6 клас. Урок 32.

Вітаю на уроці музичного мистецтва, мої юні друзі! Відгадайте з допомогою ребуса тему нашого уроку:

Так, це симфонія. І тема нашого уроку сьогодні - шляхами симфонії.

Шляхами симфонії

О, знаю, що ви зараз мені скажете: симфонія - це так складно і нудно!!! Поспішаю запевнити вас: насправді це дуже цікавий музичний жанр. І сьогодні я спробую в цьому вас переконати.

Симфонія один із найскладніших музичних жанрів. Прототипом симфонії можна вважати італійську увертюру, що склалася при Д. Скарлатті наприкінці XVII ст. Узагалі, терміни «увертюра» і «симфонія» тривалий час були взаємозамінними (про це ми вже згадували на одному з попередніх уроків). Детальніше дізнаємось із стародавньої музичної енциклопедії:

З історії жанру симфонії

Остаточно симфонічний цикл сформувався у творчості Й. Гайдна та В.А. Моцарта, яких вважають основоположниками класичної симфонії. У симфоніях Людвіга ван Бетховена помітно зміцнів тематичний зв’язок між частинами, великого значення набули героїка, драматизм, філософські засади.

В епоху романтизму з’явилася романтична симфонія, яка об’єднала в одне ціле класичну форму і ліричний характер тем. У цей час зароджуються і програмні симфонії. У творчості композиторів-романтиків Ф. Шуберта, Р. Шумана, Ф. Мендельсона, Г. Берліоза, Й. Брамса, П. Чайковського є незабутні мелодичні симфонії.

Починаючи з кінця XIX та в XX столітті строгі форми симфонії зазнали кардинальних змін. З’явилися симфонії з різною кількістю частин — від однієї до одинадцяти; необов’язковим стало використання сонатної форми. Отож, у переломні моменти свого розвитку симфонічна музика змінювала правила, й ті явища у сфері мистецтва, які спочатку шокували, невдовзі ставали звичними.

Типи симфоній

Композитори також дуже любили пожартувати, розповісти мовою симфонії про свої почуття або навіть висловити протест проти чогось. Наприклад, "Дитяча симфонія" (авторство у різних джерелах приписують або Йозефу Гайдну, або батьку Моцарта - Леопольду) була написана в рекламних цілях для популяризації дитячих іграшок, на замовлення власника виробництва. 

Прощальною симфонією Гайдн натякав своєму роботодавцю про те, люди - не роботи, і щоб він надав відпустки музикантам оркестру, а в симфонії з сюрпризом повчав глядачів правил поведінки та культури в театрі. Ну а геніальний Бетховен своїми симфоніями возвеличував і оспівував героїзм, моральні цінності людини, співав Гімн людству. 

Різноманітна тематика й мета створення, чи не так? Отже, давайте послухаємо фрагменти відомих симфоній і створимо собі новий образ про цей жанр музики.

Слухаємо музику

Проаналізуйте музичні твори за таким планом:

1. Яке враження справила на вас музика симфоній?

2. Які інструменти виконували головну мелодію у творах?

3. Охарактеризуйте особливості музичних образів симфоній.

Жанр симфонії у творчості 

українських композиторів💙💛

В українській музиці симфонія утвердилася дещо пізніше. Першим твором, названим симфонією, вважають «Концертну симфонію» Д. Бортнянського. Інтерес до оркестрової музики в Україні пожвавився у другій половині XIX ст.: «Юнацьку симфонію» створив М. Лисенко, «Українську симфонію» — М. Калачевський. Спираючись на досягнення зарубіжної класики, вони пишуть яскраві та оригінальні симфонічні твори, в яких є українські народні мотиви.

Найвидатніші досягнення українського симфонізму у XX ст. пов’язані з іменами Л. Ревуцького, Б. Лятошинського та С. Людкевича. Серед сучасних українських авторів симфоній — В. Кирейко, В. Сильвестров, Є. Станкович, Б. Буєвський, Ю. Іщенко, І. Поклад та інші. 

Вокальна робота

Сьогодні ми живемо в час боротьби. Війна спустошує, знищує. Але ми мужньо боремось, віримо в наші ЗСУ та чекаємо Перемогу. В ці травневі дні згадаймо наших Героїв, що полягли в цій війні та наших героїв, що віддали своє життя в 2 світовій війні у боротьбі з фашизмом. Світла пам'ять. 

Ритмічна вправа

Гайдн симфонія сюрприз ритмограма.mp4

Відео на каналі автора https://youtu.be/F5WOb633kz8

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!