6 клас. Урок 4.

У калейдоскопі жанрів

Вітаю на уроці музичного мистецтва, мої юні друзі! 

Хореографію поділяють на кілька видів: класична, народна, сучасна, бальна. 

Вирушаймо в подорож у Країну танців, аби дізнатися більше про жанрове розмаїття народного танцювального мистецтва. 

Перша станція: «Жанр хороводу» 

Історія виникнення танцю сягає глибокої давнини. Перші танці зародилися з магічних обрядів, рухів і заклинань, які наші предки виконували перед полюванням, збиранням урожаю, битвою з ворогом тощо. Усі ці ритуальні дійства виконували в колі. Власне, слово «хоровод» означає «рух по колу», «водити коло». Основні елементи в таких танцях — прості кроки та притупи.

У хороводах органічно поєднані поезія, музика і хореографія. Отже, для хороводу важливе значення має пісня, бо саме вона визначає зміст танцю. Хороводи (веснянки, купальські хороводи) пов’язані з календарними святами. 

Танцюючи хороводи, люди вірили, що запалюють сонце

Цікаво: Давні люди проводили паралель між способом добування вогню і сходом сонця. Вогонь для вогнища добувався внаслідок тертя, способом звивання, кручення, а не просте тертя одного шматка дерева в другий - цей спосіб зображав, як запалюється небесне колесо, сонце. Пояснюючи віддалене близьким, невідоме відомим, люди вважали сонце палаючим колесом, запалене в той самий спосіб, в який запалюється воно на землі.

Друга станція: «Жанр побутового танцю» 

До цього жанру належать популярні українські танці, які лунають у містах і селах під час масових гулянь та родинних свят. Це, звичайно, традиційні метелиці, гопаки, козачки; коломийки, гуцулки, верховини; польки та кадрилі

Розгляньте малюнки. Визначте, які народні танці на них зображено. Пригадайте, що вам відомо про ці танці з уроків мистецтва у попередніх класах. 

Урок танцю: вивчаємо кроки гопака.

Третя станція: «Жанр сюжетного танцю» 

В сюжетних танцях засобами на­родної хореографії відображаються конкретні явища з навколишнього життя і природи. Назва танцю визна­чається його змістом. Так, наприклад» танець «Лісоруби» дістав таку назву тому, що сюжетом його є трудовий процес рубання лісу. В загальній композиції танців цьо­го типу, тобто у послідовності танцю­вальних фігур, ясно видно логічний і чіткий розвиток сюжетної лінії.

Щодо тематики сюжетні танці можна розподілити на групи за темою:

а) праця («Шевчик», «Коваль», «Косар», «Лісоруби», «Льон» та ін.);

б) народна героїка («Опришки», «Аркан» тощо);

в) народний побут («Катерина», «Коханочка», «Волинянка», «Горлиця»);

г) окремі явища природи і зобра­ження виробничих знарядь селянина в дії («Гонивітер», «Зіронька» «Віз» та ін.);

д) звичаї птахів і тварин («Гусак», «Козлик», «Бичок» та ін.).

Цікаво знати: Танок «аркан» – елемент обряду посвячення гуцульського 20-річного юнака у леґіня. Після проходження обряду він отримував право танцювати, носити бартку (традиційний гуцульський топірець), підперезуватися широким паском та вбивати ворогів. 

Четверта станція: «Співанкова»

Гра-імпровізація: Чи хочете ви стати творцями сюжетного танцю? Придумайте таночок-імпровізацію: спробуйте виразити рухами тіла, рук, мімікою зміст пісні «По дорозі жук, жук». 

Цікава загадка: В котрій із українських народних жартівливих пісень-танців танцювали разом тварини-мешканці водойм, рослини та дівчина з козаком? Підказка . Спробуйте заспівати цю пісню з інсценізацією.

Станція п'ята: підсумовуємо вивчене.

Станція шоста: ігровий майданчик.

Ось і завершилася наша мандрівка в Країну танців. На завершення пропоную вам відпочити на ігровому майданчику. Бажаю гарно провести час! Успіхів!

Дякую за співпрацю! До наступної зустрічі!