11 клас. Урок 4. 

Модерн та модернізм в архітектурі.

Вітаю на уроці мистецтва! Продовжимо знайомство із захоплюючим мистецтвом, архітектурою Європи. І сьогодні на вас чекає новий стиль - прочитайте його назву в ребусі:

Наприкінці ХІХ — на початку XX ст. бурхливий промисловий розвиток у Європі супроводжувався інтенсивною забудовою міст. Зросла роль житлової і громадської архітектури (вокзали, банки, театри, лікарні, школи). Технічний прогрес, винайдення нових будівельних технологій і матеріалів (метал, скло, бетон) сприяли виникненню стилю модерн. 

Модерн — стиль у європейському й американському мистецтві кінця XIX — початку XX ст. У різних країнах використовують інші назви стилю модерн: арт нуво (Art Nouveau) у Франції та Бельгії, югендстиль (Jugendstil) у Німеччині; сецесіон (Sezession) в Австрії; ліберті (Liberty) в Італії, модернстайл (modern style) у Великій Британії, стиль Тіфані (Tiffany style) у США. Модерн сформувався в умовах бурхливого розвитку індустріального суспільства. 

Архітектура модерну вирізнялася відмовою від прямих ліній і кутів на користь більш «природних» ліній, використанням нових технологій (метал, скло). Вона характеризувалася прагненням до створення одночасно і естетично красивих, і функціональних будівель. Велика увага приділялася не тільки зовнішньому вигляду будівель, але й інтер’єру. Всі конструктивні елементи — сходи, двері, стовпи, балкони — художньо оброблялися. Архітектори зверталися до примхливого декоративізму та символів в орнаментиці декорацій, у розписах, скульптурі інтер’єрів і фасадів. 

Лейпціг. комерційний банк. 1902 р. 

угорський модерн-палац Ріік 

Одним із перших архітекторів, котрі працювали в стилі модерн, був бельгієць Віктор Орта, що побудував чотири будівлі в Брюсселі (три з них нині готелі), які включені до Списку світової культурної і природної спадщини ЮНЕСКО:

будинок професора Е. Тасселя, який вважається першою у світі спорудою у стилі модерн; будинок ван Етвельде; будинок Сольвей і свій власний, де нині розміщена експозиція Музею В. Орта. У своїх проектах він активно використовував нові матеріали. Залізним несучим конструкціям архітектор надавав незвичайних форм, що нагадували фантастичні рослини. 

В.Орта. Дім Тасселя.

В.Орта. Дім Тасселя.

Король заліза, король архітектури, король модерну, архітектор Антоніо Гауді створив архітектурне обличчя одного з найкрасивіших міст світу — Барселони. Митець спроектував парк Гуель, в якому спробував втілити ідеї, які існують у природі, але ніколи не реалізовувалися в архітектурі. Здається, що будівлі виросли з землі. Всі разом вони створюють дуже органічне єдине ціле, незважаючи на різномаїття форм і розмірів.

До шедеврів сучасної архітектури зараховують будинок Бальо — плід фантазії архітектора. У ньому відображено сюжет вбивства Св. Георгієм дракона. Перші два поверхи нагадують кістки і скелет дракона, фактура стіни — його шкіру, а покрівля — його хребет. На покрівлі встановлені невелика башта і кілька груп димових труб різноманітних складних форм, облицьовані керамікою.

Не менш популярною спорудою митця є будинок Міла — один з найвідоміших архітектурних творів модерну, що отримав назву «Ла Педрера» (каменоломня), обумовлену дивовижністю цієї споруди.

Собор Святого Сімейства у Барселоні (саме такою є повна назва храму) — шедевр великого архітектора Антоніо Ґауді. Під час апостольської подорожі до Іспанії Папа Бенедикт XVI освятив собор, піднісши статус храму до гідності малої папської базиліки. Святиню, що стала гордістю міста, почали будувати ще 1882‑го. Будівництво і досі триває, усе намагатимуться закінчити до 2026‑го. Дата вибрана невипадково: тоді відзначатиметься 100‑річчя від дня смерті Антоніо Ґауді. Пропоную переглянути відео, яке продемонструє обсяг виконаних робіт, а також дозволить зазирнути у майбутнє та покаже, як храм виглядатиме уже завершеним.

Індустріалізація привела до посилення функціональності в архітектурі, виникнення конструктивізму з його лаконізмом, граничною простотою прямокутних форм і мінімумом декору. Девіз конструктивістів: форма споруди має відповідати її функціям. Виникають будинки на «ніжках», простір під якими призначався для руху транспорту. За проектами французького архітектора швейцарського походження Ле Корбюзьє (1887—1965) в цьому стилі зведені будинки в Європі, Америці, Індії, Японії. 

Ле Корбюзьє не був першим, хто поставив красу чистої геометричної форми вище за оздоблення та декор — основні архітектурні елементи з часів Стародавньої Греції. Після Першої світової Європа активно шукала ідеї для облаштування нового світу, оскільки старий лежав у руїнах. І багато архітекторів відгукнулися на цей запит: Адольф Лоос — в Австрії, Вальтер Гропіус і Міс ван дер Рое — у Німеччині. Але саме Ле Корбюзьє зробив модернізм дійсно популярним явищем, і багато в чому завдяки своїм досить спірним ідеям. 

Серед європейських митців-новаторів, що творили у стилі деконструктивізму, — архітекторка Заха Хадід (1950 — 2016), британка іракського походження, яка стала першою жінкою, нагородженою Прітцкерівською премією (аналог Нобелівської премії в архітектурі). Фантастичні проекти Захи Хадід принесли їй чимало перемог у престижних конкурсах і глибоку шану серед професіоналів. Проте, на жаль, значна частина проектів залишається нереалізованою через неготовність замовників прийняти нестандартний дизайн, що ламає архітектурні стереотипи. 

Заха Хадід. Культурний центр Г. Алієва, Баку, Азербайджан 

Заха Хадід – абсолютно окреме явище, планета, що рухається власною орбітою. Її проєкти найменше схожі на результат людської життєдіяльності. Швидше за все, це щось із царини геології: річки застиглої лави, тектонічні зрушення породи, химерні гірські ландшафти, потрощені брили криги.  

Колосальні цивілізаційні зміни в еру космічних технологій вплинули на естетичне сприйняття архітектури. У 70-х роках XX ст. в Англії виник стиль хай-тек. Він орієнтований на максимальний прагматизм і широке використання в будівництві скла, пластмас, блискучих поверхонь, металевого технічного антуражу. Інженерні елементи, які зазвичай ховають подалі від очей, хай-тек демонстративно виставляє назовні і пропонує ними милуватися. Приміром, у будівлі фірми Lloyd’s of London усі комунікації винесені на фасад. Ажурна система гвинтових сходів, скляних ліфтів і вентиляційних труб сприймається як декоративний прийом. 

На зламі століть на основі біоніки формуються стилі біо-тек і еко-тек. Прихильники наймолодшого напряму в архітектурі прагнуть до екологічності. На противагу індустріальному хай-теку вони не сперечаються з природою, а вступають із нею у діалог, шукають аналогії конструкцій сучасних споруд із будовою органічних об’єктів. Зразки так званої «органічної архітектури» (часто несиметричної) мають форму яйця, гнізда, печери, дерева, стебла, кокона. Виробляють і матеріали, подібні до природних структур, — павутиння, бульбашки, волокна тощо. 

Підсумовуємо вивчене:

Гра "Школи і лідери модерну" - з'єднай пару: назву споруди та її зображення.

Гра "Модерн і його назви у різних країнах" (правильно - не правильно). 

Дайте відповіді на запитання:

Велич і краса європейського мистецтва захоплює. Сьогодні ми завершуємо знайомство з архітектурою Європи і продовжимо вивчати інші види мистецтва. Дякую за співпрацю - і до зустрічі!