4 клас. Урок 12.

Здрастуйте, мої юні друзі!

Сьогодні  ми помандруємо у надзвичайну країну, яка дала світові величезну кількість талановитих митців, науковців, поетів, художників, композиторів. Жодна країна світу не може похвалитися такою кількістю видатних людей, як Німеччина. Думаю, що одного уроку буде навіть дуже мало на знайомство з нею. Тож не гаймо часу, рушаймо!!!

Пам'ятаєте казку про Лускунчика? А твори «Жарт» і «Волинка»? Чи, можливо, вам відомий гімн Євросоюзу? Їхні автори – видатні німецькі митці, зокрема Йоганн Себастьян Бах і Людвіг ван Бетховен.

Йоганн Себастьян Бах народився в німецькому містечку Ейзенах у музичній родині. Батько навчав його гри на скрипці, хлопчик співав у хорі міської школи. У 9 років осиротів, і вихованням Баха займався старший брат Йоганн Крістоф. 3 15 років Бах розпочав самостійне життя, сповнене злиднями, тяжкою працею, одноманітною повсякденною роботою органістом і керівником хору у церкві.

Панство вважало його музику нудною і серйозною, а церква – занадто живою і світською. Таке несприйняття його творчості завдавало важких страждань композитору. Але в нього були вдячні учні, дружня родина, талановиті діти і – улюблена музика. Бах був віртуозним органістом, йому не було рівних серед музикантів того часу.

Орган, безперечно – цар інструментів, його можна порівняти лише з оркестром. Він володіє величезними виконавськими можливостями.

На найбільших органах-гігантах є до семи ручних клавіатур (мануалів), розташованих терасоподібно; клавіатура для ніг, що дозволяє видобувати найнижчі музичні звуки, та безліч регістрів – тембрових варіантів звуків однієї і тієї ж висоти, що нагадують різні інструменти.

Кожна клавіша органу з’єднана з десятками (іноді сотнями) труб, що створюють це розмаїття. Завдяки цьому в органах буває до кількох десятків тисяч труб.

Перегляньте відео із виконанням одного з найвеличніших творів Баха – це Токата і фуга ре мажор на органі:

Цікава й велична музика, правда ж? Уявіть собі, що її можна зіграти не тільки на органі, а й на інших інструментах. І – навіть на бокалах!!!! Так вміло виконує музику Роберт Тісо. Перегляньте відео, і порівняйте обидва виконання. 

Опишіть свої враження від музики.

Ще одне досить незвичне виконання Токати і фуги ре мінор – на арфі. Струнний інструмент по-своєму передає піднесену урочистість музики: 

Й. С. Бах –  геніальний композитор і блискучий виконавець, все життя наполегливо працював над вдосконаленням своєї майстерності, вивчав світову культуру, народну музику, досконало знав Біблію,  латинь,  вільно спілкувався французькою, італійською мовами. Але він жодного разу не покидав Німеччину, не бував за кордоном.

І, хоча його вважали серйозним і нудним (до речі, несправедливо!), композитор дуже любив пожартувати. Бах жартома присвятив одну зі своїх кантат каві і досить покепкував з людей, які в той час боялися цей напій вживати.

А ще один з його творів так і називається: «Скерцо» («Жарт»). Цей твір теж надзвичайно популярний і часто звучить у різному виконанні, навіть у вокальному!

Перегляньте відео «Жарт» Й.С.Баха у виконанні різних солюючих інструментів.

У перекладі з німецької  «Бах» означає «струмок». Але значення творчості Баха у світовій культурі надзвичайно велике. Інший відомий композитор сказав про великого органіста: «Не струмок –  море має бути ім'я йому!».

Поряд з високим інструментальним мистецтвом німецький народ дуже любить співати. Вокальна школа цієї країни сягає сивої давнини.  Часто в Німеччині відбуваються різноманітні фестивалі як оперного, так і сучасного співу. Тож уявіть, що ви і я потрапили на таке цікаве дійство і теж беремо участь у ньому.

Приготуйтесь до вокальної роботи. Заспівай розспівку з відео: 

Нашу подорож по Німеччині ми продовжимо на наступному уроці. А поки що пропоную вам перевірити свої знання в грі «Перший мільйон» (Бах)

Складіть онлайн-пазли «Портрет Й.С.Баха», «орган».

21 березня 2019 року, у день народження відомого композитора Йогана Себастьяна Баха, пошуковик Google випустив перший інтерактивний дудл, який створений на основі штучного інтелекту. Він дозволяє кожному писати власну музику, спробуйте і ви! Усі користувачі Google можуть відчути себе композиторами і створити власну мелодію за допомогою штучного інтелекту, який навчався на 306 творах Баха. 

Дякую за вашу співпрацю. До зустрічі!