11 клас. Урок 23.

Скульптура України XX-XXI століття.

Вітаю на уроці мистецтва! Пригадайте, скульптуру яких історичних стилів ми розглянули на попередніх уроках? Чи здогадуєтеся, про що буде мова йти на сьогоднішньому уроці? Пропоную вам повторити назви стилів від античності до XX століття включно разом з іграми «Стилі мистецтва».

Отже, сьогодні ми розглянемо розвиток мистецтва скульптури в Україні в XX та XXI столітті.

Традиція зводити пам’ятники відомим діячам культури, яка виникла в кінці ХІХ століття, продовжувалась і в монументальній скульптурі XX ст. Тобто, скульптори спиралися на всі досягнення своїх попередників, хоча вносили в ці ідеї свій зміст, своє бачення, винаходили нові засоби і прийоми виразності, нові техніки.

Оригінальний пам’ятник Адаму Міцкевичу А. Попеля і М. Паращука прикрашає одну з центральних площ Львова. Пам’ятник княгині Ользі в Києві створив у класицистичному стилі Іван Кавалерідзе (1887—1978), він був зруйнований і відновлений у 1996 році. Композиція складається з фігури Ольги, просвітителів слов’янських народів Кирила та Мефодія (праворуч) і апостола Андрія Первозванного (ліворуч).

Пам’ятник А.Міцкевичу у Львові.

Пам’ятник А.Міцкевичу у Львові.

Пам’ятник княгині Ользі в Києві. (фрагмент )

Пам’ятник княгині Ользі в Києві. (весь комплекс)

І. Кавалерідзе також створив пам’ятники Т. Шевченку в Полтаві та в Ромнах, Г. Сковороді у Лохвиці, де філософа реалістично зображено босоніж із торбиною та свиткою. Скульптор сміливо експериментував, захоплювався кубізмом.

І.Кавалерідзе. Пам’ятник Сковороді в Лохвиці.

І.Кавалерідзе. Пам’ятник Сковороді в Лохвиці.

Іван Кавалерідзе. Пам'ятник Т. Шевченку в Полтаві

Іван Кавалерідзе. Пам'ятник Т. Шевченку  в Ромнах.

Цікаво знати: Іван Кавалерідзе мав довге й напрочуд плідне життя. За 70 років активної творчості він став автором близько 20 пам'ятників, сотні станкових робіт, зняв 10 кінофільмів (так-так, Кавалерідзе був не лише скульптором, а й драматургом та режисером!), поставив 10 театральних п'єс, написав книжку спогадів, до того ж залишилися ще й десятки нереалізованих проектів.

Матвій Манізер (1891—1966) створив власну Шевченкіану з трьох монументальних скульптур: пам’ятники Кобзареві в Києві, у Харкові та на Чернечій горі в Каневі.

Манізер. Пам’ятник Шевченку в Каневі

Манізер. Пам’ятник Шевченку в Києві.

Манізер. Пам’ятник Шевченку в Харкові (загальний і фрагмент)

Цікаво знати: Загалом, в Україні та світі є 1384 пам'ятники Шевченку, з них 1256 — в Україні та 128 — за кордоном у 35 країнах. Це найбільша у світі кількість монументів, встановлених діячеві культури. В Україні найбільше пам'ятників встановлено на Прикарпатті.

Володимир  Одрехівський.                                

Пам’ятник Т. Шевченку в Дрогобичі

На відміну від попередників, майстрів кінця 19 - початку 20 століття,  сучасних скульпторів надихає образ молодого, сповненого надій поета. Такі поетичні образи втілили автори пам’ятників Шевченку в Дрогобичі та у Празі.

Валентин та Микола Зноби.

 Пам’ятник Т. Шевченку в Празі

Українська скульптура ХХ ст. представлена іменами Леонори Блох (учениці великого О. Родена), Григорія Пивоварова, Василя Бородая, Михайла Лисенка, Валентина Борисенка, Анатолія Куща, Дмитра Крвавича, Еммануїла Миська та інших. Завдяки цій талановитій плеяді митців ми маємо сьогодні скульптурні портрети багатьох історичних діячів і представників творчої інтелігенції. Портретний жанр став провідним у станковій скульптурі.

Цілу галерею скульптурних портретів діячів української культури створила Галина Кальченко (1926—1975). Особливо зворушують її пластичні жіночі образи, в яких ніжність поєднується із силою духу. Серед монументальних творів вирізняється красою та виразністю силуету пам’ятник Лесі Українці в Києві. Його вважають одним із кращих творів української монументальної пластики. Скульптури Г. Кальченко є в багатьох містах України, а також у Франції, Канаді.

Пам’ятник Лесі Українці у Києві. Г. Кальченко.

Пам’ятник Лесі Українці у Києві. Г. Кальченко.

Якщо вам доводилось бути в столиці нашої країни, то неодмінно можна побачити головну прикрасу Набережної міста – пам’ятник засновникам Києва. Він був відкритий навесні 1982 року на Дніпровській набережній біля мосту Патона. На великому човні – лодії – стоять троє братів – Кий, Щек і Хорив, троє славних воїнів зі списами та луками. На носі човна стоїть їхня вродлива сестра Либідь. Вітер розвіває її сукню, і здається, що човен не застиг на місці, а пливе бурхливими водами Дніпра. 

Пам’ятник засновникам Києва. Василь Бородай.

Пам’ятник засновникам Києва. Василь Бородай.

Автором цієї скульптури є Василь Бородай – корифей української пластики, нащадок славетного козацького роду. Від природи він мав чудове відчуття об’єму, форму, здібності до образного мислення. Пам’ятники, створені Василем Бородаєм, стали візитними картками не лише українських міст. У Нью-Йорку та Білому Борі (Польща) встановлені пам’ятники Тарасові Григоровичу Шевченку, він брав участь у створенні монументу «Мати-Батьківщина».

Батьківщина-мати. Василь Бородай.

Світового визнання зазнала творчість основоположника кубізму в скульптурі Олександра Архипенка (1887—1964). Найвідоміший представник української діаспори створив понад тисячу творів, більшість з яких пронизані новаторським духом.

Архипенко. Карусель. 

Пам’ятна монета, присвячена Архипенку. 

Архипенко винайшов рухомі конструкції, запровадив у скульптуру поліхромію — давню й призабуту традицію вітчизняної пластики. Відкриттям майстра є використання увігнутих поверхонь і наскрізних отворів як засобів художньої виразності скульптури. Одним із перших він використав експресивні можливості «нульової» форми — пустоти. Вишуканим і лаконічним силуетам О. Архипенка властиві риси кубізму, конструктивізму, абстракції. Досягнення митця мали величезний вплив на розвиток модернізму в Європі та Америці. Бронзова скульптура О. Архипенка «Жінка, що укладає волосся», створена в 1915 р., була продана на аукціоні Christie’s у Нью-Йорку за 2 млн доларів.

  Архипенко. Блакитна танцівниця.

Архипенко. Жінка, що розчісує волосся. 

Українські скульптори за кордоном.

Українськими митцями зарубіжжя створено низку пам’ятників Т. Шевченку, Лесі Українці, І. Франку, В. Стефанику та іншим видатним українцям. 

До видатних митців ХХ ст. в образотворчому мистецтві належить скульптор і живописець українського походження (з Рівненщини) академік Королівської Канадської Академії мистецтв Леонід Молодожанин (1915—2009), його псевдонім Лео Мол. Продовжуючи справу свого вчителя М. Манізера, скульптор створив пам’ятники Т. Шевченку у Вашингтоні, Буенос-Айресі. Серед його скульптурних шедеврів — бюсти видатних історичних діячів Європи, Канади, США, Ватикану.

Внесок Л. Молодожанина до скарбниці світової культури надзвичайно цінний, змістовний, самобутній. У своїх скульптурних образах митець став провідником української ідеї, ліричним і водночас експресивним співаком українського духу. Його роботи сповнені динаміки, натхнення й новаторства. У Вінніпегу є цілий парк «Сад скульптур Лео Мола» (понад 300 творів), де відвідувачів вітає гуцул із трембітою. Серед експонатів цієї скульптурної галереї — відомі митці, образи русалок, тварин тощо.

Лео Мол – автор (часто меценат) скульптур та монументів князя Володимира Великого, Тараса Шевченка, Лесі Українки, також ліпив скульп­турні портрети Уїнстона Черчіля, Дуайта Ейзенхауера, британської королеви Єлизавети ІІ, прем’єр-міністра Канади Джона Дифенбейкера, Папи Павла VI та його наступників.

Природний оптимізм і гумор українців можна побачити у простих і веселих скульптурах, які виникають час від часу на вулицях міст і в парках: пам’ятник фотографу у Харкові, водопровіднику в Мукачеві, сантехніку в Тернополі, сажотрусу у Львові. В Одесі надзвичайно популярний пам’ятник Ільфу і Петрову «12-й стілець», а Одеський художній музей присвятив пам’ятник своїм глядачам, розмістивши у дворі біля входу фігуру, що символізує прагнення до духовних цінностей.

Жанна Кадирова. Сантехнік Толя. 

Володимир Цісарик. Пам’ятник сажотрусу. Львів. 

Пам’ятник фотографу в Харкові.

М. Рева. Пам’ятник Ільфу і Петрову в Одесі. (12 стільців)

У наш час теми й пластичні можливості української скульптури продовжують розвиватися. З’явилися меморіали, пам’ятники, присвячені козацтву і гетьманству, голодомору, чорнобильцям, видатним людям сучасності та минулого.

Богдан Мазур. Гетьмани. Молитва за Україну

Підсумуємо вивчене. Запитання для самоконтролю.

Завершуючи нашу цікаву тему про мистецтво скульптури в Україні, хочу запропонувати вам цікаві завдання (на вибір), тобто мистецький практикум. Впевнена, у вас все вийде! 

Мистецький практикум

Мистецький проект (теми на вибір): «Цікаві скульптури на теренах України» або «Скульптурна Шевченкіана в Україні та поза її межами».

Дякую за співпрацю. До зустрічі!