6 клас. Урок 13.

Духовна музика. Меса. Хорал.

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Сьогодні ми з вами будемо насолоджуватись духовною музикою, якою захоплюються люди всіх національностей, та ознайомимось із новими жанрами хорової музики. 

Наші друзі знову разом: Богдан в гостях у Христинки. 

Косте́л, або костьо́л   - релігійна споруда християн-католиків, церква, римо-католицький храм. У більшості таких храмів під час служби грає орган.

Основним типом органа є трубний орган, що видобуває звуки за допомогою  повітря, спрямованого в труби різного діаметру та довжини, виготовлені з дерева або металу. Наприкінці XX сторіччя поширеними стали електронні органи, з можливістю синтезування або цифрового відтворення звуків. Провідні світові фірми з виробництва трубних органів створюють лише ексклюзивні інструменти, розраховані на те приміщення, де орган буде встановлено. При виробництві електронних органів розміри приміщення не мають значення.

Трубні органи можна поділити на чотири різновиди: концертні, навчальні, церковні, театральні (або кінематографічні). Електронні органи мають лише перші два різновиди (концертні і навчальні), на які поділяються за якістю звуковідтворення. 

  Ліворуч на малюнку:  3-D модель трубного органу

Орган був улюбленим інструментом одного з найвизначніших композиторів світу Йогана Себастьяна Баха. Він написав багато творів для органу: прелюдії і фуги, духовні кантати, меси, "Різдвяну" та "Великодню"  ораторії, численні хорали, мотети, та ін. 

Меса - вокальний або вокально-інструментальний жанр духовної музики, що має циклічну будову.

Меса як музичний жанр склалася приблизно до XIV-XV століття. Спочатку меси призначалися для виконання в костелах під час богослужінь, що традиційно називалися месами. До Х століття вони виконувалися одноголосо (григоріанський спів), пізніше  - багатоголосо. Із XVII  століття у церквах латинського обряду почали використовувати інструментальний супровід. У православних, а також греко-католицьких храмах зберігається спів a capella, проте і традиційно служба називається літургією

Традиційно вона включала в себе найбільш значимі частини літургійної служби в католицизмі:

Назви взяті з початкових слів культових молитов. Релігійний текст завжди був незмінним і виконувався хором і солістами в супроводі органу латинською мовою. Пізніше урочисті меси стали писати і з оркестровим звучанням. 

Слухаємо музику

Й. С. Бах. Меса сі мінор. Хоральні прелюдії .

Проаналізуйте ці твори за таким планом:

Й.С.Бах за життя славився як віртуозний органіст і чудовий педагог, проте до музики майстра ставлення було доволі стриманим. Творчість Баха настільки глибока й багатогранна, що сучасники не змогли її належно оцінити, і лише через століття його визнали як великого композитора. Початком відродження інтересу до музики Баха можна вважати 11 травня 1829 року, коли Фелікс Мендельсон-Бартольді організував у Берліні виконання "Страстей за Матвієм". Саме завдяки Мендельсону музика Баха зазвучала знову майже через 80 років після смерті автора. 

"Страсті за Матвієм" - один із наймасштабніших вокальних творів Й.С. Баха

 для солістів, двох хорів, і двох оркестрів.

Страсті складаються із 78 музичних номерів. Загальна тривалість - близько трьох годин. Твір призначений для виконання у лютеранському богослужінні, в наш час переважно звучить на концертах. Завдяки драматизованому сюжету і конкретним дійовим особам він більше тяжіє до опери, ніж інші хорові твори Баха. Музика "Страстей за Матвієм" належить до вершин творчості композитора.

"Меса сі мінор" (Висока меса)- наймонументальніший і масштабний шедевр Йоганна Себастьяна Баха. Написана більш ніж 250 років тому, вона і  сьогодні збирає великі концертні зали. Прекрасна музика проникає в глибини серця і пробуджує високі думки і устремління в людині. Вражаюче, наскільки сильний вплив може чинити творіння сина людського на інших людей. 

Над цим монументальним твором Бах працював не один десяток років. Почавши її писати в 1724, закінчив приблизно в 1749 році. Але при цьому велика частина музичного матеріалу (дві третини) була взята з раніше написаних творів, а правки композитор вносив до самої смерті. Меса Сі Мінор стала для нього центральною у всій творчості, вершиною і підношенням тієї життєдайної сили, що наділила його надзвичайним музичним даром. Дослідники висували безліч припущень про те, що ж послужило головним мотивом до створення цього величного і грандіозного твору. За однією з версій, Бах розраховував завершити її до відкриття нової церкви в Дрездені в кінці 1740-х р.р. Але будівництво її затяглося до 1751 року. За рік до цього в 1750-м Йоганн Себастьян Бах помер. 

Розгляньте ілюстрації. У якому храмі, на вашу думку, звучить хор, а в якому - орган і хор?

Вокальна робота:

Пригадаймо сучасні духовні пісні.

1. Благодаттю Божою день цей подарований,

Ми живемо милістю що з небес зійшла.

Богові вклонімося вдячністю наповнені,

Хай лунає Господу з наших уст хвала.

Приспів

Співайте, співайте для Божої слави,

Хай пісня до неба летить величаво.

Господь поєднав нас дітей і дорослих,

любов’ю своєю з небес з високості.

2. Хай серця очистяться щирою молитвою,

Хай веде щоденно нас істина свята.

Щоб акордом вдячності пісня ця полинула,

Щоб від серця славила вся земля Христа.

1.Коли впаду і плаче моє серце,

Коли проблеми знову у житті,

Тоді взиваю, Боже мій, до тебе,

І ти даруєш відповідь мені.

Приспів

З тобою я іду крізь люті шторми,

З тобою я долаю гори всі,

Я не боюсь, бо поруч ти зі мною.

Все можу я, ти сил даєш мені.

2. Коли печаль у серці нездоланна,

Коли надії гаснуть у житті,

Тоді в молитві кличу:  «О, мій Боже!»,

Сльозу мою втираєш тільки ти.

Вивчаємо пісню "Дружать музика і діти"

Дякую за співпрацю. До зустрічі!