6 клас. Урок 11.

Сюжет у творах мистецтва

Вітаю на уроці музичного мистецтва, мої юні друзі! Відгадайте з допомогою ребусів, про що ми сьогодні будемо говорити:

Так, гостею сьогодні на уроці в нас буде  симфонічна музика. Чи відомо вам щось про неї? Пригадайте, чи зустрічалась така музика нам на уроках раніше?

О, знаю, що ви зараз мені скажете: симфонічна музика - це так складно і нудно!!! Поспішаю запевнити вас: насправді це дуже цікаві музичні жанри. І сьогодні я спробую в цьому вас переконати.

Якщо ж серйозно - то й справді симфонічна музика — один із найскладніших напрямків музичної творчості, адже композитор/композиторка має написати партію для кожного інструмента оркестру! Натомість саме завдяки злагодженому звучанню широкого кола інструментів автор чи авторка може достовірно передати слухачам свій задум, емоційний стан, почуття.

Зазирнімо в скриньку жанрів симфонічної музики:

Думаю, усі впізнали знайомий жанр у цій скриньці - симфонію, адже ми на уроках слухали фрагменти симфоній Моцарта, Бетховена, Лисенка. Отже, познайомимось із панночкою Симфонією сьогодні поближче. 

Цікаві факти про симфонію:

Композитори також дуже любили пожартувати, розповісти мовою симфонії про свої почуття або навіть висловити протест проти чогось. Наприклад, "Дитяча симфонія" (авторство у різних джерелах приписують або Йозефу Гайдну, або батьку Моцарта - Леопольду) була написана в рекламних цілях для популяризації дитячих іграшок, на замовлення власника виробництва. 

Прощальною симфонією Гайдн натякав своєму роботодавцю про те, люди - не роботи, і щоб він надав відпустки музикантам оркестру, а в симфонії з сюрпризом повчав глядачів правил поведінки та культури в театрі. Ну а геніальний Бетховен своїми симфоніями возвеличував і оспівував героїзм, моральні цінності людини, співав Гімн людству. 

Симфонічна музика у творчості 

українських композиторів💙💛

В українській музиці перші симфонічні твори з’явилися наприкінці XVIII — на початку ХІХ ст. До них належать «Концертна симфонія» Д. Бортнянського та «Симфонія соль мінор» невідомого автора. Інтерес до оркестрової музики в Україні пожвавився у другій половині ХІХ століття: М. Лисенко створив «Юнацьку симфонію» та симфонічну фантазію, М. Калачевський — «Українську симфонію», М. Вербицький — оркестрові увертюри, В. Сокальський — симфонію і фантазії. Це були яскраві й оригінальні твори, написані на основі українських народних мотивів. Найвидатніші досягнення українського симфонізму ХХ ст. пов’язані з іменами Л. Ревуцького, Б. Лятошинського, С. Людкевича, М. Колесси, Г. Майбороди, М. Дремлюги, Л. Колодуба, І. Карабиця. Серед сучасних вітчизняних авторів симфоній — В. Сильвестров, Є. Станкович, Б. Буєвський, І. Поклад, М. Скорик та ін.

Микола Лисенко

Станіслав Людкевич

Мирослав Скорик

Михайло Вербицький

Серед безлічі інструментальних композицій є твори, які не мають художніх назв або літературних сюжетів. Їх відносять до непрограмної музики. Непрограмні твори називають сонатами, симфоніями, прелюдіями тощо. Подібні назви не дають уявлень про характер того чи іншого твору, але вказують на музичний жанр, у якому він написаний. Під час слухання непрограмної музики у кожного слухача виникають власні образи та відчуття залежно від особистісного сприйняття, підготовленості та рівня духовної культури. Непрограмна музика розвиває фантазію, викликає різноманітні асоціації, пробуджує почуття.

Вокальна робота

Виконайте патріотичну розспівку, розігріємо свій голосовий апарат:

Сьогодні ми живемо в час боротьби. Війна спустошує, знищує. Але ми мужньо боремось, віримо в наші ЗСУ та чекаємо Перемогу. Ми пишаємося своєю Батьківщиною. Тож сьогодні пропоную розучити пісню Олександра Пономарьова "Заспіваймо пісню про Україну".

Ритмічна вправа

Розповідаючи цікаві факти про симфонічну музику, я згадувала про симфонію Йозефа Гайдна "З ударом литавр". Виконаймо ритмічну вправу на цю музику.

Гайдн симфонія сюрприз ритмограма.mp4

Відео на каналі автора https://youtu.be/F5WOb633kz8

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!