6 клас. Урок 12.

Знайомтесь: кантата.

Вітаю вас, мої юні друзі, на уроці музичного мистецтва. Мовою музики, пісень та інструментальних творів можна розповісти дуже багато: історичні події, казки, легенди, жартівливі історії. І сьогодні ми познайомимось ще з одним цікавим жанром, який вміло розповідає музичною (хоровою) мовою. Це кантата.  

Кантата виникла в Італії в першій половині XVII століття. Термін кантата вперше використав у своїй збірці Кантати та арії на сольний голос (1620) італійський композитор Алессандро Гранді. Початково цим терміном позначали твори, які протиставлялися тодішнім «сонатам» — інструментальним творам. В першій половині XVII ст. італійська кантата була сольною (голос з остинатним супроводом) та відрізнялася від арії наскрізним розвитком мелодії від куплета до куплета. Пізніше створювалися кантати, що містили дві арії да капо, з'єднані речитативом. Такі кантати були близькі до оперних сцен. Розквіт італійської кантати належать до середини XVII ст. і пов'язаний з творчістю композиторів Джакомо Каріссімі, Алессандро Страделла, Алессандро Скарлатті та інших.

Італійські кантати були світськими; духовна кантата сформувалася в Німеччині. Поряд з оркестром і солістами в ній великого значення набув хор. До жанру кантати звертались композитори різних епох. Високохудожні зразки духовних і світських кантат створив Йоганн Себастьян Бах. В його творчому доробку — понад 300 духовних кантат, 24 світських («Кавова», «Селянська», «Мисливська»). Серед українських композиторів кантати створювали: Вербицький«Заповіт», Лисенко«Б'ють пороги», «На вічну пам'ять Котляревському», «Радуйся, ниво неполита»; Січинський«Лічу в неволі», «Дніпро реве»; Стеценко «Шевченкові» тощо.

Й.С.Бах "Кавова кантата"

Для багатьох було справжнім відкриттям, що композитор, якого впізнаємо переважно по білій перуці, твердому погляду і грубуватих рисах обличчя, був веселим жартівником. А ще — писав рекламні ролики. Зокрема, і про каву. Три століття тому такий твір замовив йому власник кавового будинку Циммермана в Лейпцигу. 

Вимоги були прості: головним героєм має бути кава. А ще твір повинен бути легким, розважальним, таким, щоб одразу захоплював глядачів. На оперу замовник не зазіхав, просив щось невелике за обсягом, що можна було б виконати просто в кав’ярні. 

Ну чим не рекламне замовлення? І кого було просити про його створення, як не Й.С.Баха — композитора, капельмейстера, віртуоза- органіста? Тоді Бах тільки отримав посаду керівника лейпцігської Музичної колегії, що виконувала світські твори. За твором діло не стало — швидко народилася «Кавова кантата».

Проаналізуйте музику за таким планом:

Співаємо сучасні духовні пісні 

Співайте, співайте для Божої слави

1. Благодаттю Божою день цей подарований,

Ми живемо милістю що з небес зійшла.

Богові вклонімося вдячністю наповнені,

Хай лунає Господу з наших уст хвала.

Приспів

Співайте, співайте для Божої слави,

Хай пісня до неба летить величаво.

Господь поєднав нас дітей і дорослих,

любов’ю своєю з небес з високості.

2. Хай серця очистяться щирою молитвою,

Хай веде щоденно нас істина свята.

Щоб акордом вдячності пісня ця полинула,

Щоб від серця славила вся земля Христа.

1.Коли впаду і плаче моє серце,

Коли проблеми знову у житті,

Тоді взиваю, Боже мій, до тебе,

І ти даруєш відповідь мені.

Приспів

З тобою я іду крізь люті шторми,

З тобою я долаю гори всі,

Я не боюсь, бо поруч ти зі мною.

Все можу я, ти сил даєш мені.

2. Коли печаль у серці нездоланна,

Коли надії гаснуть у житті,

Тоді в молитві кличу:  «О, мій Боже!»,

Сльозу мою втираєш тільки ти.

З тобою я іду крізь люті шторми 

Ігрова сторінка

Підсумовуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!