5 клас. Урок 29.

Мелодійні лінії в музиці та графіці

Вітаю на уроці музичного мистецтва. Пригадайте, друзі, що ви знаєте про інструментальну музику?

Коли ми слухаємо музику, то відразу запам’ятовуємо яскраво виражену мелодію. Мелодійні лінії дуже легко сприймаються, особливо в інструментальних творах. 

Інструментальній музиці притаманні багатство та розмаїття форм: це твори для окремих інструментів, які виконує соліст або солістка; твори, написані для інструментальних ансамблів; оркестрові композиції. Серед виконавців є справжні майстри, яких називають віртуозами

Ніколо Паганіні

На початку 18-го століття одинадцятирічний хлопчик Ніколо вперше виступив на концерті в італійському місті Генуя. Він вразив слухачів своєю майстерною грою на скрипці. А через кілька років Ніколо став найвідомішим виконавцем в усій Італії і завоював титул найдивовижнішого віртуоза епохи. 

Це був Ніколо Паганіні — відомий світу як композитор та майстер гри на скрипці. Особливістю виконавства Паганіні стало використання подвійних нот, піцикато, важких пасажів, технічних прийомів. Композитор мав цілу колекцію скрипок відомих італійських майстрів Страдіварі, Ґварнері та був справжнім знавцем скрипки. 

Скрипка Страдіварі

Ференц Ліст

Справжнім майстром, блискучим виконавцем на фортепіано вважали угорського композитора Ференца Ліста. Він неодноразово доводив слухачам, що фортепіано може звучати як цілий оркестр, тому на концертах перед виступом оркестру часто виконував на роялі твір, що мав звучати у другому відділенні. 

Композитор-віртуоз любив повторювати, що десятьох пальців йому цілком достатньо для відтворення звучання оркестру. Ф. Ліст багато подорожував, відвідавши під час гастролей чимало країн. Він здобув славу найвидатнішого піаніста світу. На жаль, жодного запису виступу композитора не збереглось. Цікаво, що 1847 року він давав концерти у Києві, Одесі, Львові. 

Імпровізація притаманна й іншим видам мистецтва. Наприклад, театральна, хореографічна, графічна, циркова тощо. Чи важко створювати імпровізацію? Спробуйте й ви поімпровізувати на музичному інструменті. 

Гра-імпровізація "Я - композитор"

Сучасний синтезатор можна налаштувати на звучання скрипки. А далі — простір для імпровізації. Створіть власну мелодійну лінію на синтезаторі: заграйте уривчасто стакато або плавно й наспівно легато

Ось який вигляд вони мають у нотному тексті: 

Зв'язне виконання легато 

уривчасте звучання стакато 

Браво! Ви чудово імпровізували. 

Справжні майстри! 

Чи часто ви усміхаєтесь? Веселий настрій створить вам пісня про усмішку. 

Вокальна робота. Розучуємо пісню "Подаруй свою усмішку"

Гра-пантоміма

Разом із друзями створіть театральну імпровізацію за змістом пісні, намагаючись передати відповідний настрій. Рухайтесь у ритмі музики. У кого це вийде найкраще? 

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!