3 клас. Урок 1.

Мистецькі мандри ліричних персонажів і легендарних героїв.

Лясолька і Барвик у Країні Мистецтв.

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Запрошую вас разом з Лясолькою, Барвиком та нашим новим другом Мед-Артом продовжити мандрівку Країною Мистецтва. Ми будемо знайомитися з ліричними, героїчними, комічними та фантастичними персонажами, передавати свої враження у творчості. 

Поміркуйте, де ми можемо зустрітися із такими цікавими персонажами? Які види мистецтва нам допоможуть? Яких персонажів вам найбільше хотілося б зустріти в нашій мандрівці?

Дорогі мої діти. Мистецтво має чарівну силу. Мовою літератури, музики, кіномистецтва, театру митці створюють різні за характерами персонажі, герої неймовірних історій. Тож з допомогою мистецтва ми зараз вирушимо у  цей чарівний світ. Насправді ви маєте самі здогадатися, куди саме.  І допоможе вам у цьому - ребус!

О, так! Казка приваблює і дітей, і дорослих! Тут можна зустріти найнеймовірніших персонажів. І перша наша зупинка в Країні Казок - "Принцеса на горошині". Знайомимось ближче з героями казки: 

Як можна охарактеризувати героїв казки? Як музика допомагає зрозуміти їх характери і розповісти зміст? Послухайте музику композитора Сергія Борткевича "Принцеса на горошині" . Чи згодні ви з назвою твору? Який інструмент виконує музику? Як ви гадаєте, вона може бути танцем Принцеси?

Пропоную продовжити мандри Країною Казок. Наступна зупинка - казка "Красуня і чудовисько". 

Знаменитий французький композитор Моріс Равель створив низку п’єс під назвою “Моя Матінка Гуска” (за мотивами казок Шарля Перро) для дітей своїх друзів Мімі й Жана, яких дуже любив, оскільки в нього самого дітей не було. Равель часто гостював у родині друзів і розповідав Мімі та Жану історії, за його словами, “не дуже сумні вечорами — щоб не снилися жахливі сни, і похмурі зранку — для збудження апетиту”. Серед цих п'єс - "Розмова Красуні та Чудовиська". Цікаво? Тож треба познайомитись з твором Моріса Равеля!  Слухаємо, дивимось та порівнюємо. Поміркуйте, як музика допомагає розкрити зміст казки.

Звичайно, ви помітили, що в літературі, в кіно чи театрі ми завжди знаємо назву твору, який ми читаємо чи переглядаємо. Правда ж? Але не завжди можна помітити таке у музиці. Іноді композитори не дають жодних назв своїм творам  і залишають слухачів у таємниці та здогадах. А чи пригадуєте ви, як називається музика, що має точну назву або словесну програму?

Мандруючи далі по Країні Казок, ми зупинимось у Музичному містечку. Пригадайте, якими знаками записують музику? Знайдіть їх на нотному стані та клавіатурі . Які дві нотки заховано в імені Лясольки? Виконаємо вправу "Герої казок" - це пропуск на наступну зупинку.

Усі митці - композитори, поети, письменники, кінорежисери та мультиплікатори - великі мрійники. Адже, щоб створити таких цікавих, неймовірних, іноді загадкових персонажів, треба мати неабияку уяву. Тож зараз наша подорож - до міста Мрій. А щоб туди потрапити - вивчимо пісню "Мрії збуваються". 

Зверніть увагу, що в пісні один фрагмент декілька разів повторюється, він називається приспів. А слова заспіву у кожному куплеті змінюються. Це принцип побудови пісні куплетна форма. Пригадайте це з допомогою схеми:

Пригадайте, які ще пісні ви знаєте, де є заспів та приспів? Слід зауважити, друзі, що іноді трапляються пісні зовсім без приспіву, тобто у них є тільки заспів, слова, що змінюються у кожному куплеті. Це наскрізна форма будови пісні.

Ой! Та що це я) Ми й не помітили, як поступово потрапили на наступну зупинку Країни Казок - Рухливу. Саме тут чудові герої з різних казок збираються разом, можуть потанцювати, погомоніти між собою. А ми також складемо їм компанію і порухаємось. Починаймо! Уявімо собі, що ми - це вагончики потяга і будемо відтворювати під музику його рухи. Робимо кола руками вздовж тулуба (колеса) і дрібні кроки вперед - рух потяга. 

Чудово! Завершуючи незвичну мандрівку по Країні Казок пропоную відпочити у місті Загадок та ребусів. Завдання будуть незвичні - музичні! Розшифруйте слова, що сховалися у назвах нот. Створіть свої ребуси з нотками. 

Рефлексія. Опишіть свої враження від уроку з допомогою вагончиків:

Сьогодні наш урок завершується. Але ми продовжимо мандрувати по Країні Мистецтв. Тож до зустрічі!