські народні танці вважалися найпопулярнішими?

Перше місце належить гопаку. Це і не дивно, адже він і зараз залишається улюбленим танцем українських чоловіків. Спочатку гопак був своєрідною розминкою, під час якої козаки відточували свою бойову майстерність. Згодом цей танець поширився далеко за межі Запорізької Січі і набув популярності серед різних верств населення.

Рухи не є простими, вимагають хорошої фізичної підготовки, але все ж виконуються з усмішкою та натхненням. Цікавою особливістю є те, що інколи хлопці танцюють з козацькими шаблями.

Перегляньте відео, в якому Державний академічний Волинський народний хор і ансамбль танцю виконує гопак. 

Другим з популярністю в Україні є козачок – танець названий на честь козаків. Виконується попарно без зайвих трюків. Він характеризується легкістю, ніжністю та ліричністю. Часто використовується імпровізація та гумористичні моменти.

Перегляньте відео, в якому танцювальна група Національного заслуженого академічного українського народного хору України імені Григорія Верьовки виконує козачок з бубнами. 

Найпростішими і найпопулярнішими в давнину були календарно-обрядові пісні-танці: веснянки, гаївки, купальські, жниварські.

Часто хороводи імітували трудові заняття, як от танці «Шевчик», «Коваль», «Бондар», «А ми просо сіяли» та інші.

А на Гуцульщині, наприклад, і досі  популярними є «Коломийки» та «Аркан».

Танок «аркан» – елемент обряду посвячення гуцульського 20-річного юнака у леґеня. Після проходження обряду він отримував право танцювати, носити бартку (традиційний гуцульський топірець), підперезуватися широким паском та вбивати ворогів.

Хочу запросити вас переглянути ще одне відео: дебютний мультфільм-фантазія «Аркан». Це історія маленького гуцула, який виростає, переймаючи від батька життєвий досвід та традиції рідної землі. Символом таких знань є бартка, яку хлопчик отримує від старшого у родині.

Мультфільм-фантазія «Аркан»  

Танцюючи хороводи, люди вірили, що запалюють сонце. Слов’яни вважали, що Сонце жіночого роду і називали Красною Дівицею, Красною Панною, Червоною Рожею, а кельти – Кралею, Кароліною, Майською Королевою, яка сидить у високій башні, дивиться у вікно і зачісує золоті коси.

Розгляньте хмаринку слів із назвами українських народних танців. Подумайте, від чого походить назва кожного танцю.

В народі зазвичай пісня і танець були нерозривно пов’язані. Це ніби частинка душі кожного українця. Тому багато пісень можна одночасно і співати, і танцювати. Спробую навчити цього і тебе.

Перед вивченням пісні заспіваємо розспівку і посольфеджуємо. На відео зображено звичайний, знайомий тобі звукоряд. Тільки змінюється ритмічний малюнок. Спробуй спочатку проплескати його на малюнку без відео:

А тепер приготуйтесь – сольфеджуйте і плескайте вправу разом із відео: 

Ну що ж, тепер ми можемо впевнено приступати до вивчення пісні «Гопак» на вірші Леоніда Ямкового та музику Олександра Злотника.

Українські танці – запальні й ліричні, нестримні й повільні, повні гумору та журливі. У них яскраво виявляється характер, висока й самобутня культура українського народу.

Перегляньте відео, в якому Державний Академічний Волинський Народний Хор виконує танець «Ой-ра».   

Народні танці стали невід’ємною частиною художнього життя не лише України, а й світової хореографії. Вони продовжують свій розвиток на сучасній сцені. Перегляньте відео, в якому танцювальний гурт «Громовиця» на Канадсько-українському фестивалі в Торонто виконав танець «Голубка» .

Отож, тепер вам вдалося познайомитись ближче з українськими танцями. Хореографія – це не лише музика, рухи та костюми, це також і люди, які над ними працюють, це мрії, які втілюються у життя, це те, що приносить справжнє задоволення. На завершення запрошую вас пограти цікаві ігри.

Ігровий майданчик

До зустрічі!