9 клас. Урок 10.

Лабіринтами художньої абстракції.

(продовження)

Естетика абстракціонізму позначилася на становленні нових тенденцій в українській графіці, театрально-декораційному мистецтві. В атмосфері режисерських новацій Леся Курбаса в театрах Києва, Харкова й Одеси розквітнув конструктивізм. Авангардні ескізи декорацій і костюмів Олександри Екстер, Вадима Меллера, Анатоля Петрицького, Олександра Хвостенка-Хвостова сприяли оновленню сценографії. Геометризовані форми, сміливі кольорові рішення, модерна пластика вносили струмінь сучасності в оформлення вистав. Риси авангарду виявилися в музичному театрі. Засновником модерної української оперети був Ярослав Барнич («Гуцулка Ксеня», «Шаріка» та ін.)

Екстер. Ірод. (Саломея)

Екстер. Ескіз костюма. Саломея.                                  Екстер. Проєкт оформлення оперети

А. Петрицький. Ексцентричні танці

О. Хвостенко-Хвостов декорації до опери

В. Меллер.ассирієць

О. Хвостенко-Хвостов Ескіз костюма Смеральдіни

Василь Єрмилов

Домінуючим стилем лідера харківського авангарду Василя Єрмилова (1894-1968) став своєрідно осмислений конструктивізм, хоча у його творчості синтезовано багато художніх течій і напрямів. Він працював у царині станкової, книжно-журнальної і промислової графіки, рекламного дизайну, оформлював інтер’єри, трибуни для агітації. Художник проводив творчі досліди над шрифтами і фактурами, створював не лише живописні, а й рельєфні абстрактні композиції, використовуючи нетрадиційні матеріали (наприклад, наждачний папір), поєднував їх з цифрами, текстами. 

Єрмилов. Гітара.

Портрет художника О. Почтенного 

Єрмилов. Автопортрет.

Єрмилов. Дизайн. 

Мистецтво В. Єрмілова гранично лаконічне. Композиційно-ритмічний ефект досягнуто мінімумом засобів: два-три геометричних елементи, пара локальних кольорів, декілька майстерно оброблених фактур (дерево, жерсть). Але при цьому — бездоганна пропорційність, і як результат — гармонійна ясність і досконалість. У багатьох сучасних дизайнерів і поціновувачів мистецтва твори Єрмилова викликають захват. Його по праву вважають предтечею мінімалізму і концептуалізму другої половини XX ст. У Харкові, на батьківщині художника, відкрито центр сучасного мистецтва — «Єрмилов-центр». 

Естетика техніцизму позначилася на поширенні конструктивізму в архітектурі, який змінив модерн

Новий стиль відповідав потребам епохи індустріалізації, новим соціальним умовам і будівельним технологіям. 

Архітекторів приваблювали в ньому такі риси, як функціональність, простота майже чистих геометричних форм, лаконізм засобів вираження. До конструктивізму долучилися зодчі німецького «Бауґауза» Вальтер Гропіус і Людвіг Міс ван дер Рое. 

Ле Корбюзьє

Французький архітектор швейцарського походження Ле Корбюзьє (1887-1965) відкрив очі зодчим світу на нові вільні форми конструктивізму. Його ідеями захоплювалися в усьому світі, будинки за його проєктами зведено у Швейцарії, Франції, Німеччині, США, Аргентині, Японії, Індії, Бразилії. Універсальні прийоми Ле Корбюзьє стали звичними в будівництві («вільний фасад», «дахи-тераси», стрічкові каркасні вікна). Утім, деякі конструкції «великого урбаніста» здавалися сучасникам надто ексцентричними. 

Ле Корбюзьє. Капела Нотр-Дам-дю-О, м. Роншан, Франція

Ле Корбюзьє. Капела Нотр-Дам-дю-О, м. Роншан, Франція

Вілла Савой. Ле Корбюзьє

Вілла Савой. Ле Корбюзьє

Вілла Савой. Ле Корбюзьє

У будь-якому місті світу можна побачити будинки, зведені конструктивним методом, бо це — просто і надійно. У радянські часи цей стиль завдяки практичності служив основою громадського і житлового будівництва. Проте багатьом із них бракувало художньої довершеності, а в масовій забудові міст взагалі панував примітив «сірих коробок». Символом вітчизняного конструктивізму вважають ансамбль площ і Свободи в Харкові, де домінує споруда Держпрому. У часи зведення комплексу Харків був столицею України, отже, не дивно, що саме тут виник найвеличніший «хмарочос» Європи. 

Узагальнюючи, варто наголосити, що 

абстракціонізм, як художнє явище з багатьма розгалуженнями, справив величезний вплив на розвиток сучасного образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва, архітектури, дизайну. 

Підсумовуємо вивчене

Дякую за співпрацю. До зустрічі!