6 клас. Урок 3.

Від народного до сучасного

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Продовжуємо нашу мистецьку подорож. 

Сьогодні я запрошую вас зазирнути в скриньку камерно-вокальних жанрів. 

Вам, друзі, звичайно вже відомо, що найпоширенішим жанром вокальної музики є пісня.

Обидва різновиди пісні - народні та професійні - тісно пов'язані між собою. Професійні пісні часто здобувають настільки широку популярність, що їх починають вважати народними, а народні пісні, навпаки, стають натхненням для створення авторських пісень. 

Українські народні пісні - це фольклорні твори, які зберігаються в народній пам'яті та передаються з уст в уста.

Нам відомо лише деякі імена першотворців: це Маруся Чурай, авторка "Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці", "Засвіт встали козаченьки" та Семен Климовський, автор пісні "Їхав козак за Дунай".

Взагалі, в Україні складено понад п'ять тисяч пісень! За своїм значенням в житті народу, за змістом, музичними властивостями пісні можна розподілити на такі жанри:

Розгляньте таблицю. Пригадайте, що вам відомо про пісні кожного жанру та про що вони розповідають. Які жанри вам подобаються найбільше? Чому?

Чимало українських народних пісень поширилося і збереглося завдяки творчості бандуристів, кобзарів, лірників. 

Мистецтво лірників та кобзарів поступово відновлюється. Багато майстрів сьогодні надають нове життя старовинним пісням та музичним інструментам. Один з відомих лірників - Гордій Старух.

Великий пласт українського пісенного фольклору складають героїко-патріотичні пісні, до яких належить відома стрілецька пісня "Ой у лузі червона калина". Вона здобула шалену популярність в 2022 році, коли після повномасштабного вторгнення росії в Україну цю пісню заспівав в центрі Києва соліст гурту "Бумбокс" Андрій Хливнюк. Написана понад сто років тому пісня відома у всьому світі як гімн нескореності й незламності. Давайте пригадаємо історію її створення.

Цікаво знати, що українська національна школа вокалу сформувалася на фольклорних пісенних традиціях та основах пісенного співу. 

Здавна в Україні існували вісім співочих народних стилів: карпатський, галицький, лемківський, поліський, волинський, степовий, наддністрянський, подільський.

Професійне навчання співу на теренах України поширилось із XVII ст., а вже в ХІХ ст. було визначено його головні принципи. Основи вокально-професійної освіти здобували тоді в Києво-Могилянській академії, співацьких школах (як от в Глухові), пізніше - в консерваторіях. 

Нині навчатися співу можна в музичних школах, студіях, центрах дитячої та юнацької творчості, музичних коледжах та консерваторіях. Окрім того, дедалі більше набувають популярності вокальні конкурси, де часто звучать обробки пісень та кавери і рок-версії народного співу.

Вокальна робота

Звісно, ми, як представники найбільш співочої нації, дуже любимо співати пісень. Тож запрошую вас у вокальну студію. Приготуйтеся до розспівки. І, звичайно, вивчимо дуже гарну українську пісню. Нумо!

Ігрова сторінка

Підсумуємо вивчене:

Знайдіть в інтернет-джерелах приклади українських народних пісень в сучасних обробках. Збережіть на свій ґаджет ті, що найбільше сподобалися. 

Дякую за співпрацю. До зустрічі!