6 клас. Урок 31.

Симфонічні варіації

Вітаю на уроці музичного мистецтва, мої юні друзі! Пригадайте, що означає слово "варіації"? 

Сьогодні ми познайомимось із мистецтвом варіювання у симфонічній музиці. Запрошую для цього вас у подорож до сонячної країни, яка називається - 

Болерó (ісп. bolero)-  іспанський парний народний танець, що виник наприкінці XVIII століття. Музика в ньому підкреслюється ударами кастаньєт. Темп - помірно швидкий з поступовим прискоренням. Своєрідною виразністю нагадує пантоміму.

Цікаво, що цей танець, за однією з версій, був створений іспанським танцівником Себастьяно Сересо близько 1780 року. Виконується болеро під акомпанемент гітари й барабана. Окрім того, танцівники додатково відбивають на кастаньєтах складні ритмічні фігури, що сплітаються в надзвичайно примхливий візерунок. Відомо багато різновидів болеро, характерних для різних провінцій Іспанії.

У формі болеро були написані окремі романси Лео Деліба; у своїх операх використовували болеро Гектор Берліоз, Джузеппе Верді, Карл Марія Вебер; у балетах - Лео Деліб. Та, мабуть, найбільш відомим є "Болеро" для оркестру Моріса Равеля

Проаналізуймо твір за таким планом:

"Болеро" Равеля - це оркестрові варіації, в основі яких - коротка мелодія народно-танцювального характеру. Протягом 24 варіацій у звучанні оркестру:

Варіаційна форма - музична форма, в якій основна тема зазнає різноманітних змін (варіацій).

Цікаво, що варіації бувають і в інших сферах життя: наприклад, у математиці (варіація функції, варіаційне числення), в біології (генетична варіація), у фізиці (варіаційний метод, магнітна варіація).

Вважається, що в творі композитор використав дві теми, які попарно чергуються. Як вже говорилося, зміни досягаються шляхом оркестровки. Особливу емоційний розвиток досягається шляхом динамічного наростання, що приводить до оркестрової кульмінації. Дана кульмінація досягається в кінці твору і є кульмінацією "горизонтом". Необхідно враховувати, що даний прийом найбільш сильно впливає на емоційний стан людини, він відчуває почуття незавершеності, притому, що музика має логічне завершення. В такому випадку, людині хочеться слухати і слухати твір. Варто відзначити, що після прем'єри весь Париж наспівував мелодію. З професійної музичної точки зору, даний ефект був досягнутий саме завдяки постійному повторення мелодійної лінії. Адже погодьтеся, складно не запам'ятати мелодію, якщо за час звучання твору вона була багаторазово повторена. 

Цікаві факти про "Болеро" Моріса Равеля

Прослухайте ще раз музику "Болеро" Моріса Равеля. Візьміть пензлик та фарби і спробуйте зобразити динаміку і темп твору за допомогою кольору. Характер танцю передайте лініями і штрихами.

"Болеро" Равеля заслужено перебуває на почесному місці серед справжніх шедеврів класичної музики. Воно виконується в кращих театрах світу, використовується в кіно і рекламі. Можна з упевненістю сказати, що ритм Болеро - це ритм вічного двигуна часу, і поки звучить ця музика, рухається прогрес

Вокальна робота

Виконуємо спершу розспівки для підготовки голосу до співу та тренування техніки вокального виконання. Поміркуйте, чи схожі наші розспівки на варіації?

Виконуємо пісню Олександра Злотника "Цвіт землі". Заспівайте пісню, виконуючи ритмічний супровід на шумових інструментах. Оберімо солістів для виконання куплетів, а рефрен (приспів) співаймо усі разом. 

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!