6 клас. Урок 29.

Вітаю на уроці музичного мистецтва. 

Вирушаймо в подорож країнами Європи, аби послухати чудові танцювальні мотиви.

Вальс

У багатьох країнах це один з улюблених ліричних парних танців. Вальс звучить як самостійний жанр у камерній музиці, а в симфонічній він може стати частиною симфонії чи сюїти.

Вам вже відомо, що серед багатьох різновидів симфонії окрему ланку складають програмні твори. І я пропоную вам послухати Вальс із Фантастичної симфонії Гектора Берліоза.

Саме так, ця частинка симфонії Берліоза  називається "Бал". А традиційним танцювальним фестивалем, де виконують вальси, вважається Віденський бал, який відбувається у столиці Австрії під час бального сезону. 


***Віденські бали занесені ЮНЕСКО до переліку нематеріальної культурної  спадщини людства

В розпал сезону балів у Відні вже вкотре проходить Український благодійний бал. Щороку Товариство Української молоді обирає два регіони в Україні та підтримує дітей з вадами або соціально незахищених дітей. Так, наприклад, у 2017 році  на балу вдалося зібрати 5 000 євро, на які Товариство української молоді в Австрії закупило інвентар для дітей, які займаються паралімпійськими видами спорту в м. Кремінна Луганській області, а також відремонтувало Оршівський дитячий будинок “Ромашка” в Чернівецькій області. 

Болеро

Музичний розмір танцю 3/4 із характерною метроритмічною фігурою, що підкреслюється ударами кастаньєт. Темп — помірно швидкий із поступовим прискоренням. Своєю виразністю танець нагадує пантоміму. За однією з версій, його створив іспанський танцівник Себастьяно Сересо близько 1780 року. Виконують болеро під акомпанемент гітари й барабана. Окрім того, танцівники додатково відбивають на кастаньєтах складні ритмічні фігури, що сплітаються в надзвичайно примхливий візерунок. Відомо багато різновидів болеро, характерних для різних провінцій Іспанії.

«Болеро» Равеля — це оркестрові варіації, в основі яких коротка мелодія народно-танцювального характеру. Протягом 24-х варіацій незмінними залишаються ритм і мелодія; змінюються лише тембр та динаміка звучання. Твір «Болеро» здобув популярність завдяки цікавій особливості — незмінному повтору однієї ритмічної фігури, яку виконують на ударних інструментах. Цей ритм діє майже гіпнотично: музика ніби поступово насувається на слухача. На тлі чіткого ритму, який звучить спочатку тихо (піано), лунає основна мелодія танцю; з кожним тактом додаються не тільки нові духові інструменти (від одного інструмента — до всього оркестру), а й поступово зростає динаміка твору (від піанісімо — до фортісімо).

Гра «Малюємо музику».

Послухайте іще раз «Болеро» Моріса Равеля. Візьміть пензлик і фарби та спробуйте зобразити динаміку й темп твору за допомогою кольору. Характер танцю передайте лініями та штрихами.

Полька

Полька виникла в середині XIX ст. у Чехії, хоча її часто помилково називають польським танцем. У багатьох європейських країнах існує власний варіант польки, оскільки кожна нація доповнила цей популярний танець певними особливостями. До жанру польки зверталось чимало знаменитих композиторів.

Вокальна робота

Розучуємо пісню «Вір у дива» (слова і музика Н. Май)

Підсумуємо вивчене:


Рефлексія