4 клас. Урок 2.

Історія рідного краю

Здрастуй, друже! Продовжимо зустріч з музичним мистецтвом. Сьогодні ти познайомишся з піснями, в яких живе історія нашого народу. Нас чекає незвичайна мандрівка у минуле: вирушаємо в козацький похід!

Перенестись в епоху минулого тобі допоможе відео, в якому звучить відома українська пісня «Засвіт встали козаченьки».

Своєрідним символом української національної культури є історичні пісні, які розповідають про козацтво, народних героїв та важливі історичні події.

З давніх давен в Україні славилася силою і мужністю Запорізька Січ. Козаки любили свою землю, боролися за її волю і захищали. Й, хоча вони були дуже волелюбними, на Січі панувала «залізна» дисципліна. Козаки беззаперечно підкорялися своєму гетьману, кошовим  отаманам та старшинам. Саме тому вони перемагали ворога і були сильною військовою державою. Їх поважали і боялися вороги.

Виконай ритмічну вправу, імітуючи стукіт копит козацьких коней. Для цього використай дерев’яні кубики або палички.

А чи знаєш ти, хто першим почав створювати і виконувати українські історичні пісні? Кобзарі, лірники і бандуристи. Вони мандрували Україною, співали історичні пісні, думи, супроводжуючи їх виконання грою на кобзі, бандурі чи лірі.

В своїй творчості кобзарі не тільки розповідали інформацію про різні події, а й несли ідею єдності, волі і незалежності.

Переглянь анімаційний фільм «Це наше і це твоє. Незламний дух кобзарства - наш!» 

Сьогодні бандура і кобза знову стають популярними і сучасними, молоді виконавці відновлюють давні традиції української культури.

Познайомся із звучанням музичних інструментів кобзарів. Чудовим прикладом гри на кобзі і бандурі є гурт «Шпилясті кобзарі». Вони переконують, що на цих інструментах можна виконувати найрізноманітнішу музику, не тільки народні пісні, а й сучасні музичні світові хіти.  

Послухай попурі з українських пісеньу виконанні гурту «Шпилясті кобзарі»

Одного відомого українця також називали Кобзарем. Ти вже знаєш, про кого мова? Так, це Тарас Шевченко. Чому ж його так назвали? Думаєш, він також грав на кобзі чи бандурі? Так, звісно!!! Поет добре розумівся на класичній музиці, володів кількома інструментами – грав на кобзі, торбані та бандурі. Як і кобзарі, Шевченко дуже любив співати, знав велику кількість народних пісень і володів надзвичайно приємним голосом. Його слухали і захоплювались неперевершеним співом. Шевченко, як і народні співці, розповідав у своїх творах про історію українського народу і будив його прагнення до волі та незалежності. А ще в Тараса Григоровича був друг – відомий у той час співець-кобзар Остап Вересай. Поет навіть подарував йому на пам’ять свою книжечку «Кобзар» з автографом. 

Впевнена, друже, що тобі також вже захотілося поспівати. Тож спершу виконай розспівку, щоб «розігріти» свій голос і далі мандрувати з піснею по стежках нашого минулого.

Прослухай українську народну пісню «Гей, там на горі Січ іде»

Зверни увагу на незнайомі слова, що зустрічаються у пісні:

 

А чи знаєш, за допомогою якого інструменту козаки могли керувати боєм, попереджали про небезпеку, передавали повідомлення на далекі відстані?

Знайомся, це – тулумбас, великий козацький барабан:

Спробуй також уявити себе козаком, що грає на тулумбасі. Візьми велику пусту картонну коробку – вона буде твоїм інструментом. Виконай ритмічну вправу, вистукуючи по коробці ритм долонями.

Молодець! Я тобою пишаюся! Вправний гравець на тулумбасі в козаків був на дуже почесному місці. І тебе вже  можна вважати справжнім козаком (чи козачкою).

 

В Україні, і в Запорізькій Січі зокрема, кобзарів, бандуристів і лірників надзвичайно шанували. Народні художники малювали картини з улюбленими героями, вони так і називалися «Козак Мамай»:

Також із зображеннями народних музичних інструментів карбували монети:

Цю традицію продовжують і в Незалежній Україні. Ось монети, створені  до 100-річчя створення української капели бандуристів:

Випуском монети  «Козак Мамай»  започаткована велика серія пам`ятних монет «Герої козацької доби», які презентують галерею образів уславлених синів України і найважливіші події вітчизняної історії ХVІ-ХVІІІ століть.

Після бою чи виконання важливих доручень козаки відпочивали: співали пісні, танцювали, слухали кобзарів, розповідали легенди, обговорювали плани на майбутнє. Тож я пропоную тобі відпочити у їх товаристві.

Переглянь мультфільм «Як козаки наречених визволяли».

Повертаючись із нашої мандрівки в історичне минуле українського народу, запрошую тебе повторити вивчене у моїх цікавих завданнях.

Завдання:

1. Гра «Знайди слова». Переходь за посиланням і пошукай в магічному квадраті слова, що мають відношення до теми «історичні пісні». Виділяй їх курсором за допомогою «мишки» або пальчика на сенсорному екрані свого ґаджета.  

2. Склади онлайн-пазли :

3.Переглянь цікаве відео про козаків-характерників: 


До зустрічі!