4 клас. Урок 26.

Східні мотиви: мистецтво Китаю.

Здрастуйте, друзі! Подорожуючи країнами світу, сьогодні ми потрапимо в таємничий, незвичайний та цікавий Китай і познайомимось із його мистецтвом.

Перегляньте відео подорож в Китай:

Музика Китаю — одна з найдавніших у світовій музичній культурі. Документальні джерела та археологічні розкопки свідчать, що за правління імператорів династії Шан (понад 3500 років тому) вже існувала висока музична культура,  під час розкопок ранніх поховань було виявлено аж 124 музичних інструменти!!! А загалом в Стародавньому Китаї було відомо про більш ніж 80 видів музичних інструментів!!!

Перегляньте музичний мультик Уолта Діснея про китайських правителів. Подумайте, яке значення в їхньому житті мала музика?

В сучасному Китаї не забуті стародавні музичні інструменти, які прийшли із глибини століть. Вони й дотепер звучать, як сольно, так і в оркестрах. Під час церемонії відкриття Олімпіади в Пекіні пролунало сто древніх китайських інструментів. А на таких стародавніх інструментах, як піпа, ерху сучасні виконавці віртуозно виконують не лише стародавні мелодії, але й сучасні мотиви.

Послухайте китайську традиційну народну музику у супроводі народних інструментів у відео:

Китайська культура дуже приваблювала і дивувала європейців. Тому в творах європейських митців (архітектура, музика, живопис) можна побачити також східні інтонації.

Китайські образи знайшли своє відображення в балеті «Лускунчик» відомого композитора Петра Чайковського.

Китайські художники обожнювали музику і часто зображали музикантів на своїх полотнах:

Китайська музика переважно була одноголосна, іноді були другі і треті голоси, які лише допомагали звучати першому голосу.

Споглядаючи плинність природних стихій, китайські музиканти створили свій особливий лад, який називається пентатоніка.

У китайській музиці була заведена система люй-люй — у перекладі «лад», основу якої становили дванадцять звуків. Кожний мав магічне значення: непарні звуки втілювали каплі, активні сили Неба, парні — темні, пасивні сили Землі. Усі разом вони виражали зміну місяців року і годин доби. З цього звукоряду було виокремлено п’ять найважливіших звуків, що дістали назви: перший — «палац», другий — «бесіда», «порада»,    третій — «ріг», четвертий — «збори», п’ятий — «крила». 

Ці п’ять звуків ототожнювалися з п’ятьма основними елементами: вогонь, вода, земля, повітря, дерево  і п’ятьма основними кольорами: білий, чорний, червоний, синій, жовтий.

Цікаво, що китайський ієрогліф «музика» водночас позначає кілька понять: щастя, радість і …  ліки.

У 15-й день 1-го місяця за місячним календарем в Китаї відзначають свято ліхтарів (Юаньсяоцзе), що знаменує собою закінчення свята Весни або традиційного Нового року.

Існує безліч легенд про витоки свята ліхтарів, ось одна з них.

Давним-давно одна людина випадково вбила священну пташку Небесного Імператора. Природно, імператор прийшов у лють і наказав своєму генералу спалити всіх людей в знак покарання. Але одна з доньок імператора, напевно та, у якої було найдобріше серце, поспішила попередити людей про небезпеку. Тоді один із мудреців запропонував, щоб кожна сім'я запалила ліхтарик, спробувавши тим самим обдурити жорсткого генерала. 

І це вдалося. Генерал щойно зібрався виконувати наказ імператора, як побачив, що вся Земля вкрита морем вогнів. Він здивувався, але радо відрапортував повелителю, що його завдання успішно виконане. А тим часом всі люди залишилися неушкодженими.

Про китайський Новий рік співає і наша добра знайома дівчинка  з мультика  «Маша і Ведмідь». Пропоную вивчити цю цікаву пісеньку разом із нею.

За бажанням можете створити собі свій паперовий ліхтарик, переглянувши майстер-клас 

Наша подорож до Китаю підходить до завершення. Опишіть свої враження від уроку, відповідаючи на запитання  на картинках-телефонах:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!