6 клас. Урок 15.

Ораторія

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Сьогодні, друзі, на нас чекає зустріч із новим, досить складним жанром. Але не лякайтесь: ми будемо слухати музику про свято, яке дуже люблять усі діти й дорослі. Тож налаштовуємось на святковий настрій!

"Різдвяна ораторія" Й.С.Баха

Проаналізуйте музику за таким планом:

У творчому доробку Й.С.Баха є дві ораторії - "Різдвяна" й "Великодня", написані для богослужінь під час найбільших християнських свят. 

"Різдвяна ораторія" (1734 р.) складається із шести кантат (тривалістю близько 30 хвилин кожна), об'єднаних послідовним розвитком сюжету про народження Немовляти Ісуса. У цьому творі відсутні конкретні дійові особи й події - є лише ліричні роздуми про них. Ораторія включає хорові епізоди, речитативи Євангеліста, сповнені теплоти й сердечності, а також численні зворушливі хорали з оркестровим супроводом і невеликі сольні номери.

Жанр ораторії виник у XVII столітті майже одночасно з кантатою і оперою. Маючи схожість із ними, відрізняється від кантати розгорнутим сюжетом і більшими розмірами, а від опери - переважанням оповідальності над драматургією, а також відсутністю сценічної дії та, за окремими винятками - художнього оформлення. 

Розвиток жанру ораторії тісно пов'язаний з іменами 

Ґеорга Фрідріха Ґенделя та Йозефа Гайдна.

Ґеорг Фрідріх Гендель створив 32 ораторії! Написавши їх переважно на біблійні сюжети. Найбільш відомі - "Ізраїль в Єгипті" (1739 р.), "Месія" (1742 р.), "Самсон" (1743 р.). Фабули багатьох ораторій подібні. У центрі драматичної розповіді - герой, на долю якого випадають важкі випробовування; подолавши їх, він переживає друге народження.

Ораторія "Месія" дещо інша: на основі текстів Біблії в ній розповідається про пришестя Христа, Його смерть і воскресіння. Тут немає зв'язного сюжету - композитор акцентує увагу не на подіях земного життя Сина Божого, а на Його місії. 

Ораторії Генделя вражають силою звучання хору, віртуозним виконанням поліфонії, м'якими і гнучкими, виразними мелодіями арій.

Розкажіть про свої враження від музики. Чи знайома вам мелодія твору "Алилуя" з ораторії Генделя? Насправді ця частина ораторії надзвичайно популярна і часто переспівується в різних виконаннях. Навіть віртуально! Перегляньте відео, де 350 виконавців долучилися до віртуального виконання "Алилуя" з ораторії "Месія" Генделя в храмі Барселони.

Традиції лірико-епічних ораторій Генделя розвинув австрійський композитор Йозеф Гайдн: грандіозні за задумом і втіленням ораторії "Створення світу" (1798 р.) та "Пори року" (1801 р.) стали новою вершиною його творчого шляху. 

В ораторії "Створення світу" три частини: перші дві розповідають про поступове створення живої та неживої природи, а третя - про щасливе, безтурботне життя перших людей Адама і Єви в земному раю. Незважаючи на те, що текст пронизаний прославлянням Бога, в музиці немає нічого релігійного. Основне в ній - людина, яка захоплено сприймає розквіт природи, її могутність і красу. 

В ораторії "Пори року" чотири частини, відповідно до пір року, кожна з яких має свій колорит. У творі чимало прикладів звукопису: зображення в музиці звуків грози, квакання жаб, сюрчання коника. Однак ці прийоми не відволікають від головного: вся музична драматургія ораторії - це натхненний гімн праці, в якій людина знаходить щастя і сенс життя.

Вокальна робота

Друзі, слухаючи такі чудові музичні твори, вам теж, думаю, захотілося поспівати. Пригадайте, які пісні зазвичай виконують за нашими українськими звичаями в зимову пору? Що спільного і відмінного між цими піснями? Пропоную вам виконати новорічну пісню, колядку та щедрівку. Нумо співати!

Друзі, а яка різдвяна українська пісня стала відомою всьому світові й перекладена більш ніж 100-ма мовами? Чи знаєте ви ім'я автора цього неперевершеного твору? Де можна почути цю пісню? Давайте разом пригадаємо і послухаємо одну з інтерпретацій пісні у виконанні хору хлопчиків "Libera"

Ігрова сторінка

Підсумуємо вивчене

Рефлексія. Вправа "Мікрофон".

Дякую за співпрацю. До зустрічі!