6 клас. Урок 17.

Скарбниця зарубіжного мистецтва

Щире музичне вітання, мої любі друзі! Сьогодні ми розпочинаємо подорож країнами зарубіжжя, щоб дізнатись історію розвитку музичних жанрів та вокальних шкіл, а також ознайомитися з творчістю композиторів різних країн світу. Пригадайте, що означає слово "вокал"? І який інструмент потрібен для виконання вокальної музики? Вам підкажуть ребуси: 

Звісно, відповіддю на ці питання є голос. Тож ми сьогодні поговоримо про вокальні школи, тобто про школи співу. 

Українська національна оперна культура сприймалася музикантами як частина світової музичної культури, і водночас музичне життя України не мислилося без досягнень зарубіжної музики. Вплив західноєвропейської вокальної традиції на українську школу оперного співу ХІХ - початку ХХ століття яскраво простежується у творчості відомих українських співаків Олександра Мишуги, Модеста Менцинського, Соломії Крушельницької.

Іван Козловський

Соломія Крушельницька

Василь Сліпак

Що потрібно, аби гарно співати? Зазирнімо в історію вокальної майстерності. 

У країнах західної Європи вокальні школи сформувалися ще в XVII столітті, і кожна з них характеризувалася особливим звуковидобуванням і манерою звуковідтворювання

Однією з перших з’явилася італійська вокальна школа, де було вироблено еталон класичного звучання голосу.

Довершеність італійського вокального мистецтва вплинула на формування і розвиток інших національних вокальних шкіл: французької, характерними рисами якої були елементи декламації; німецької, що ґрунтувалася на національних пісенних традиціях, тощо. Утворення італійської вокальної школи пов’язане з виникненням жанру опери.

Новий стиль співу увібрав усі найяскравіші досягнення народного, церковного і світського музичного мистецтва. Основою його стала віртуозна вокалізація, що розвивалася протягом XVIII століття в Південній Італії, а потім поширилася по всій Європі. Представники італійської школи виділялися досконалою технікою бельканто і професійно поставленим голосом. Саме на особливостях цього стилю побудовані оперні арії Моцарта, Доніцетті, Россіні та інших композиторів.

Лучано Паваротті

Монсеррат Кабальє

Енріко Карузо

Західноєвропейська вокально-оперна традиція поступово змінювала спрямування від ліричного співу до драматичного.

Послухаємо арію Герцога з опери "Ріголетто" Джузеппе Верді у виконанні видатного італійського співака Лучано Паваротті.

Класичні арії зазвичай пишуть у тричастинній формі.

Послухаймо твір Лучо Далла "Пам'яті Карузо" 

Об'єднайтесь у пари та пригадайте, які існують вокальні жанри. На які типи поділяють співацькі голоси? Визначте, до яких типів належать ваші голоси.

Співоча Італія і сьогодні дивує світ чарівними голосами. Молоді співаки з тріо «Il Volo» («Політ») продовжують традиції великих тенорів.

Вокальна робота

Розучимо пісню "Зима" Лесі Горової. Уявімо себе в музичній студії та спробуємо записати свій голос на диктофон. Але спершу, звісно - розспівка. Кумедний Бабак із голосом Фреді Мерк'юрі нам допоможе.

Гра «Зимові вокальні візерунки».

Чи можна «малювати» голосом? Спробуйте створити зимові візерунки завдяки вокальній імпровізації, озвучивши ось такі лінії:

Пригадайте, що вам відомо про 

манери виконання вокальних творів? 

Спробуйте заспівати свою улюблену пісню в різних манерах: у народній манері співайте акапела, в академічній із супроводом музичного інструменту, а в естрадній під фонограму. У якій манері пісня прозвучала найкраще? Чому ви так вважаєте? Чи можна сказати, що кожній пісні є властива лише одна певна манера виконання? Доведіть або спростуйте.

Цікаві ігри на повторення

Рефлексія

Творче завдання: Розпочніть роботу над проєктом «Українська та зарубіжна оперні школи». Знайдіть текстову інформацію, перегляньте відео та порівняйте зарубіжну й українську школи оперного вокалу.

Дякую за співпрацю, до зустрічі!