6 клас. Урок 6.

Моя духмяна Україна

Вітаю на уроці музичного мистецтва, мої юні друзі!

Наша подорож Країною музичного мистецтва триває. Сьогодні будемо досліджувати сучасну популярну пісню

Українська популярна музика зародилася в середині минулого століття. Створені в той час пісні Платона Майбороди («Київський вальс», «Пісня про рушник»), Олександра Білаша («Два кольори», «Ясени»), Ігоря Шамо («Києве мій», «Три поради») увійшли до золотого фонду вітчизняної естради. Тоді їх виконували в супроводі оркестру

Олександр Білаш

Платон Майборода

Ігор Шамо

Із кінця 60-х років ХХ ст. в Україні почали з’являтися ВІА - вокально-інструментальні ансамблі («Смерічка», «Кобза», «Краяни», «Світязь» та багато інших), що використовували електронні клавішні інструменти, електрогітари й ударні установки. До цього періоду належить чимало популярних пісень, які й досі виконують на концертах і вокальних конкурсах, із задоволенням співають у родинному колі. Це невмируща «Червона рута» і «Водограй» Володимира Івасюка; «Рідний край», «Минає день» Миколи Мозгового; «Стожари», «Смерекова хата» Павла  Дворського

віа кобза ти і я одна сімя.mp4

Пригадаймо разом особливості музичної форми популярної естрадної пісні.

Із кінця 80-х років в українській естрадній музиці спостерігався cпад, а з початку 90-х, зі здобуттям Україною незалежності, вітчизняна поп-музика отримала новий імпульс. Той час називають становленням українського шоу-бізнесу. На концертних майданчиках з’являються молоді талановиті співаки і співачки, пісні яких одразу стають хітами. Зараз це відомі люди, заслужені й народні артисти України. 

Прогуляймося осіннім парком, у якому побачимо цілі галереї квітів та послухаємо і виконаємо пісні на концерті «Моя духмяна Україна». 

Перша сторінка: «Квітковий хіт-парад» 

Друга сторінка: «На пісенних конкурсах» 

У 2010-му році на телеканалі «СТБ» стартувало вокальне талант-шоу «Х-Фактор», що було аналогом однойменного британського. Наступного року, 2011-го, на каналі «1+1» вийшло в ефір вокальне талант-шоу «Голос країни», розроблене за зразком нідерландського «The Voice», яке створив медіамагнат Джон де Мол. Україна стала третьою країною, де започаткували цей конкурс, і відтоді він є щорічним. 

Третя сторінка: «Євробачення-2022»  

Пісня гурту "Калуш-оркестра" "Стефанія", що є одою матері, стала переможницею на пісенному конкурсі Євробачення-2022. 

Під час вторгнення російської федерації в Україну пісня «Стефанія» стала певним символом боротьби за свободу, адже користувачі соціальних мереж накладали цю пісню на тло відеороликів, присвячених героїчній боротьбі України проти росії. 

За словами соліста гурту Олега Псюка, «Стефанія» стала піснею-подякою не лише для його матері, якій він її й присвятив, а всім мамам, які переживають за своїх дітей та оберігають їх від лиха війни. 

У фіналі конкурсу соліст гурту закликав світ спасти Маріуполь, адже саме тоді велися запеклі бої на Азовсталі і ворог нещадно нищив місто. Після конкурсу "Калуш" розіграв свою нагороду з Євробачення на благодійному аукціоні та передав кошти на потреби ЗСУ. 

Гра «Ритмічні імпровізації»  

Пропоную вам створити ритмічні варіації до пісні «Стефанія» на шумових інструментах. Перша група буде грати остинато — повторюваний ритмічний малюнок. Всі інші на фоні остинато виконують власні ритмічні імпровізації в заданому темпі таким чином, щоб вийшли варіації основного ритму. 

Співаємо пісню «Моя духмяна Україна»  

Підсумуємо вивчене: