11 клас. Урок 1.

Мистецтво європейського культурного регіону.

Вступ. Антична архітектура.

Вітаю на уроці мистецтва! Світ мистецтва, з яким ви знайомились впродовж усіх років навчання в школі, надзвичайно багатий і різноманітний. Види, стилі й жанри мистецтва — безперечно, знайдуть своє висвітлення й у цьому навчальному році.  

Структура інформативного матеріалу  складається із двох тем: «Мистецтво європейського культурного регіону» та  «Художня спадщина України». У кожному розділі ви будете поглиблювати свої знання про мову того чи іншого виду мистецтва, що належить до просторових (архітектура, скульптура, живопис), часових (музика) або синтетичних (хореографія, театр, кіно).

Пізнаючи нові мистецькі імена та явища, ви збагатите свій духовний світ, естетичну культуру. Адже, відображаючи красу світу в художніх образах, мистецтво створює такі естетично виразні форми, які втілюють широкий спектр почуттів, емоцій, думок, мрій і фантазій людини. Це дає змогу краще розуміти себе й інших, бути толерантним до різних традицій і поглядів у процесі комунікації і взаємодії.

Європейська культура і мистецтво – вагома складова всесвітнього культурного процесу. 

У своєму розвитку воно пройшло декілька великих періодів,  що обумовило появу і розквіт великих європейських стилівроманського, візантійського, готичного, ренесансу, бароко, класицизму, романтизму, реалізму, імпресіонізму тощо.

Художній розвиток Європи починається з мистецтва Стародавньої Греції. Успадкована і трансформована Римом мистецька спадщина греків поширилася значною частиною європейського континенту. З тих часів збереглися античні рельєфи, мозаїки, фрески, монети, зразки вазопису, присвячені міфу про викрадення Європи. 

Скульптурні композиції на цю тему є практично в усіх європейських містах. Сюжет надихав багатьох відомих художників: Рафаеля, Тіціана, Рембрандта, К. Лоррена, Я. Тінторетто, П. Веронезе, Дж. Б. Тьєполо, А. Ватто, Ф. Буше, В. Сєрова, Г. Моро та інших. Ось невелика вибірка творів із назвою «Викрадення Європи». 

Численні варіації мають також міфічні образи Орфея, Прометея, Геракла, Енея. Митці європейських країн — художники, скульптори, композитори, режисери — творчо осмислювали грецькі міфи мовою різних мистецтв. 

Греція — колиска європейської цивілізації та її величі. Греки заклали основи багатьох наук і мистецтв. У Греції виникли слова «муза», «музей», «музика». 

Саме в давньогрецькій архітектурі було вироблено сувору систему, засновану на пропорційному співвідношенні всіх частин будівлі. Склалися три класичних ордери (доричний, іонічний і коринфський), які продовжують застосовуватися й понині.  

Ордер (від лат. ордо – «порядок», «лад») - 

художньо обрамлена стійко-балкова конструкція.

Цікавим історико-культурним об’єктом є Олімпія – батьківщина Олімпійських ігор, які в давні часи об’єднували Грецію, а нині об’єднують весь світ. Найдавнішою архітектурною пам'яткою Олімпії вважається збудований у VII-VI до н.е. храм богині Гери, дружини Зевса. Саме тут, з часу відновлення Олімпійських ігор у 1896 р., раз на чотири роки відбувається ритуал запалення олімпійського вогню. 

Якщо Грецію називають колискою європейської культури, то Італія – її фундамент. Жодна країна не подарувала світові стільки мистецьких надбань, які перейшли в інші народи. Мистецтво Італії зростало на уламках Давнього Риму. Давні римляни не тільки перейняли спадщину греків, але й розвинули її.

 Античний Рим дав людству раціонально розплановані, зручні для життя міста з мощеними дорогами, чудовими мостами, будівлями  бібліотек, архівів, вілл. 

Рим збагатив світову культуру арками, склепінням та куполом. Саме давньоримський інженер та архітектор Вітрувій сформулював основні вимоги до архітектурної споруди: користь, міцність, краса. Ідея величі Риму знайшла своє яскраве втілення в його грандіозних архітектурних пам’ятках. 

Найвищим утіленням архітектурної та інженерної думки в Римській імперії став Пантеон — храм усіх богів, побудований в II ст. н. е., ймовірно, Аполлодором Дамаським. 

Колізей, або амфітеатр Флавіїв (I ст.н.е.) - найвизначніша пам’ятка давньоримської архітектури, що збереглася до наших днів. Гігантська споруда у формі чаші вміщувала понад 50000 глядачів, які приходили дивитися на бої гладіаторів та циркові вистави. 

Ігрова сторінка

Творче практичне завдання

Дякую за співпрацю. До зустрічі!