6 клас. Урок 27.

Квартет

(урок узагальнення знань)

Вітаю, друзі! Рада знову нашій зустрічі на уроці музичного мистецтва! Сьогодні ми завершуємо подорож у Країну камерно-інструментальних жанрів. Пригадайте, з якими жанрами ми вже познайомилися? Покладіть вже знайомі назви, розгадавши ребуси, в скриньку жанрів:

А сьогодні поговоримо про квартет. Пригадайте, ми  вивчали в 5 класі квартет як різновид ансамблю. Сьогодні ж дізнаємося, що таке квартет як музичний жанр.

Проаналізуйте твір за таким планом:

Серед жанрів камерних ансамблів переважає струнний квартет, що у 2 половині XVIII замінив пануючу тоді тріо-сонату. Видатні твори цього жанру писали віденські класики - Йозеф Гайдн,  Вольфганг Амадей Моцарт, Людвіг ван Бетховен. Їхні квартети створені у формі сонатного циклу, яка згодом стала традиційною. У романтичну епоху слід відзначити квартети Франца Шуберта.

У кінці ХІХ - початку XX століття у струнних квартетах використовують лейтмотивний принцип (одна з тем є головною в творі). Важливого значення надають барвистості, образності, колористичній гармонії (Едвард Ґріґ, Клод Дебюссі).

Жанр фортепіанного квартету був найпопулярнішим в класичну епоху (Моцарт), пізніше композитори зверталися до такого жанру рідко.

В українській музиці найвідоміші твори цього жанру належать Борису Лятошинському (5 квартетів), Валентину Сильвестрову (квартет-піколо), Юрію Іщенку (12 квартетів).

Борис Лятошинський – видатний український композитор, піаніст, диригент, педагог, народний артист України, лавреат державної премії України імені Шевченка.  Величезна музична спадщина Лятошинського – це золотий фонд української музики.  

Послухайте польку Штрауса "Грім і блискавка". 

Проаналізуйте твір за таким планом:

Конкурс "Найкращий виконавець"

За поданими ілюстраціями пригадайте пісні, які ми вчили на уроках, виконайте їх під фонограму. Позмагайтеся, хто з вас заспіває найкраще.

Вікторина "Добери мелодію"

Впізнайте за поданими ілюстраціями музичні твори, які ми слухали на уроках, назвіть прізвища їх авторів.

Конкурс "Знавці музичного мистецтва"

Дайте відповідь на питання. 

Дякую за співпрацю. До зустрічі!