9 клас. Урок 31.

Поширення мистецтва: бібліотеки.

Вітаю на уроці мистецтва! Запрошую вас в дивовижний світ книги. Сьогодні ми дізнаємось, коли і як виникли бібліотеки та яке значення вони мають у житті людини, яка їх роль в збереженні культурної спадщини. 

Що, друзі? Ви гадаєте, що в бібліотеці нудно і нецікаво? А от і ні! Сьогодні я хочу переконати вас, що бібліотека - дійсно надзвичайно цікаве і захоплююче місце!

Здавна люди цінували книжки, тому почали створювати бібліотеки. З великою повагою їх називали «храмами мудрості». Таблички, свитки, папіруси, книги служили для збереження і відтворення знань. 

Бібліотека — культурно-освітній заклад, що комплектує, зберігає друковану продукцію, популяризує писемну культуру. Бібліотеки виконують інформаційну, освітню, видавничу функції.  

Музей книги в Антверпені.                                        Колекція рукописів в музеї Королівської бібліотеки Бельгії.

Історія створення і розвитку бібліотек вражає, але не менш цікавими є й самі їх розміри, вигляд архітектурних будівель, оформлення інтер'єру. Переконаймося:

Українські бібліотеки також мають свою дивовижну історію. Запрошую вас на віртуальні екскурсії у найстаріші та найцікавіші бібліотеки України.

З діяльністю музеїв і бібліотек пов’язані благодійність і меценатство. Благодійність має різні форми: піклування, патронаж, покровительство, спонсорство тощо. Благодійність у галузі мистецтва зазвичай характеризують як меценатство. Слово "меценат" уживають у значенні «багатий покровитель наук та мистецтв». В античні часи римський політичний діяч Гай Цільній Меценат надавав матеріальну підтримку поетам і художникам. Так виникло це слово. 

Славнозвісні українські меценати Костянтин Острозький та Іван Мазепа, представники родин Разумовських і Терещенків, Григорій Галаган і Василь Тарновський, Богдан і Варвара Ханенки, Андрей Шептицький і Павло Харитоненкоце люди, які підтримували фінансово українську культуру, допомагали будувати храми, опікувалися долею митців. 

Іван Мазепа

Микола Терещенко

Андрей Шептицький

У наш час розширюються можливості віртуальних подорожей і екскурсій через музейні й бібліотечні сайти. Проте і в цифрову епоху значущість музеїв, галерей і бібліотек не зникає, бо як кіно не замінило театр, так слайд-шоу не замінить справжню картину і книжку. Тому люди у наш час відвідують ці культурно-освітні заклади не тільки заради пізнання певної інформації, а щоб зануритися в унікальну атмосферу знань і краси та збагатити свій духовний світ

Підсумовуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!