6 клас. Урок 18.

Мистецькі обрії Західної Європи

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Сьогодні на вас чекає незабутня зустріч із романсом та баладою. Ці жанри камерно-вокальної музики подарують вам ліричний настрій та задоволення. 

Поезія і музика беруть початок з одного джерела - з душі людини, з глибинного світу її почуттів. Інакше хіба могло б виникнути таке диво, як пісня, та ще й лірична? Радісна й журлива, сповнена тривоги й мрій про щастя, вона стала постійним супутником людини.

Жанр романсу зародився у далекому Середньовіччі в країні на південному заході Європи — Іспанії. У ті часи дорогами сонячної країни мандрували поети, які складали й співали пісні, що дуже відрізнялися від популярних тоді церковних хоралів. Іспанські трубадури наповнювали тексти романсів любовно-ліричним змістом. Такі пісні вирізнялися співучістю. У них розповідалося про подвиги хоробрих лицарів в ім'я високого кохання до прекрасних дам. Дуже скоро романси заспівали в сусідніх з Іспанією країнах. Співаки-менестрелі виконували ці пісні під музичний супровід інструмента, часто — під гітару.

Х. Соролья. Гітарист, Валенсія

Цікаво знати, що розквіт романсу припадає на другу половину XVIII століття. Музику писали на вірші відомих поетів: наприклад, австрійський композитор Ф. Шуберт 60 своїх вокальних творів написав на слова Й. Гете, а 40 — на слова Ф. Шиллера. У XIX столітті в Європі поступово формувалися романсові школи. В Австрії та Німеччині романси писали І. Брамс, Р. Шуман, Х. Вольф; у Франції — Г. Берліоз, Ж. Бізе, Ш. Гуно, Ж. Массне; у Польщі, Чехії, Норвегії і Фінляндії Б. Сметана, А. Дворжак, Я. Сібеліус, Е. Ґріґ та інші. У XX столітті жанр романсу набув поширення в творчості західноєвропейських композиторів К. Дебюссі, А. Шенберга, М. Равеля, М. де Фалья, Ф. Пуленка, Д. Мійо.

Ви вже знаєте, що західноєвропейські романси найчастіше виконують під гітару або фортепіано. А от українські романси звучать навіть під супровід бандури.

Зазирнімо в скриньку камерно-вокальних жанрів. Окрім пісні, романсу та гімну там зберігається ще жанр балади.

Спочатку балада існувала як танцювально-хорова пісня у середньовічній Європі. Перші зразки романтичної вокальної балади з’явились у творчості австрійських та німецьких композиторів: наприклад, балада Ф. Шуберта на вірші Й. Гете «Лісовий цар», балади Ф. Ліста. Цікаво, що вже із середини XIX століття балади писали як твори для окремих інструментів. Відомі фортепіанні балади Ф. Шопена, Ф. Ліста та українські балади Т. Безуглого, М. Вілінського, С. Людкевича, Б. Лятошинського. У XX столітті жанр балади з’явився в рок-музиці.

Співаємо пісню "Зима" Лесі Горової

Гра "Зимові пригоди"

Взимку діти дуже люблять грати в сніжки. Тож зробіть «сніжки» із серветок або паперу. Об'єднайтесь у дві команди. Перша команда кидає «сніжки» і виконує зимову пісню, а друга намагається впіймати всі «сніжки» і зібрати їх докупи. Тоді друга команда у відповідь співає іншу зимову пісню і кидає «сніжки» в першу команду. Перемагає команда, яка згадає більше зимових пісень.

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!