5 клас. Урок 11.

Гармонія і композиція 

у творах мистецтва

Вітаю на уроці мистецтва! Який настрій викликає у вас золота осінь? Які барви та звуки створюють картину природи восени? 

Осіння пора дивує багатством барв і захоплює їх гармонійним поєднанням. Загалом, усе в природі підпорядковане законам гармонії. Людина теж прагне досягти гармонії у своєму житті: в одязі, побуті, власному настрої. Отже, гармонія — поняття багатогранне. Завітаймо в гості до композитора, аби дізнатися, чи належить гармонія до засобів музичної виразності та яку роль вона відіграє в музиці. 

Композитор об’єднує звуки в гармонію, яка супроводжує мелодію і робить музику приємною на слух, милозвучною. До одного звука приєднуються інші й утворюють цілі акорди (кілька звуків, що лунають водночас). 

Тобі, напевно, вже відомо, що славетного митця Миколу Лисенка вважають засновником української класичної музики. А ще він був чудовим піаністом, диригентом, педагогом і добре володів секретами композиторської майстерності. У більшості випадків Лисенко сприймається саме як композитор, але його внесок у розвиток українського театру і культурного освіти воістину величезний. У числі головних заслуг знакової для всієї України творчої людини можна назвати наступні:

Що ж необхідно знати для створення музики? Зазирнімо у скарбничку композитора, щоб довідатись про секрети композиції. 

Мелодія осені дуже проникливо звучить у творі польського композитора Фредеріка  Шопена. 

Фредерік Шопен почав займатися музикою з раннього дитинства. У вісім років він уже концертував і здобув широку популярність у Варшаві як талановитий піаніст. Можливо, саме тому у творчій спадщині Ф. Шопена переважає музика для фортепіано та фортепіано з оркестром. На жаль, в 19 років композитору довелося назавжди покинути Батьківщину, що лягло важким відбитком на його серце, яке після смерті композитора було переправлене до Польщі за його заповітом.

Вокальна робота. Пісня про чарівника.

Гуляючи осіннім парком, ми іноді сумуємо за літом. Але щирі друзі й весела пісня допоможуть нам поліпшити настрій. Розкажіть, чи вірите ви у дива. Де, на вашу думку, живуть чарівники? Які вони бувають? З ким дружать? 

Підсумовуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!