11 клас. Урок 31.

Мистецька мозаїка. Мистецтво чарівних форм, візерунків, кольорів.

Вітаю на уроці мистецтва! Дивовижні зразки декоративної творчості — результати праці й таланту майстрів багатьох поколінь — оточують нас повсюди й повсякчас. Чи знаєте ви, ЩО було винайдене китайцями і коштувало надзвичайно дорого, через крихку структуру цієї речі її складно було привозити в Європу із Китаю, та все ж європейські майстри самостійно винайшли рецепт виготовлення і створили найвідомішу мануфактуру, що існує до сьогодні? Спробуйте відгадати з ребусом: 

Мейсенська порцеляна 

Мейсенська порцеляна. Спроби вироблення європейської порцеляни почалися в Італії: спочатку у Венеції, згодом — у Флоренції при дворі Медічі. У ХVІІІ ст. цей вид декоративно-ужиткового мистецтва набув надзвичайного розвитку в Голландії (Делфт), Австрії (Відень), Німеччині (Мейсен). Винахід європейської порцеляни збігся з поширенням у Європі і Саксонії стилю рококо. Ще більші, ніж впливи стилістики рококо, порцеляна Майсена мала від захоплення стилістикою шинуазрі. Саксонський курфюрст був палким прихильником порцеляни Китаю, збирав її, і його мануфактура пройшла етап імітації китайських зразків і копіювання її форм. 

Вироби тієї доби навіть називали — Майсен Чіна (Майсенська китайщина). Було поверхневе захоплення і Туреччиною — з'явились кавники з так званою турецькою кришкою. Але малюнки мали не архітектурний, а рослинний характер. Рясні деталі і перебільшення у їх використанні не завжди гарно позначалося на зовнішньому вигляді порцеляни Майсена. Але стилістика рококо стала переважати і стала однією з характерних рис порцеляни Майсена надовго. 

Фірмовий знак мейсенської порцеляни — схрещені блакитні лицарські мечі — відомий уже триста років. Своєю славою вона багато в чому завдячує художнику Йоганну Герольдту, який створив надзвичайний декор із квітів, що здавалися живими, а також скульптору Йоганну Кендлеру, який створював дрібну пластику в стилі рококо. Й. Кендлер увів обробку тарілок плетінкою, посуд у вигляді виноградного грона, лимонів, груш. У вазах і сервізах майстри використовували накладні прикраси: квіти, людські фігури, лебедів і дельфінів тощо. Успіх виточених мейсенських виробів був величезний і мав у Європі численні наслідування, а згодом і чимало підробок. 

Богемське скло.

Богемське скло. Унікальний кришталь Bohemia став однією з візитівок Чехії. Вишуканий богемський посуд — популярний атрибут ресторанів Європи. Люстрами з чеського кришталю можна милуватися у найзнаменитіших залах світу: Версальському палаці у Франції, оперному театрі Ла Скала в Італії. Вони прикрашають інтер’єри відомих готелів світу, урядових будівель. Богемський кришталь став ознакою не лише достатку, а й гарного смаку.  

Найбільшим досягненням богемських склоробів є скляні вироби ручної роботи з матеріалу, схожого на справжній кришталь. Секрет скляного виробництва полягає в додаванні домішок до розплавленої маси піску. Богемський кришталь має у складі оксид свинцю (іноді замінюється титаном), що робить його міцнішим, і крейду, яка надає виробам небувалу твердість.  

Кристали Сваровскі.

Swarovski. На прикрасах із кришталю цього відомого на весь світ бренду спеціалізується австрійська компанія Swarovski. Сімейний бізнес виник ще у XIX ст. Даніель Сваровскі вів бізнес чесно: відправляючи свої вироби в будинки моди Парижа, він повідомляв, що його камінці не коштовні. Коко Шанель гідно оцінила штучні діаманти, які виблискували як справжні (при доступній вартості), і після перших показів модного одягу, прикрашеного їхнім блиском, до Даніеля прийшла… всесвітня слава. Понад сто років компанія Swarovskі зберігає секрети технології перетворення звичайного скла в елітний виріб із багатогранним мерехтінням: біжутерію, інкрустовані побутові речі. 

В австрійському містечку Ваттенс, неподалік Інсбрука, знаходиться розкішний музей «Кришталеві світи Сваровські». Ось де можна сповна насолодитися багатством та розкішшю дорогоцінних кристалів. Вхід до казкового сховища охороняє велетень, з вуст якого постійно ллється водоспад. Всередині на вас чекає фантастичний лабіринт із 13-ти залів. Тож Ви легко можете прогулятися кришталевими доріжками, помилуватися сіяючими куполами та арками, зануритися в чарівне царство Посейдона, створене грою світла і тіні. 

А чого тільки варте шоу народження Кришталевої планети з зеленими материками та синіми океанами! Та найцікавіше те, що всі ці скарби можна не тільки побачити, але й почути, доторкнутись до них і навіть понюхати. Є тут і зала з найбільшим (маса — 62 кг) та найменшим (діаметр — 0,8 мм) кришталевими каменями з Книги рекордів Гіннеса, свій ресторан, VIP зала для колекціонерів та величезна крамниця кристалів. Родзинкою підземної печери є блискуча кімната-кристал з 590 трикутних дзеркал. Кажуть, її відвідувачів одразу ж огортає неймовірне відчуття щастя та ейфорії. 

Казкову печеру звели спеціально до сторіччя компанії. Сім’я Сваровські вирішила зробити всім прихильникам блискучих кристалів подарунок — музей, потрапивши до якого відчуваєш себе володарем небаченої чарівної країни. 

Ігрова сторінка. Складіть онлайн-пазли - фото мейсенської порцеляни, богемського скла та кристалів Сваровскі. 

Щиро сподіваюся, що вам було цікаво сьогодні познайомитись із такими незвичайними рукотворами. Декоративна творчість - значна та неймовірно захоплива сторінка мистецтва. Дізнайтеся самостійно про ті вироби, що найбільше вам сподобались. А на сьогодні - все. 

Дякую за співпрацю і до наступної зустрічі!