4 клас. Урок 11.

Національні мотиви 

в мистецтві греків. 

Здрастуйте, мої юні друзі!

Щоб дізнатися тему сьогоднішнього уроку пропоную переглянути мультфільм «Як козаки олімпійцями стали».

Сьогодні ми з вами помандруємо на батьківщину олімпійських ігор – в Грецію! Це надзвичайно цікава країна із дивовижною і давньою історією.

Недарма її називають колискою європейської культури. Мистецтво Давньої Греції стало відправною точкою в розвитку культур інших народів.

Антична Греція визначила людину як прекрасне й досконале творіння природи, як міру всіх речей. Культурна спадщина греків величезна: гармонійна архітектура, ідеальна скульптура, чудова музика, народження театру, відкриття в різних галузях науки.

Запрошую вас здійснити віртуальну мандрівку в Стародавню Грецію, щоб відчути, якою древньою є ця культура.

Стародавні греки уявляли своїх богів у вигляді людей неперевершеної краси і шляхетної вдачі, які жили на високій горі Олімп. Так-так, саме вона дала назву спортивним змаганням!

Кожен вид мистецтва і науки мали своїх муз і богів-покровителів. Про них детальніше можна дізнатися із давньогрецьких міфів. Аж п’ять із дев’яти муз опікувалися мистецтвом – поезією, хореографією, музикою, театром.

Перегляньте відео, щоб познайомитися з ними ближче:

Щоб зрозуміти культуру цієї давньої країни, познайомимося з її стародавнім і сучасним мистецтвом. Танець у Греції – це спосіб знайомства і спілкування. По-справжньому станцювати грецький танець можна, лише перейнявшись його ритмом і відчувши єднання з усіма танцюристами через рухи...

Найвідоміший грецький танець – сиртакі. 

Перегляньте відео, у якому танець сиртакі виконує відомий ансамбль «Zorba The Greek Dance».

Танець сиртакі став своєрідним символом Греції. Його мелодія відома на увесь світ. А на острові Кіпр навіть фонтани уміють його танцювати! Не вірите? Переконайтесь:

Відомий давньогрецький вчений Піфагор був філософом, поетом, математиком, знавцем усіх наук і порадником у суспільних справах.

Крім того, він дуже любив музику і навіть написав вчення, що науково пояснювало вплив музичних звуків на організм людини. Піфагор і його послідовники вважали, що музика може керувати душею людини, пробуджувати в ній добро або зло. Розповідають, що одного разу Піфагор піснею заспокоїв хлопця, що хотів підпалити будинок.

Греція - батьківщина театру. У давні часи актори виступали в масках. Вистави супроводжував хор.

Перегляньте  відео  і  дізнайтесь  10 цікавих фактів  про давньогрецький театр:

На́зви  деяких складових будівлі театру тобі можуть здатися відомими. Ось, наприклад, орхестра або скена. Як ти думаєш, що вони означали? Пригадай свої улюблені театральні вистави. До якого з видів театрального мистецтва вони належать?

Уявіть, що ми потрапили до давньогрецького театру. За лаштунками пропоную вам розспіватися, а потім виконати на сцені пісню «Дружба», яку ми розучували на минулому уроці.

Виконайте розспівку 

Заспівайте в характері пісню «Дружба» з гуртом «Коліжанки»   

Давні греки, мандруючи морями, оселялися на нових землях. Так виникли міста Ольвія (поблизу Миколаєва), Херсонес (Севастополь), Пантикапей (Керч), залишки яких знайдено на півдні України. Греки до сьогодення проживають на території нашої країни, зберігаючи свою мову і культуру. Тож дружба єднає наші країни і народи.  Як я наголошувала вже тобі раніше, що «у єдності – наша сила!» 

Хвилинка-цікавинка: Прочитайте текст. Полічіть ноти у словах. Яку ноту використано найбільше? Яких нот немає? Придумайте з ними ребуси.

Завершуючи нашу подорож, пропоную тобі переглянути ще один мультфільм «Козаки. Футбол. Греція».

За бажанням зіграйте у гру «Так чи ні» (Стародавня Греція) і склади пазли:

Мої вітання! Ви впорались чудово! 

До зустрічі!