1 клас. Урок 23.

Казкові розповіді

Вітаю на уроці музичного мистецтва. Сьогодні, мої юні друзі, ми помандруємо знову в театральну подорож. Нас чекає музична казка. Пригадайте, які види театру ми вже з вами вивчали? 

Дуже велику роль у казці відіграє музика. Вона ніби розповідає нам своїми звуками про характери героїв, їх настрій та навіть зовнішній вигляд кожного персонажа. А допомагають музиці це зробити музичні інструменти

Кожен інструмент має своє неповторне звучання, свій тембр (забарвлення). До речі, голоси людей теж розрізняють за тембром. Тембр струнних інструментів не можна сплутати зі звучанням духових або ударних, а клавішні інструменти можуть імітувати кожен із них. Коли музиканти збираються зіграти музику разом, то такий колектив називається оркестр. Керує ним диригент. 

А знаєте,  хто найголовніший в оркестрі? 

Про це вам розповість моя "Казка про інструменти". 

Оркестр завдяки особливому звучанню музичних інструментів може передати характери казкових персонажів: добрих і злих, веселих і сумних. Наприклад, звуками арфи чи ніжних дзвіночків можна передати плескіт хвиль річки, якою мандрує Івасик-Телесик. 

Микола Сільванський "Івасик-Телесик"

Слухаємо музичну казку 

"Івасик Телесик"

ivasyk-telesyk.mp3

Ніжна скрипка, задумлива флейта чи жвава сопілка, наприклад, чудово зображають пташок чи метеликів. Звуками духових інструментів (кларнета, гобоя, фагота) -  Вовка чи Ведмедя. Послухайте, які інструменти допомагають зобразити героїв  у казці "Колобок"? 

Усі на світі люди  - і дорослі, і діти, - дуже полюбляють казки. Вони підіймають настрій, мотивують ставати кращими, вчать розрізняти добро і зло. Тому недарма я пропоную сьогодні вам вивчити пісню "Казки мої улюблені". Послухайте і підспівуйте разом зі мною. 

Завдяки кіноекрану казка "оживає". Героями багатьох мультфільмів можуть бути намальовані ляльки або спеціальні ляльки-актори. Їх художники створюють із різноманітних матеріалів: пластиліну, глини й навіть паперу

Казка на кіноекрані, як і в театрі, нерозлучна із музикою. Композитори створюють чудові пісні-саундтреки до мультфільмів, і вже навіть із закритими очима, чуючи ту чи іншу мелодію, ми можемо впізнати улюблених героїв. Алла Мігай, українська композиторка, авторка багатьох пісень для дітей, написала навіть пісню про мультики. Послухайте її, упізнавайте улюблених героїв та виконуйте ритмічну вправу, плескаючи в долоньки: 

Гра "Впізнай мультик за музикою"

Героїв улюблених казок можна побачити не тільки у книжках, театрі чи на кіноекрані. Їх навіть увіковічнюють у пам'ятниках. У світі існують сотні скульптур - персонажів казок. Подивіться на фото і пофантазуйте, яку музику можна уявити чи почути біля цих пам'ятників? Які музичні інструменти ви б підібрали, щоб зіграти цю музику? 

Музична творчість

Придумайте мелодію до вірша. Поміркуйте, який має бути її характер. Заспівайте пісню у відповідному настрої. Який темп виконання ви оберете? 

Темп - це швидкість виконання музики

Оберіть інструменти для героїв музичної казки: злої Змії, лагідної матусі, відважного Івасика-Телесика. Пам’ятайте: звучання інструменту має відповідати характеру персонажа. 

Пригадайте з допомогою ребуса, як називають колектив музикантів, що виконує музику на музичних інструментах:

А тепер і ви уявіть себе скульпторами чудового міста у країні Казки і створіть свої скульптури улюблених персонажів із пластиліну. Виконуйте за зразком на малюнках або створіть свою неповторну композицію. 

На завершення уроку пропоную вам скласти онлайн-пазли. Натискайте на посилання - і грайте із задоволенням! 

Гра "Відчуй себе композитором"

Створюйте свою музику, натискаючи в грі за посиланням на музикантів. Чоловічки оживатимуть і гратимуть на музичних інструментах. 

Сподіваюся, вам сподобалась наша подорож у казку? Сьогодні наш урок вже завершується. Але попереду нас чекають ще багато подорожей і нових відкриттів. І подарує нам їх чарівна фея музика. Тож - 

До наступної зустрічі!