4 клас. Урок 29.

Ритми і кольори Африки. 

Кожен із жителів Заходу, хто танцює,

сам того не знаючи, завдячує генієві Африки.

 (Абдельвахаб Бугіда)

Здрастуйте, друже! А чи відомо вам, де на нашій планеті найспекотніше? Звичайно, в Африці! Помандруймо туди.

Африка – багатостраждальний і прекрасний континент, що вартий уваги з багатьох причин. Унікальна історія, неповторні традиції, багата фауна та флора, самобутнє мистецтво.

Музика — невід'ємна частина життя африканців, яка сприяє взаємодії між людьми і дає їм власне місце в суспільстві. Навіть демонстрації протесту в країнах Африки нагадують карнавал!

А знаєте, який інструмент ще донедавна мешканцям однієї з африканських країн – нігерійцям заміняв  радіо, телефон і телеграф? Відповідь у ребусі:

Так, це барабан. "Спочатку Творець створив барабанщика, мисливця і коваля..", – розповідає одна з африканських легенд. Саме ритми складають основу африканської музики. Існують сотні різновидів барабанів. Їх розміри різноманітні:  від маленьких брязкалець до гігантських барабанів 2 метри заввишки! Багато з них виготовлено з природних матеріалів: висушених гарбузів, шматків сухого дерева, тощо. Поряд з барабанами популярні також інші інструменти, особливо – калімба.

Перегляньте відео і послухайте, як звучать африканські музичні інструменти:

Спробуйте  відтворити африканські ритми. Плещемо в долоньки:

Впевнена, що для вас це було легко! А тепер ускладнюємо завдання: спробуйте лівою рукою плескати по коліні верхню стрічку ритму, а правою рукою вистукувати по столі нижню стрічку:

Відокремити африканську музику від танцю неможливо. Він є не менш виразним, ніж мова, володіє чудовими і всеосяжними способами самовираження. Кажуть, що африканці танцюють постійно – коли радіють і горюють, коли чекають благополуччя або хочуть запобігти нещастям, коли поклоняються своїм богам. У арабському рукописі XIII ст. відзначено, що танець і відбивання ритму укладені в природі африканців, і якби вони падали з неба на землю, то і під час падіння відбивали б ритм.

Коли мешканці африканських сіл ритмічно тупають ногами на площі, не роби поспішних висновків, не думай, що рухи їх несвідомі, подібно рухам листя, що несуться вітром, або уламкам човна, відданим у владу хвилі. У них немає жодного безглуздого танцю, який би не мав певного змісту, який би зовсім нічого не виражав. Поряд з традиційними танцями, зобов’язаними своїм походженням історичним подіям або пов’язаними з ритуальними церемоніями, є танці, що відображають різноманітні сторони життя (полювання, народження, битва, лікування…).

Ці танці настільки ж численні й різноманітні, як самі ці життєві обставини, і носять в основному характер імпровізації. Так, наприклад, повернення воїна до свого вогнища, вдале полювання або примирення двох вождів різних племен святкуються всім селом під ритми барабанів.

Перегляньте відео з народними африканськими танцями:

Багато століть тому чимало африканських людей мимоволі стали невільниками колонізаторів, їх було силоміць привезено в Америку і перетворено на рабів. Але, разом з тим, африканці принесли на новий континент свою музику, своє мистецтво. Коли б не існувало цієї ганебної торгівлі «чорним деревом», то не існувало б і таких музичних напрямів, як рок, блюз, соул, спірічуел чи реггей, каліпсо, антільський меренг, самба та капоейра Бразилії, що становлять нині частку нашої культури. Тобто, якби не африканці – не було б тієї сучасної музики, якою і ти, без сумніву, дуже захоплюєшся. Послухай одну дуже популярну пісню африканського  співака Африка Сімона "Кукарела". Незважаючи на жвавий  темп, ритмічність музики – зміст і мета пісні – привернути увагу до проблем чорношкірого населення планети, змінити відношення до них білих людей.

Чи захотілось вам танцювати, слухаючи цю пісню? Впевнена, що так. Тому приготувала для вас веселу руханку «Африка»:

А ще, думаю, вам теж  хочеться вже поспівати. Правда ж? Тож запрошую до вокальної роботи.

Продовжимо мандрівку африканським континентом:

Яскраве мистецтво Африки розвивалося протягом багатьох тисячоліть. Відомі в усьому світі африканські маски мають подобу людей та звірів, їх вирізають з дерева, прикрашають пташиним пір'ям, і навіть зубами звірів!

Багата природа Африки надихнула художника з Танзанії Едуарда Тінгатінга на створення яскравих живописних зображень пташок, звірів або людських фігур. Завдяки йому виник новий стиль живопису, який так і називається ТІНГАТІНГА.

І на завершення – повтори вивчене з іграми та пазлами.

Опишіть свої враження від уроку, відповідаючи на запитання телефончиків.

Дякую за співпрацю. До зустрічі!