11 клас. Урок 3.

Архітектура - кам'яний літопис століть.

(Архітектура Ренесансу, бароко, класицизму)

Вітаю на уроці мистецтва! Продовжую знайомити вас з архітектурою Європи. Пригадайте, які стилі ми з вами вже розглядали на попередніх уроках, відгадавши ребуси:

Сьогодні ми розглянемо наступні три стилі мистецтва. Сподіваюся, тобі буде цікаво пригадати вже відому з попередніх класів інформацію та дізнатися щось нове. Назви стилів - знову у ребусах: 

Архітектура Відродження

Архітектура Відродження – це переломний момент в історії всієї епохи Відродження. Особливо він зачепив попередній архітектурний стиль – готику або неоготику. А сталося так тому, що архітектура  Відродження повністю змінила свій вигляд. В цілому, навіть незважаючи на те, що ця епоха стала новим етапом розвитку, вона багато в чому повернула архітектуру назад. Тобто, стиль цього період став більше схожий на античність, ніж на готику. 

В моду знову увійшла:


Знову повертаються впорядкована система колон, одвірок і пілястр, також широко застосовуються арки, купол у вигляді півсфери, використовуються едикули і ніші. Повертається ордерна архітектура.

Словничок: едикула (латиною aedicula) - в античній архітектурі ніша, обрамлена колонами або пілястрами, що спираються на підніжжя і увінчана фронтоном. 

Вся епоха Відродження розділилася на такі етапи, як Раннє Відродження, Високе і відповідно Пізніше Відродження. Кожен з цих історичних етапів обумовлювався своїм «під стилем». Наприклад, Раннє Відродження почалося з класичної архітектури і застосування орнаменту. А ось архітектура Високого Відродження відкрила світові справжній італійський стиль. Поняття «бароко» і «рококо» з’явилися в період Пізнього Відродження.

Розвиток архітектури Відродження обумовив нововведення у використанні будівельних технік і матеріалів, до розвитку архітектурної лексики. Важливо відзначити, що рух відродження характеризується відходом від анонімності ремісників і появою персонального стилю у архітекторів. Насправді  і романські, і готичні споруди вже мали риси індивідуальної манери майстрів, що їх проєктували і будували. Але настанова працювати для Бога, котрий все бачить і все знає, обумовила масову відмову майстрів і будівельників від підписів під власними творіннями (імена середньовічних майстрів заносили в літописи надто рідко і знайдені в архівах лише через століття). Тоді як твори доби Відродження, навіть невеликі будівлі або просто проєкти, були акуратно задокументовані з моментів самої своєї появи. Майстри Відродження також працюють для Бога, але також і для власної слави, що обумовило повертання підписів у творчість. 

Визначними майстрами архітектури Відродження були Філіппо Брунеллескі, Донато Браманте, Джуліо Романо, Мікеланджело Буонаротті, Рафаель Санті. 

Одна з найвідоміших пам'яток архітектури Відродження - Собор Санта-Марія-дель-Фьоре у Флоренції. І звичайно це одне з найпривабливіших і відвідуваних місць міста. Собор входить до рейтингів найбільш вражаючих світових творів мистецтва. У 13 столітті городяни захотіли створити собор, який відображав би зростання світового впливу Флоренції. Будівництво тривало понад 100 років. Керівництво поклали на кількох знаменитих архітекторів, серед яких Джотто та Пізано. До 1420 Філіппо Брунеллескі увінчав собор значним куполом. Причому цей купол став своєрідним архітектурним проривом на той час. До речі, він все ще вражає архітекторів своєю конструкцією.  

За межами Італії час розквіту Ренесансу настав через півстоліття, італійський стиль поширюється по Європі, але при цьому змінюється, вбираючи місцеві архітектурні традиції. У Франції до архітектури високого Відродження можна віднести: створений П. Леско західний фасад Луврського палацу в Парижі, королівський замок в Фонтенбло, замок Ані і Тюїльрі (архітектор Філібер Делорм) ; Екуанський замок, палац в Блуа; в Іспанії — палац Ескоріал X. де Толедо і X.де Еррера, в Німеччинічастина Гейдельберзького замку, Альтенбурзька ратуша, сіни Кельнської ратуші, Фюрстенгоф у Вільмарі та інші. 

Архітектура бароко

На зміну ренесансу прийшов стиль бароко, який успадкував архітектурні форми Відродження, але перевершив його за складністю екстер’єрів та інтер’єрів. Прямі лінії у спорудах майже зникають, натомість домінує химерна криволінійність, що створює ілюзію руху. Виникають масштабні колонади, кручені колони, волюти, багато скульптур на фасадах, картуші на фронтонах. Художній стиль бароко зародився наприкінці 16 століття Італії. Історію назви пов'язують із португальськими моряками, які словом barocco називали браковані перлини неправильної форми. Італійці охоче перейняли термін, об'єднавши ним химерні та дивні прояви нової культурної течії. 

Цікавим прикладом поєднання стилів є собор і площа Святого Петра в Римі. Спроектував собор у традиціях Ренесансу Донато Браманте (1444—1514), остаточно реалізував проект Мікеланджело Буонарроті (1475—1564), який додав йому напруженої емоційності. Грандіозну чотирирядну колонаду з 284 колон, що утворює круглу площу перед собором, створив найяскравіший представник бароко Джованні Лоренцо Берніні (1598—1680), чим завершив величну єдність усієї просторової композиції.   

Стиль рококо успадкував і посилив декоративність бароко і додав галантності в інтер’єри. 

Світські й церковні споруди були переобтяжені деталями: вигадливою позолоченою ліпниною з квітучими трояндами, фресками на стелі, скульптурою. Насолоджуючись розкішшю, європейська аристократія прикрашала зали великими дзеркалами, вазами, кришталевими канделябрами. 

Архітектура класицизму

У XVII ст. у Франції виник класицизм, який невдовзі став панівним у Європі. В архітектурі відбувся перехід від замків і фортець до палаців і парків. Орієнтований на античні й ренесансні зразки, новий стиль уособлював природне тяжіння до ясності й простоти художніх образів. Він виражав принципи цілісності композиції, симетрії, доцільності, врівноваженості, завершеності. Вершиною класицизму вважають Версаль — резиденцію королів. Навколо палацу споруджено парк із фонтанами, прямими алеями і клумбами чітких геометричних форм. Такий парк згодом дістав назву регулярного, або французького, на відміну від англійського романтичного парку. 

Одним з яскравих зразків архітектури французького класицизму є Собор Будинку Інвалідів у Парижі, зведений за проектом Жуля Ардуена-Мансара. Центральна частина фасаду виступає вперед, виділяючись двома ярусами колон: у першому — доричні, у другому — коринфські. На колонаду зверху поставлений блок, що у перетині повторює барабан, прикрашений парними колонами на першому поверсі і великими вікнами на другому, основним завданням яких є освітлення внутрішнього інтер’єру купола. Цю величну споруду вінчає купол, оздоблений позолоченим орнаментом, а над ним височіє граціозний купольний ліхтар зі шпилем. Висота собору сягає 107 метрів. До речі, саме в крипті цього собору знаходиться могила Наполеона Бонапарта. 

Як бачите, мистецтво Європи вражає і захоплює. Для детального знайомства з ним потрібно дуже багато часу. Тому на наступному уроці я далі продовжу відкривати вам таємниці і принади європейського мистецтва. А сьогодні на завершення пропоную цікаве практичне завдання. Впевнена, ви вразите мене своїми проєктами! 

Практична робота:

В унікальному парку Брюсселя кожна європейська країна представлена макетами найвидатніших пам’яток архітектури (350 споруд): замків, соборів, палаців, ратуш, веж, площ, мостів тощо. Дізнайтеся самостійно про цей парк і підготуйте презентацію (слайд-шоу).

Дякую за співпрацю. До зустрічі!